Faszyzm nacjonalizm autorytaryzm

Książka

Faszyzm nacjonalizm autorytaryzm

  • Wydawnictwo: Universitas
  • Rok wydania: 2013
  • ISBN: 9788324223169
  • Ilość stron: 408
  • Format: 13.5x19.5cm
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Niedostępna
Powiadom o dostępności
Podaj swój e-mail a zostaniesz poinformowany jak tylko pozycja będzie dostępna.
×
Cena 52,00 PLN
Nasza cena 33,22 PLN
Oszczędzasz 36%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 52,00 PLN
Nasza cena 33,22 PLN
Oszczędzasz 36%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Faszyzm nacjonalizm autorytaryzm - Burrin Philippe

Istota faszyzmu, przyczyny jego sukcesu, odniesienia do autorytaryzmu i komunizmu, jego ewolucja w czasie i przestrzeni, te właśnie kwestie porusza w swojej książce Philippe Burrin, historyk zajmujący się nazizmem, Francją okresu rządów Vichy oraz zjawiskiem totalitaryzmu.

Philippe Burriun - naucza w Institut de hautes études internationales (Instytut wyższych studiów międzynarodowych) w Genewie. Opublikował, między innymi, w wydawnictwie Seuil: Hitler et les Juifs (Hitler i Żydzi) (1989) i Ressentiment et apocalypse (Resentyment i apokalipsa) (2004).

Philippe Burrin, znakomity historyk genewski, poświęcił dwa eseje faszyzmowi. Uczynił tak z powodów nie tylko profesjonalnych. Czytając tę książkę, mamy wrażenie, że autor czuje gorący oddech faszyzmu na plecach. Dlatego próbuje on uchwycić tajemnicę faszyzmu. Pyta o źródła tej duchowej zarazy, zwłaszcza w Niemczech. Czy faszyzm zrodzony w Italii Mussoliniego był tym samym, co nazizm Hitlera Jakie były ich elementy wspólne, a jakie były różne Na czym polegała koalicja nazizmu z prawicą konserwatywną, która pozwoliła Hitlerowi sięgnąć po władzę W czym faszyzm odróżnia się od nacjonalizmów XIX wieku Moc tych pytań, moc różnych wyjaśnień. Miał faszyzm swoją grozę, swój strach i swoją nędzę. Ale miał też swój urok, czar uwodzicielski, magnetyzm. Szczególnie urzekał młodych, którym oferował bajeczną przyszłość, świat oczyszczony i wolny od brudu. Autor zastanawia się: kim byli naziści Jak powstała wśród nich myśl o zagładzie Żydów najbardziej szalonej zbrodni naszych czasów Burrin zestawia hitleryzm ze stalinizmem; wskazuje na bliskość rytuałów i technik terroru; pokazuje też odmienności. Fascynujący jest na przykład obraz kultu wodza w obu totalitaryzmach. Nazizm wielokrotnie analizowany przez Burrina to faszyzm potężny. Ale oprócz tego istniał jeszcze faszyzm lilipuci, kolaborancki i satelicki. Autor pokazuje to na przykładzie faszyzmu francuskiego. Opowiada o związkach bliskich faszyzmowi, ale podkreśla, że marszałek Pétain i reżym Vichy to nie były twory faszystowskie, choć zasłużyły na nazwę kolaboracji. Jednak faszyzm był czymś innym. Oprócz wyrażanych idei i klimatu mentalnego miał także swoją wizję narodowego społeczeństwa. Był to projekt narodowego odrodzenia realizowany poprzez wykluczenie tych wszystkich, którzy ponoszą winę za dekadencję, podziały i kosmopolityzm, oraz poprzez ukształtowanie narodu wyznającego wartości takie, jak wiara, siła i walka, narodu, który pod kierunkiem absolutnego przywódcy i nowej arystokracji stawia sobie za zadanie narzucenie otoczeniu swojej potęgi i dominacji, wyzbywając się przy tym wszelkich ludzkich skrupułów. Ta ważna diagnoza okazuje się nieoczekiwanie aktualna w Europie naszego czasu. Wciąż spotykamy marzycieli politycznych, których powszechna pamięć o faszyzmie realnym zmusza do kamuflowana istoty własnych projektów.
Adam Michnik


Szczegóły: Faszyzm nacjonalizm autorytaryzm - Burrin Philippe

Tytuł: Faszyzm nacjonalizm autorytaryzm
Autor: Burrin Philippe
Wydawnictwo: Universitas
ISBN: 9788324223169
Tytuł oryginału: Fascisme, nazisme, autoritarisme
Język oryginału: francuski
Tłumacz: Hedemann Oskar
Języki: polski
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 408
Format: 13.5x19.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.46 kg


Recenzje: Faszyzm nacjonalizm autorytaryzm - Burrin Philippe

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×