Dla kogo Polska? Szkice o języku, kulturze i świadomości narodowej

Książka

Dla kogo Polska? Szkice o języku, kulturze i świadomości narodowej

 • Wydawnictwo: Kontekst
 • Rok wydania: 2011
 • ISBN: 9788362564156
 • Ilość stron: 110
 • Format: 17 x 24
 • Oprawa: broszura
Wysyłka:
Niedostępna

Powiadom o dostępności

Podaj swój e-mail a zostaniesz poinformowany jak tylko pozycja będzie dostępna.
×
Cena 21,20 PLN
Dodaj do Schowka

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×
Cena 21,20 PLN
Nasza cena 0 PLN
Oszczędzasz 16%
Dodaj do Schowka

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×

Omawianą książkę Stanisława Jakóbczyka polecić należy każdemu, kto zainteresowany jest, a tym bardziej zatroskany, zarówno stanem współczesnego języka polskiego, jak i kondycją kultury polskiej oraz poziomem świadomości narodowej Polaków. Autor wiedzie nas od rozważań nad zjawiskiem mody w języku naukowym humanistów, poprzez upowszechnione zapożyczenia w językowe w naszej mowie ojczystej do szczególnie zarysowanej ,,kwestii narodowej”, która wszelako ma z językiem merytoryczny związek.
Przeprowadzone w pracy analizy językoznawcze mają istotną wartość poznawczą, rozszerzają naszą wiedzę o zachodzących współcześnie zjawiskach i procesach w naszym języku, które znamionują głębsze i ogólniejsze trendy kulturowe.
Za ich symptom uznaję nadmierną popularność, by nie rzec modnych, przywołanych przez Autora terminów: „tożsamość”, „paradygmat”, „dyskurs”. W świetle znakomitego specjalistycznego wywodu Stanisława Jakóbczyka okazuje się, że w wielu, zbyt wielu przypadkach ich użycie nie jest merytorycznie uzasadnione, co więcej stają się one – jak orzeka – „bezsensowne”. Służą one bowiem do oznaczania tak rozmaitych stanów rzeczy, że nie da się już ustalić jakiegoś wspólnego rdzenia semantycznego. W każdym zatem przypadku ich stosowania winniśmy otrzymać ich ścisłą definicję.

Prof. UAM dr hab. Jan Grad
Instytut Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu
fragment z recenzjiSzczegóły

Tytuł: Dla kogo Polska? Szkice o języku, kulturze i świadomości narodowej

Autor: Stanisław Jakóbczyk

Wydawnictwo: Kontekst

ISBN: 9788362564156

Rok wydania: 2011

Ilość stron: 110

Format: 17 x 24

Oprawa: broszura

Recenzje

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×

Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:

Regulamin recenzji

Serwis czytam.pl udostępnia swoim użytkownikom możliwość dodania własnej opinii/recenzji o produktach znajdujących się na stronie czytam.pl. Publikacja recenzji następuje po weryfikacji jej zgodności z niniejszym regulaminem.

 1. Użytkownik dodaje recenzję wybranego przez siebie produktu na własną odpowiedzialność. Administratorzy serwisu czytam.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treści zamieszczane w opinii.
 2. Celem recenzji ma być wyrażenie własnej opinii o produkcie, nie zaś reklamowanie innych serwisów, recenzje zawierające linki do innych stron nie będą zatwierdzane.
 3. Niedopuszczalne jest używanie wulgaryzmów, treści obraźliwych bądź naruszających uczucia religijne, kulturowe bądź narodowościowe.
 4. Dodawana recenzja powinna być wynikiem własnych przemyśleń autora i nie naruszać praw autorskich osób trzecich.
 5. Administratorem danych osobowych jest Wojciech Sterna ”TAMI” Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe z siedzibą przy ul. Piotrowskiej 12,61-353 Poznań, Polska. Szanując prawo użytkowników do prywatności Administrator stosuje odpowiednie rozwiązania uregulowane w polityce prywatności
 6. Autor recenzji wyraża zgodę na wykorzystywanie utworu w dowolnych częściach, w celu promocji i reklamy sklepu czytam.pl.

Twoja recenzja zostanie opublikowana po weryfikacji przez Czytam.pl

×