Czy fizyka i matematyka to nauki humanistyczne?

,

Książka

Czy fizyka i matematyka to nauki humanistyczne?

,

  • Wydawnictwo: Copernicus Center Press
  • Rok wydania: 2014
  • ISBN: 9788378860785
  • Ilość stron: 450
  • Format: 14.0x22.0cm
  • Oprawa: Gąbka
Wysyłka:
1-2 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena 49,90 PLN
Nasza cena 35,70 PLN
Oszczędzasz 28%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 49,90 PLN
Nasza cena 35,70 PLN
Oszczędzasz 28%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Czy fizyka i matematyka to nauki humanistyczne? - Heller Michał, Krajewski Stanisław

Czy prawdziwe jest powiedzenie, że wszystkie nauki dzielą się na fizykę i zbieranie znaczków
W takim razie co z matematyką
Zarówno wśród zwykłych ludzi, jak i wśród osób zajmujących się pracą naukową dominuje przeciwstawianie nauk ścisłych, czyli przede wszystkim matematyki i fizyki, naukom humanistycznym. Czasem czyni się to wywyższając ścisłość nauk ścisłych, czasem wskazując na ich ograniczenia, niemożność uchwycenia prawdziwej, żywej złożoności, której nie mogą uchwycić struktury formalne. Tymczasem to przeciwstawienie nie jest absolutne: u źródeł podstawowych pojęć matematyki i fizyki są doświadczenia potoczne, odniesienia do człowieczej perspektywy postrzegania świata, próby jego spontanicznego modelowania, sądy wartościujące jednym słowem takie zachowania, które można znaleźć również u podstaw nauk humanistycznych.
Świat fizyczny jest niemiłosiernie logiczny i dlatego fizyka dopiero wtedy zaczęła odnosić sukcesy, gdy nauczyła się badać świat przy pomocy narzędzi matematycznych. Nie jest jednak pewne, czy obecnie rozwijane teorie matematyczne są najlepszymi możliwymi narzędziami potrzebnymi fizyce lub innym naukom, które chcą formułować prawa, a nie tylko zbierać znaczki.
Stawiając w tym książkowym dwugłosie pytanie, czy fizyka i matematyka to nauki humanistyczne, nie zamierzamy tego pytania rozstrzygać do końca odpowiedź na nie zależy od zbyt wielu osobistych i kulturowych preferencji ale chcemy dać wyraz przekonaniu, że obydwie te dziedziny nauki ścisłe i humanistyka są organicznymi częściami tej samej, ogólnoludzkiej kultury. Bez którejkolwiek z nich nasza kultura byłaby płaska i zubożona. Żeby widzieć trójwymiarowo trzeba mieć dwoje oczu. Michał Heller i Stanisław Krajewski
Ks. prof. Michał Heller jest uczonym, kosmologiem, filozofem i teologiem. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Templetona, przyznawaną osobowościom, które wnoszą wyjątkowy wkład w postęp badań i odkryć dotyczących rzeczywistości duchowej. W czerwcu 2013 odznaczony Medalem św. Jerzego, przyznawanym za "zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym". Autor m.in. książek Filozofia przypadku (CCPress 2012), Filozofia kosmologii (CCPress 2013), Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu (CCPress 2013).
Prof. dr hab. Stanisław Krajewski uzyskał doktorat z matematyki, habilitację z filozofii, profesurę w zakresie nauk humanistycznych. Jest pracownikiem Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, autorem książek i artykułów z zakresu logiki i filozofii matematyki, a także filozofii religii, judaizmu, historii Żydów oraz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.


Szczegóły: Czy fizyka i matematyka to nauki humanistyczne? - Heller Michał, Krajewski Stanisław

Tytuł: Czy fizyka i matematyka to nauki humanistyczne?
Autor: Heller Michał, Krajewski Stanisław
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
ISBN: 9788378860785
Języki: polski
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 450
Format: 14.0x22.0cm
Oprawa: Gąbka


Recenzje: Czy fizyka i matematyka to nauki humanistyczne? - Heller Michał, Krajewski Stanisław

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×


Podobne do: Czy fizyka i matematyka to nauki humanistyczne? - Heller Michał, Krajewski Stanisław