60 lat z farmacją. Wspomnienia

Książka

60 lat z farmacją. Wspomnienia

 • Wydawnictwo: Kontekst
 • Rok wydania: 2007
 • ISBN: 9788388572234
 • Ilość stron: 64
 • Format: 17,5 x 24,5
 • Oprawa: twarda
Wysyłka:
Niedostępna

Powiadom o dostępności

Podaj swój e-mail a zostaniesz poinformowany jak tylko pozycja będzie dostępna.
×
Cena 29,40 PLN
Dodaj do Schowka

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×
Cena 29,40 PLN
Nasza cena 0 PLN
Oszczędzasz 17%
Dodaj do Schowka

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×

Książka inauguruje serię wydawniczą poświęconą polskim farmaceutom. Zawarte tu wspomnienia emerytowanego profesora farmacji, byłego kierownika Katedry i Zakładu Roślin Leczniczych Akademii Medycznej w Poznaniu przybliżają problematykę naukowo-badawczą prowadzoną przez farmaceutów. Wspomnienia dotyczą okresu 1946-1996, autor we wstępie pisze m. in.:

    „W przeciągu minionych 60 lat z bliska śledziłem zmiany zachodzące w farmacji. Zmienił się asortyment leków w naszych aptekach, zmieniły się ich wykazy w farmakopeach i różnych lekospisach. Zniknęły niektóre pozycje, przybyło bardzo wiele nowych preparatów wytwarzanych często w oparciu o modele, budowę chemiczną związków odkrywanych w roślinach. Nie zmalało także zainteresowanie lekami roślinnymi, co wywołuje czyjeś zaniepokojenie. W prasie pojawiają się wiadomości, że zioła szkodzą i nie działają. Reklama, reklamą, ale należy nie zapominać, że nie ma leków bez ubocznego działania. W pewnych przypadkach nawet cukier i sól mogą być trucizną. Wszystko zależy od dawki i stanu zdrowia.

    Nie zmieniło się także znaczenie farmaceutów, jako najbliższych współpracowników lekarzy, z racji wiedzy w dziedzinie leków.

    Ale w dalszym ciągu nurtuje mnie pytanie dlaczego o sprawach żywotnych dla naszego zawodu tak często decydują inni? Ile w tym naszej winy, a ile działań innych ze szkodą dla społeczeństwa.”

Bohdan Drożdż

Urodził się 12 stycznia 1926 r. w Kobryniu. W 1951 r. ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medycznej w Poznaniu, 1960 – dr nauk farmaceutycznych („Badania przebiegu gromadzenia się saponin w ważniejszych roślinach leczniczych”, promotor: doc. Bogusław Borkowski, AM Poznań), 1968 – dr hab. („Gorzkie laktony seskwiterpenowe występujące w niektórych gatunkach plemienia Cynareae L.”, AM Gdańsk), 1978 – prof. nadzwyczajny, 1982 – prof. zwyczajny. W latach 1950-68 pracował w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji AM w Poznaniu. Od 1969 r. kierownik Ogrodu Farmakognostycznego, a od 1970 r. kierownik Katedry i Zakładu Roślin Leczniczych AM w Poznaniu. W latach 1981-84 prodziekan Wydziału Farmacji. Odbył staże naukowe¬ na Uniwersytecie w Lejdzie, Holandia (1957), w Instytucie Chemii Organicznej i Biochemii Czechosłowackiej Akademii Nauk w Pradze (1965). Opublikował ponad 140 artykułów naukowych. Badał m.in. procesy gromadzenia się saponin w roślinach, opracował metodę selektywnego ujawniania plam cukrów na chromatogramach. Wraz z międzynarodowym zespołem odkrył, wyizolował z roślin, wyjaśnił budowę i ustalił zakres działania biologicznego ponad 100 nowych, nieopisanych w literaturze naturalnych seskwilerpenoidów. Uzyskał liczne nagrody i odznaczenia. Jest zapalonym turystą.Szczegóły

Tytuł: 60 lat z farmacją. Wspomnienia

Autor: Bohdan Drożdż

Wydawnictwo: Kontekst

Seria: Farmaceuci znani i nieznani

ISBN: 9788388572234

Rok wydania: 2007

Ilość stron: 64

Format: 17,5 x 24,5

Oprawa: twarda

Recenzje

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×

Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:

Inne pozycje tego autora: Bohdan Drożdż (1)

Regulamin recenzji

Serwis czytam.pl udostępnia swoim użytkownikom możliwość dodania własnej opinii/recenzji o produktach znajdujących się na stronie czytam.pl. Publikacja recenzji następuje po weryfikacji jej zgodności z niniejszym regulaminem.

 1. Użytkownik dodaje recenzję wybranego przez siebie produktu na własną odpowiedzialność. Administratorzy serwisu czytam.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treści zamieszczane w opinii.
 2. Celem recenzji ma być wyrażenie własnej opinii o produkcie, nie zaś reklamowanie innych serwisów, recenzje zawierające linki do innych stron nie będą zatwierdzane.
 3. Niedopuszczalne jest używanie wulgaryzmów, treści obraźliwych bądź naruszających uczucia religijne, kulturowe bądź narodowościowe.
 4. Dodawana recenzja powinna być wynikiem własnych przemyśleń autora i nie naruszać praw autorskich osób trzecich.
 5. Administratorem danych osobowych jest Wojciech Sterna ”TAMI” Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe z siedzibą przy ul. Piotrowskiej 12,61-353 Poznań, Polska. Szanując prawo użytkowników do prywatności Administrator stosuje odpowiednie rozwiązania uregulowane w polityce prywatności
 6. Autor recenzji wyraża zgodę na wykorzystywanie utworu w dowolnych częściach, w celu promocji i reklamy sklepu czytam.pl.

Twoja recenzja zostanie opublikowana po weryfikacji przez Czytam.pl

×