Późna godzina Opowiadania emigracyjne i Nieszczęsne dni (dziennik z lat 1918-1919)

Książka

Późna godzina
Opowiadania emigracyjne i Nieszczęsne dni (dziennik z lat 1918-1919)

  • Wydawnictwo: Sic!
  • Rok wydania: 2012
  • ISBN: 9788361967361
  • Ilość stron: 348
  • Format: 13.5x20.5cm
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Niedostępna
Powiadom o dostępności
Podaj swój e-mail a zostaniesz poinformowany jak tylko pozycja będzie dostępna.
×
Cena 42,89 PLN
Nasza cena 29,35 PLN
Oszczędzasz 31%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 42,89 PLN
Nasza cena 29,35 PLN
Oszczędzasz 31%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Późna godzina - Bunin Iwan

Tom prezentuje późne arcydzieła prozatorskie Iwana Bunina, pierwszego rosyjskiego noblisty w tym również opowiadania z przyczyn obyczajowych rzadko przedrukowywane w Rosji i niepublikowane wcześniej w Polsce oraz jego dziennik moskiewsko-odeski z lat 1918-1919 pt. Nieszczęsne dni, fenomenalne świadectwo z pierwszych lat rosyjskiej wojny domowej i klucz do całej emigracyjnej twórczości pisarza. Całość dopełniają: napisane w roku 1921 w Paryżu opowiadanie Koniec, w którym Bunin przetwarza okoliczności swojej ucieczki z Odessy, kalendarium jego życia i twórczości, objaśnienia oraz słowo od tłumaczki.

Rekomendacja Władimira Dworieckiego:

Cieszę się ogromnie z wydania i winszuję polskim czytelnikom tego zbioru arcydzieł literatury rosyjskiej, które wyszły spod pióra jednego z najwybitniejszych pisarzy Rosji przedrewolucyjnej, laureata literackiej Nagrody Nobla, Iwana Aleksiejewicza Bunina nad wszelki wyraz wspaniale, przenikliwie, troskliwie i z wielką miłością przełożonych na język polski przez Renatę Lis.

Teksty, które weszły do zbioru Późna godzina, powstawały w czasach dla Rosji przełomowych: Ciemne aleje pisał Bunin głównie w latach drugiej wojny światowej, w miasteczku Grasse na południu Francji, rozpaczliwie tęskniąc za dawną, tak drogą jego sercu Rosją; Nieszczęsne dni w czasie katastrofalnego dla niej (i dla całego świata) przewrotu bolszewickiego; Koniec na emigracji, krótko po nim.

Szczęśliwy, kto oglądał świat / W chwilach przemiany i przełomu pisał Tiutczew. Bunin, zagościwszy na tym świecie właśnie w takich chwilach, pozostawił nam swoje wyraziste świadectwo na temat raju, grzechu pierworodnego narodu, który uwierzył słowom kusiciela, oraz wypędzenia z rajskiego Ogrodu świadectwo przyswojone polszczyźnie przez tłumaczkę, która nie tylko zna język rosyjski, lecz także kocha go i czuje w stopniu rzadko spotykanym.

Dla polskiego czytelnika, któremu nieobca jest nostalgia za złotym wiekiem, uczucie tragicznej utraty własnej ojczyzny i wspomnienie długiej, dramatycznej drogi do jej odzyskania, ten zbiór błyskotliwych przekładów z pewnością okaże się nie tylko zrozumiały, lecz także serdecznie bliski.Władimir Dworiecki


Szczegóły: Późna godzina - Bunin Iwan

Tytuł: Późna godzina
Podtytuł: Opowiadania emigracyjne i Nieszczęsne dni (dziennik z lat 1918-1919)
Autor: Bunin Iwan
Wydawnictwo: Sic!
Seria: WIELCY PISARZE W NOWYCH PRZEKŁADACH
ISBN: 9788361967361
Tłumacz: Lis Renata
Języki: polski
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 348
Format: 13.5x20.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.37 kg


Recenzje: Późna godzina - Bunin Iwan

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×


Inne pozycje tego autora: Bunin Iwan (1)