Rzeczpospolita wolnych ludzi Janusz Kurtyka w mediach

Książka

Rzeczpospolita wolnych ludzi
Janusz Kurtyka w mediach

  • Wydawnictwo: IPN
  • Rok wydania: 2015
  • ISBN: 9788376297804
  • Ilość stron: 646
  • Format: 14.5x21.0cm
  • Oprawa: Kartonowa Foliowana
Wysyłka:
1-2 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena 50,00 PLN
Nasza cena 36,82 PLN
Oszczędzasz 26%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 50,00 PLN
Nasza cena 36,82 PLN
Oszczędzasz 26%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Rzeczpospolita wolnych ludzi

Janusz Kurtyka w mediach wybór wywiadów, artykułów, oświadczeń z lat 2000 2010.

Obejmując funkcję prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, dr hab. Janusz Kurtyka stał się jedną z kilku najważniejszych osób współtworzących polską politykę historyczną. Powierzony mu urząd sprawował z jednej strony w okresie, w którym dyskusja o niedawnej przeszłości i sposobach jej upamiętnienia stała się jedną z osi debaty publicznej, z drugiej w czasie, gdy poprawa sytuacji finansowej IPN pozwoliła na znaczące rozwinięcie jego działalności i umocnienie autonomicznej roli Instytutu w życiu społecznym. Wiele rozpoczętych wówczas projektów nosi wyraźny ślad osobistego zaangażowania prezesa Kurtyki i jego sposobu rozumienia roli IPN.

Sprawowanie urzędu prezesa IPN było ukoronowaniem wcześniejszych doświadczeń Janusza Kurtyki, związanych zarówno z badaniem dziejów Polski, jak i z zabiegami o istotną obecność przeszłości we współczesnym życiu narodu. Czas ten niewątpliwie wywarł istotny wpływ nie tylko na jego pojmowanie historii, ale także na rozumienie sensu i znaczenia polskiej państwowości. Skala wyzwań i obowiązków związanych z pełnionym urzędem, a przede wszystkim tragiczna śmierć w kwietniu 2010 r. nie pozwoliły mu ująć tych przemyśleń w formę większego dzieła. Odczytywać je możemy z treści publicznych wystąpień, drobniejszych publikacji oraz udzielonych wywiadów. Ich wybór publikujemy w tym tomie.

Lektura zawartych w nim tekstów pozwala na odczytanie głównych elementów myślenia Janusza Kurtyki o Polsce i polskiej historii. Po pięciu latach ponownie usłyszeć możemy jeden z najważniejszych głosów w polskiej debacie minionej dekady. Głos, którego dziś nie tylko nam pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej bardzo brakuje.
Ze Wstępu Łukasza Kamińskiego


Szczegóły: Rzeczpospolita wolnych ludzi

Tytuł: Rzeczpospolita wolnych ludzi
Podtytuł: Janusz Kurtyka w mediach
Wydawnictwo: IPN
ISBN: 9788376297804
Języki: polski
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 646
Format: 14.5x21.0cm
Oprawa: Kartonowa Foliowana
Waga: 0.906 kg


Recenzje: Rzeczpospolita wolnych ludzi

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×