Słuszny opór Konstruktorzy bomb, rebelianci i legendarny proces o zdradę stanu

Książka

Słuszny opór
Konstruktorzy bomb, rebelianci i legendarny proces o zdradę stanu

  • Wydawnictwo: Czarne
  • Rok wydania: 2014
  • ISBN: 9788375367379
  • Ilość stron: 368
  • Format: 13.1x21.4
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Niedostępna
Powiadom o dostępności
Podaj swój e-mail a zostaniesz poinformowany jak tylko pozycja będzie dostępna.
×
Cena 39,91 PLN
Nasza cena 24,96 PLN
Oszczędzasz 37%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 39,91 PLN
Nasza cena 24,96 PLN
Oszczędzasz 37%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Słuszny opór - Harris Peter

W końcowych latach apartheidu czterej żołnierze Afrykańskiego Kongresu Narodowego przekradają się przez granicę do RPA, którą opuścili jako młodzi chłopcy po zamieszkach w Soweto w 1976 roku. W ciągu dziesięciu miesięcy przeprowadzają szereg zamachów na brutalnych policjantów znęcających się nad czarnoskórą ludnością i polityków wspierających apartheid. Potem decydują się przenieść walkę do dzielnic białych i dokonują ataków bombowych, w których giną również przypadkowi cywile. W końcu zostają zdradzeni i trafiają do aresztu, gdzie są torturowani i zmuszeni do podpisania obciążających ich zeznań.

Fascynująca historia opowiedziana przez ich prawnika stanowi zapis jednego z najgłośniejszych politycznych procesów ubiegłego wieku. Ta opowieść o zwykłych ludziach, którzy doprowadzeni do ostateczności przez opresyjne działania rządu, chwycili za broń, pokazuje dobitnie, jak płynna jest granica między bohaterstwem a zbrodnią.

Książka była nominowana do nagrody Booksellers Choice (2009) oraz nagrody za Debiut 2008/2009 przyznawanej przez Uniwersytet w Johannesburgu, a także uznana za najlepszą książkę roku w kategorii literatura faktu oraz najlepszą książkę roku 2008 przez Jenny & Co.


"Książka Harrisa to dramat sądowy, moralitet na temat przemocy i thriller polityczny w jednym. Autor, adwokat, podejmuje się obrony czterech zabójców z Afrykańskiego Kongresu Narodowego w najważniejszym procesie politycznym schyłku ery apartheidu, a zaraz potem reprezentuje mordercę kierującego policyjnym szwadronem śmierci. Czy wolno zabijać, by zmienić opresyjny system polityczny Czym jest wojna sprawiedliwa Czy każdy morderca zasługuje na jednakowe potępienie Peter Harris nie odpowiada na te pytania, ale stawia je w dramatyczny sposób i zmusza czytelnika do odrzucenia najłatwiejszych odpowiedzi. Poruszający głos autora, który pomaga zrozumieć, dlaczego RPA nie jest i długo nie będzie krajem wolnym od przemocy."
Dariusz Rosiak

"Podziwialiście Nelsona Mandelę Uważaliście jego walkę z apartheidem za słuszną Myśleliście, że znacie temat Sięgnijcie po książkę Petera Harrisa. Ja też myślałem, że z grubsza wiem, jak ta walka wyglądała, ale dopiero dzięki tej książce poczułem, że jestem w środku wydarzeń. Harris nie owija w bawełnę, opisując bojowców zbrojnego ramienia Afrykańskiego Kongresu Narodowego, partii Mandeli, Mbekiego, Thambo. To nie były anioły, to byli wykonawcy wyroków śmierci. Wspierani przez blok radziecki. Tak samo jak aniołami nie byli biali i czarni funkcjonariusze i sympatycy systemu segregacji rasowej, na których polityczne podziemie wydawało wtedy wyroki. Aż w końcu jedni i drudzy zostali obywatelami nowej Afryki Południowej. O ile przeżyli. Majstersztyk."
Adam Szostkiewicz, Polityka

"To nie tylko jedna z najmocniejszych książek, jakie kiedykolwiek przeczytałam o RPA, ale również jedna z najbardziej poruszających książek, jakie kiedykolwiek przeczytałam. Każdy, kto chciałby zrozumieć i poznać RPA, powinien przeczytać tę książkę. Fantastyczne, ważne dzieło."
Alexandra Fuller, autorka Dziś wieczorem nie schodźmy na psy

"Czyta się ją niczym powieść Johna Grishama fascynująca lektura."
The Telegraph

"Ta książka to tryumf, po części za sprawą pokory i szczerości Harrisa."
The Sunday Times

"Mimo bolesnej świadomości, jak bardzo różni się od swoich klientów z Delmas, Harris odnajduje wybawienie nie w zwycięskiej batalii na sali sądowej, lecz w relacjach, które z nimi stworzył (a także z czarnoskórymi kolegami). Właśnie to ostatecznie sprawia, że jego wspomnienia układają się w tak dobry dramat rozgrywający się na sali sądowej i tak prawdziwy opis wojny."
The Guardian


Szczegóły: Słuszny opór - Harris Peter

Tytuł: Słuszny opór
Podtytuł: Konstruktorzy bomb, rebelianci i legendarny proces o zdradę stanu
Autor: Harris Peter
Wydawnictwo: Czarne
Seria: REPORTAŻ
ISBN: 9788375367379
Języki: polski
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 368
Format: 13.1x21.4
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.48 kg


Recenzje: Słuszny opór - Harris Peter

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×