Niziurski Edmund

Awantura w Niekłaju - wydanie z opracowaniem i streszczeniem

Siódme wtajemniczenie - kolorowe ilustracje, kreda, duża czcionka

Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - wydanie z opracowaniem i streszczeniem

Księga urwisów - kolorowe ilustracje, kreda, duża czcionka

Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - kolorowe ilustracje, kreda, duża czcionka

Klub włóczykijów czyli trzynaście przygód stryja Dionizego - kolorowe ilustracje, kreda, duża czcionka

Nowe przygody Marka Piegusa, również niewiarygodne - kolorowe ilustracje, duża czcionka

Niesamowite przypadki Cymeona Maksymalnego - kolorowe ilustracje, duża czcionka

Klejnoty śmierci, czyli tajemnica awaramisów - kolorowe ilustracje, duża czcionka

Klub włóczykijów czyli trzynaście przygód stryja Dionizego - kolorowe ilustracje, kreda, duża czcionka

Klub włóczykijów czyli trzynaście przygód stryja Dionizego - wydanie z opracowaniem i streszczeniem

Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - kolorowe ilustracje, kreda, duża czcionka

Awantura w Niekłaju - kolorowe ilustracje, kreda, duża czcionka

Księga urwisów - kolorowe ilustracje, kreda, duża czcionka

Awantura w Niekłaju - kolorowe ilustracje, kreda, duża czcionka

Klub włóczykijów czyli trzynaście przygód stryja Dionizego
Edmund Niziurski to prozaik, publicysta, dramaturg i scenarzysta oraz jeden z najpopularniejszych, polskich autorów książek dla dzieci i młodzieży.
Edmund Niziurski - życie i kariera
Urodził się w 1925 roku w Kielcach, zmarł w 2013 roku w Warszawie. Wraz z dwójką rodzeństwa wychował się w rodzinie urzędniczej. Przez wybuch wojny, zmuszeni byli przeprowadzić się na Węgry. Powrócił do Polski w 1940 roku i rozpoczął pracę jako robotnik w kieleckiej Hucie „Ludwików” i praktykant rolny w majątku Jeleniec pod Ostrowcem Świętokrzyskim. W tym czasie uczęszczał na tajne komplety – zdał tam maturę oraz rozpoczął studia prawnicze. Po zakończeniu wojny kontynuował naukę prawa w kieleckiej filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dziennikarstwa w Wyższej Szkole Nauk Społecznych oraz socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1952 roku przeprowadził się do Warszawy i podjął pracę jako krytyk literacki w redakcji tygodnika „Wieś”. Współpracował również z czasopismami „Płomyk” i „Świat młodych” oraz z Polskim Radiem jako autor słuchowisk. W grudniu 2008 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.
Edmund Niziurski - debiut literacki, książki
Zadebiutował w 1944 roku w „Biuletynie informacyjnym”, w którym opublikował wiersz. Popularność i uznanie przyniosły mu jednak utwory pisane dla dzieci i młodzieży. Cechowały je gry słowne oraz żartobliwy i barwny styl, skłaniający równocześnie do refleksji. Są to m.in. tytuły: "Księga urwisów" (1954; szkolna lektura w 1978 roku wpisana na Listę Honorową IBBY), na podstawie której dwa lata później nakręcono film, "Tajemnica dzikiego szybu", "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" (1959), „Awantura w Niekłaju” (1962), "Sposób na Alcybiadesa" (1964; szkolna lektura w 1978 roku wpisana na Listę Honorową IBBY), który został wpisany na listę honorową im. Andersena, „Siódme wtajemniczenie” (1969), "Adelo, zrozum mnie!" (1977), „Żaba, pozbieraj się!” (2001) Pisał również powieści dla dorosłych odbiorców, takie jak: "Gorące dni" (1951), "Śmierć Lawrence`a", (1956) "Przystań Eskulapa" (1958), "Pięć manekinów" (1959), "Salon wytrzeźwień" oraz "Wyraj" (obie wydane w 1964 roku). W swojej twórczości wykorzystywał realizm magiczny i groteskę, a w jego opowieściach można odnaleźć nawiązania do rejonów Kielecczyzny, z którą był bardzo związany sentymentalnie.
Edmund Niziurski - książki
Pisarz został doceniony przez krytyków literackich, dzięki czemu otrzymał wiele nagród, m.in. „Order uśmiechu” czy "Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla młodzieży".