Artykuły / inspiracje


Pewnego dnia zdarzyła mi się w pracy następująca sytuacja. Pewna Pani zapytała, czy mamy poradniki w stylu - życie jest fajne. Od razu odpowiedziałam – nie, takich poradników to nie mamy - zdziwiona, że w ogóle takich poradników można szukać i że takie są. Jednak po szybkim przefiltrowaniu w głowie znanych mi tytułów, doznałam oświecenia. Faktycznie, jest książka o dokładnie takim tytule „Życie jest fajne” autorstwa Katarzyny Miller i Małgorzaty Szcześniak, w której oczywiście nie znajdziemy zapewnienia, że życie jest superfajne zawsze i wszędzie, nieważne co się dzieje, ale która pokazuje, że w życiu są momenty przyjemne i te również mniej przyjemne związane z chorobą, pustką, popełnianiem błędów czy traumatycznymi przeżyciami – bo w życiu jest miejsce na wszystko. Jednak nawet z takich przykrych doświadczeń można wynieść wiele dobrego. Czego możemy jeszcze dowiedzieć z książek pani Miller? O tym poniżej.

» więcej

Jeśli śledzicie media społecznościowe i interesuje Was zdrowe odżywianie, mogliście natrafić już na bardzo popularny w styczniu hashtag #veganuary. Początek roku zachęcił wiele osób do spróbowania diety roślinnej i wykluczenia produktów pochodzenia zwierzęcego. Wiele znanych wegańskich blogów – zagranicznych jak i polskich – codziennie motywuje do wypróbowania wegańskich przepisów. Być może niektórzy poprzestaną na eksperymentalnym styczniu i wrócą do swojego sposobu jedzenia z pierwszym dniem lutego, a być może taki wegański styczeń będzie początkiem dłuższej zmiany. Styczeń co prawda jest już na półmetku, ale każdy dzień jest dobry na wprowadzenie zmian i postawienia sobie wyzwania – tym bardziej, że to wyzwanie jest akurat bardzo przyjemne i niesamowicie smaczne! Jeśli macie ochotę spróbować czegoś nowego, a może od dłuższego czasu kiełkuje w Waszych głowach myśl, żeby przekonać się, jak naprawdę wygląda dieta w 100% roślinna, to początek nowego roku jest na zmiany najlepszym czasem.

» więcej

Nowy rok przynosi ze sobą nowe postanowienia. Nowy rok czyli nowa ja. Właśnie co minęły święta Bożego Narodzenia i Sylwester, więc bardzo powszechne jest poczucie przeciążenia i złego samopoczucia po dużych porcjach, nie zawsze lekkostrawnego jedzenia. Cóż, zdarza się każdemu. Jednak wraz z rozpoczęciem nowego kalendarza, często pojawia się myśl, że dziś jest ten dzień, kiedy zaczynam o siebie dbać, schudnę i do wiosny będę ważyć x kilogramów mniej, zmieszczę się w sukienkę, w którą nie wchodzę już od 2 lat i wiele wiele innych motywacji. Zamiast w panice szukać na stronach internetowych diet pomagających zrzucić 10 kilogramów w 2 tygodnie albo bardzo drastycznych głodówek, lepiej sięgnąć po odpowiednią lekturę, która krok po kroku wyjaśni, w jaki sposób przeprowadzić detoks organizmu.

» więcej

Polscy czytelnicy - dzięki wydawnictwu „Marginesy” i kunsztowi translatorskiemu Anny Sawickiej - od 2013 roku mogą się cieszyć wysmakowaną literaturą katalońskiego pisarza Jaume Cabré. W 2018 roku do księgarń trafił pisany na przestrzeni dwóch dekad zbiór opowiadań „Podróż zimowa”, szóste na naszym rynku wydawniczym dzieło tego autora. Cabré miejscem akcji wszystkich powieści i opowiadań uczynił rodzinną Katalonię, a historie swoich bohaterów opisał w języku tego regionu. 

» więcej

Stoi przede mną naprawdę trudne wyzwanie – jak spośród mnogości górskich historii, relacji i wspomnień wybrać dziesięć wyjątkowych? W ostatnich latach polski rynek wydawniczy zalała ogromna fala tytułów poświęconych górom, wspinaczce, himalaizmowi. Niektóre z nich przypominają złotą erę polskiego himalaizmu, inne znów, spisywane przez młodych i ambitnych, pokazują, jak bardzo zmieniło się spojrzenie na himalaizm jako dziedzinę sportu.

