Prus Bolesław

Notatki twórcze Tom 2 Notatki o kompozycji 1886-1889
Bolesław Prus był polskim pisarzem, publicystą, nowelistą, kronikarzem, myślicielem, działaczem społecznym i jednym z najwybitniejszych literatów w historii polskiej literatury. Przyszedł na świat 20 sierpnia 1847 roku w Hrubieszowie. Pochodził z rodziny szlacheckiej i nazywał się Aleksander Głowacki. Nazwisko „Prus” było jego pseudonimem literackim, pod którym wydawał swoje dzieła.
Bolesław Prus – życie i książki
Od najmłodszych lat życie Prusa było naznaczone tragedią. W wieku 2 lat stracił matkę, 7 lat później ojca. Przeszedł pod opiekę babci, która również szybko odeszła. Wtedy zajął się nim starszy o 13 lat brat Leon, który miał ogromny wpływ na dorastającego chłopaka. Gdy wybuchło powstanie styczniowe, Prus uciekł ze szkoły i poszedł walczyć wraz z powstańcami. Rannego chłopaka Rosjanie przetransportowali do Siedlec, a później osadzili w więzieniu i pozbawili tytułu szlacheckiego. Powstanie źle wpłynęło na młodego chłopaka. Proch strzelniczy zniszczył mu wzrok. Do końca życia Prus był przewrażliwiony i cierpiał na agorafobię. Od czasu powstania był zwolennikiem pracy u podstaw.
Trudna sytuacja majątkowa nie pozwoliła mu na dalszą edukację. Prus trudnił się wieloma zawodami. Był guwernerem, fotografem, ślusarzem. Jednak najważniejsza stała się dla niego literatura. Zadebiutował w 1872 roku „Listami ze starego obozu”. Przez wiele lat pracował jako felietonista i był uznanym twórcą. Pierwszą ważną powieścią była „Placówka”, a później „Lalka”. Wśród innych książek znajdują się również takie tytuły jak „Faraon” czy „Emancypantki”. Prus zmarł na atak serca 19 maja 1912 roku.