Słowacki Juliusz

Lilla Weneda. Lektura z opracowaniem
Juliusz Słowacki był poetą, dramaturgiem i jedną z wybitniejszych postaci polskiego Romantyzmu. Jest uznawany za jednego z trzech wieszczów narodowych. Przyszedł na świat 1809 roku w Krzemieńcu. Jego ojcem był profesor literatury. Po jego śmierci matka dbała o to, by młody Juliusz odebrał prawidłowe wykształcenie. Między innymi uczyła go języka francuskiego, rysunku i literatury.
Juliusz Słowacki – książki i życie
Juliusz Słowacki kształcił się na Uniwersytecie Wileńskim. W 1828 roku zakochał się w starszej od siebie Ludwice Śniadeckiej, która stała się inspiracją dla poety. W trakcie powstania listopadowego zatrudnił się w Biurze Dyplomatycznym. Wyemigrował do Paryża, Londynu, a ostatecznie osiadł nad jeziorem Genewskim w Szwajcarii. Słowacki chorował na gruźlicę, która przyczyniła się do przedwczesnego zgonu poety. Zmarł zaledwie w wieku 40 lat, 3 kwietnia 1949 roku. Ostatecznie jego prochy spoczęły na Wawelu w Krypcie Wieszczów Narodowych.
Początkowo Juliusz Słowacki zapisywał swoje wiersze w prywatnym notatniku, który został odnaleziony w 1929 roku. Debiutem literackim poety była powieść poetycka „Hugo”, opublikowana w 1830 roku w „Melitele”. Dwa lata później Słowacki wydał w Paryżu dwa tomy swoich „Poezji”. W 1833 roku wydał trzeci tom, już w Szwajcarii. Pomimo swojej wczesnej śmierci Juliusz Słowacki na stałe zapisał się w świadomości kulturowej Polaków. Został uznany za jednego z trzech najwybitniejszych Romantyków. Pozostawił po sobie 13 dramatów, ponad 20 poematów, prywatną korespondencję czy setki wierszy.
Książki Słowackiego
Część wierszy oraz dramatów Słowackiego jest omawiana przez uczniów w szkołach. Takie tytuły jak „Kordian” czy „Lilla Weneda” są obowiązkowymi lekturami. Oprócz nich możemy sięgnąć po takie utwory jak „Balladyna”, „Król-Duch”, „Sen srebrny Salomei” czy „Arab”. Oprócz literatury Słowacki zajmował się również inwestowaniem na giełdzie. Dzięki temu jego sytuacja materialna nie była równie problematyczna, jak wśród innych Romantyków.