Cherezińska Elżbieta
Legion TW. OPR.
Legion MK. OPR.
Elżbieta Cherezińska jest polską teatrolożką, historyczką i pisarką. Przyszła na świat 9 października 1972 roku w Pile. Studiowała na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Pomimo swojego teatralnego wykształcenia postanowiła pójść w innym kierunku i zdecydowała się na tworzenie powieści historycznych.
Elżbieta Cherezińska – życie i książki
Jako pisarka Cherezińska zadebiutowała w 2005 roku książką „Z jednej strony, z drugiej strony”, będącą biografią byłego ambasadora Izraela w Polsce. Swoją pierwszą książkę napisała i wydała wraz z Szewachem Weissem. Swoje kolejne dzieła również związała z tematyką żydowską. W 2008 roku wydała książkę „Byłam sekretarką Romkowskiego. Dzienniki Etki Daum”. Powieść okazała się strzałem w dziesiątkę i szybko doczekała się wielu pochlebnych recenzji. Za swoje działania w 2009 roku Elżbieta Cherezińska otrzymała stypendium im. Jerzego Koeniga.
Autorka jest miłośniczką historii i tworzy powieści, które łączą w sobie fantastykę i wydarzenia historyczne. Jej twórczość można porównać zarówno do dzieł Henryka Sienkiewicza, jak i George’a R.R. Martina. Jedną z jej najpopularniejszych serii jest cykl „Odrodzone królestwo”. Pierwszą częścią cyklu była „Korona śniegu i krwi”, za którą Cherezińska była nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Również kolejne części historii zostały ciepło odebrane, a sama pisarka regularnie otrzymuje propozycje ekranizacji swoich książek.
Książki Elżbiety Cherezińskiej
W swoich książkach Cherezińska sięga po różnorodną tematykę. Przedstawia historię Polski, ale i innych krajów. Jest autorką takich serii jak „Północna droga”, „Harda” czy „Odrodzone Królestwo”. Za swoją działalność jest regularnie nagradzana. W 2014 roku Magazyn Literacki Książki uznał jej „Legion” za Książkę Roku 2013, a w 2018 otrzymała od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Doroczną Nagrodę MKiDN w kategorii Literatura.