Artykuły / inspiracje


Polscy czytelnicy - dzięki wydawnictwu „Marginesy” i kunsztowi translatorskiemu Anny Sawickiej - od 2013 roku mogą się cieszyć wysmakowaną literaturą katalońskiego pisarza Jaume Cabré. W 2018 roku do księgarń trafił pisany na przestrzeni dwóch dekad zbiór opowiadań „Podróż zimowa”, szóste na naszym rynku wydawniczym dzieło tego autora. Cabré miejscem akcji wszystkich powieści i opowiadań uczynił rodzinną Katalonię, a historie swoich bohaterów opisał w języku tego regionu. 

» więcej

Stoi przede mną naprawdę trudne wyzwanie – jak spośród mnogości górskich historii, relacji i wspomnień wybrać dziesięć wyjątkowych? W ostatnich latach polski rynek wydawniczy zalała ogromna fala tytułów poświęconych górom, wspinaczce, himalaizmowi. Niektóre z nich przypominają złotą erę polskiego himalaizmu, inne znów, spisywane przez młodych i ambitnych, pokazują, jak bardzo zmieniło się spojrzenie na himalaizm jako dziedzinę sportu.

» więcej

Kim jest przyjaciel? Czym jest przyjaźń? Niełatwo jest rozmawiać o pojęciach, które trudno uchwycić w słowa i zobrazować. Szczególnie jeśli o przyjaźni rozmawiamy z dziećmi.

» więcej

Poruszanie w książkach dla dzieci trudnych tematów jest często przez dorosłych odbierane jako zagrażające dla dziecka. Jednak, podobnie jak jest to w zabawie, również książka daje dziecku możliwość zamknięcia i odejścia, kiedy treści stają się dla niego zbyt trudne emocjonalnie. Svein Nyhus uważa, że „dla dzieci można pisać o wszystkim, o ile formułuje się to i przedstawia w odpowiedni sposób. Nie jest to kwestia treści, ale formy”.

» więcej

Nie ma zmiłuj, audiobooki podbijają świat czytelniczy i to z doniosłym... echem!

» więcej

Wakacje. Nieważne, czy spędzane na złocistej plaży, w chatce w górach, czy na własnym balkonie, w pionie, w półpionie, czy na leżaku – słowo „urlop” sprawia, że zwykła, codzienna kawa zaczyna smakować inaczej...

» więcej

Saszetki, kosmetyczki, tuby, z wyposażeniem, bez wyposażenia…Oferta piórników jest tak bogata, że, kiedy wielkimi krokami zbliża się pierwszy dzień w szkole i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że najwyższa pora zadbać o wyprawkę szkolną naszego dziecka, zwyczajnie nie wiemy na co się zdecydować. Mówi się, że optymalne w wyborze są trzy opcje. Ale co zrobić, kiedy tych opcji są dosłownie setki? Z myślą o dzieciach, które w tym roku zaczną swoją przygodę ze szkołą, i rodzicach, którzy szykują swoje pociechy do 1. klasy, przygotowaliśmy krótki przegląd piórników.
 

» więcej