» więcej

Niestety każdemu z nas zdarzają się gorsze dni. Nie mamy wtedy na nic ochoty, jesteśmy przygnębieni, a lektura kolejnej powieści o złamanym sercu czy rozbitej rodzinie tylko pogłębia ten stan. W takie dni z pomocą przyjdą publikacje, które powstały po to, by koić, wspierać i poprawiać humor. Dział poradników jest jednak tak ogromny, że - bez jasnych wskazówek - poszukiwanie tego idealnego poradnika "na już" może sprawić, że wpadniemy w jeszcze gorszy nastrój. Z co drugiej okładki uśmiechają się do nas piękne, oczywiście zawsze zadowolone z życia panie, które zapewniają, że jutro będzie lepiej, wystarczy tylko polubić siebie... Jeśli jednak szukacie książki, która uspokaja i podnosi na duchu, a przy tym nie wymaga natychmiastowych, nierealnych na ten moment zmian, polecamy zapoznać się z naszą propozycją wartych uwagi publikacji.

» więcej

Są takie książki, których nie da się jednoznacznie zaszufladkować, a w życiu każdego dorosłego czytelnika przychodzi taki moment, kiedy ma ochotę sięgnąć po mądrą powieść graficzną z dojrzałymi ilustracjami. Nie trzeba wcale szukać daleko! Na naszym rodzimym podwórku znajdziesz niesamowite artystki, których ilustracje robią furorę również za granicą. Poznaj Emilię Dziubak, Iwonę Chmielewską i Joannę Concejo, których książki po prostu chce się mieć, by na nie patrzeć, patrzeć, patrzeć, patrzeć…

» więcej

Jak wynika z danych WWF, szacuje się, że w Polsce żyje jedynie 850 wilków. Jest to jeden z najbardziej znienawidzonych gatunków na świecie, na co niemały wpływ ma niestety literatura. Wystarczy tylko przypomnieć historie z dzieciństwa, takie jak „Czerwony Kapturek” czy „Trzy małe świnki”, w których wilk przedstawiany jest jako okropna bestia czyhająca na życie swoich ofiar. Zupełnie inaczej jest z niedźwiedziami, które są znacznie większymi drapieżnikami od wilków, jednak w literaturze często występują jako pocieszne miśki w rodzaju Kubusia Puchatka. Wbrew przesądom i stereotypom wilk jest gatunkiem, który ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu. Wielu autorów książek stara się obecnie odczarować zły urok rzucony przed laty na wilki i zmienić podejście czytelników do tego wspaniałego gatunku.

» więcej

Czytanie po angielsku nie tylko pomaga uczyć się nowego słownictwa, lecz również umożliwia poznawanie konstrukcji gramatycznych naturalnie występujących w zdaniach. Ucząc się języka angielskiego, najczęściej korzystamy z podręcznika, w którym co prawda pojawiają się krótkie teksty, jednak w większości przypadków są one stworzone wyłącznie po to, by przedstawić dane zagadnienie gramatyczne lub konkretne słownictwo. Decydując się na czytanie książek po angielsku, stykamy się z naturalnym językiem, uczymy się płynności oraz zapamiętujemy słówka w kontekście. Jeśli do tej pory nie czytałeś książek po angielsku w obawie, że lektura będzie zbyt trudna, sprawdź publikacje oferowane przez polskie i angielskie wydawnictwa, które są przeznaczone dla osób władających językiem na różnych poziomach.

» więcej

Kim jest przyjaciel? Czym jest przyjaźń? Niełatwo jest rozmawiać o pojęciach, które trudno uchwycić w słowa i zobrazować. Szczególnie jeśli o przyjaźni rozmawiamy z dziećmi.

» więcej

Poruszanie w książkach dla dzieci trudnych tematów jest często przez dorosłych odbierane jako zagrażające dla dziecka. Jednak, podobnie jak jest to w zabawie, również książka daje dziecku możliwość zamknięcia i odejścia, kiedy treści stają się dla niego zbyt trudne emocjonalnie. Svein Nyhus uważa, że „dla dzieci można pisać o wszystkim, o ile formułuje się to i przedstawia w odpowiedni sposób. Nie jest to kwestia treści, ale formy”.

» więcej

Saszetki, kosmetyczki, tuby, z wyposażeniem, bez wyposażenia…Oferta piórników jest tak bogata, że, kiedy wielkimi krokami zbliża się pierwszy dzień w szkole i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że najwyższa pora zadbać o wyprawkę szkolną naszego dziecka, zwyczajnie nie wiemy na co się zdecydować. Mówi się, że optymalne w wyborze są trzy opcje. Ale co zrobić, kiedy tych opcji są dosłownie setki? Z myślą o dzieciach, które w tym roku zaczną swoją przygodę ze szkołą, i rodzicach, którzy szykują swoje pociechy do 1. klasy, przygotowaliśmy krótki przegląd piórników.
 

» więcej