Sąd kapturowy przy Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej w Warszawie sierpień 1940 r. - listopad 1941 r.

Książka

Sąd kapturowy przy Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej w Warszawie
sierpień 1940 r. - listopad 1941 r.

  • Wydawnictwo: Historyczna
  • Rok wydania: 2016
  • ISBN: 9788365005885
  • Ilość stron: 404
  • Format: 18.0x23.0cm
  • Oprawa: Miękka
Wysyłka:
1-3 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena 49,00 PLN
Nasza cena 33,23 PLN
Oszczędzasz 32%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 49,00 PLN
Nasza cena 33,23 PLN
Oszczędzasz 32%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Sąd kapturowy przy Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej w Warszawie - Szyprowski Bartłomiej

Utworzenie w okupowanej Polsce Polskiego Państwa Podziemnego podległego Rządowi na Uchodźstwie, przebywającemu najpierw w Paryżu a później w Londynie, było ewenementem w stosunku do wszystkich państw okupowanej Europy. Oczywistą jest kwestią, że w warunkach walki z obydwoma okupantami konieczne było powołanie, zarówno w ramach struktur wojskowych jak i cywilnych, aparatu wymiaru sprawiedliwości, który miał przeciwdziałać i karać ewentualne przypadki zdrady jak i innych przestępstw godzących tak w dobro Wojska Polskiego jak i Narodu Polskiego.
Podjęte, pod koniec 1939 r. i na początku 1940 r., przez przedstawicieli armii podziemnej, rozmowy z przedstawicielami środowisk prawniczych doprowadziły do konsensusu, skutkującego następnie wydaniem rozkazów o utworzeniu sądownictwa wojskowego pod nazwą Sądów Kapturowych (później zmienionej na Wojskowe Sądy Specjalne) oraz aktów normatywnych, regulujących zasady odpowiedzialności karnej i postępowania przed sądami.
Początkowo sądy powstały jedynie w ramach Związku Walki Zbrojnej, a dopiero później w ramach struktur cywilnych, tj. Delegatury Rządu na Kraj.
Celem publikacji jest przedstawienie działalności Sądu Kapturowego przy Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej w Warszawie wraz z próbą analizy prawnej wydanych przez ten sąd orzeczeń. Nadto praca przybliża okoliczności utworzenia instytucji Sądów Kapturowych w okupowanej Polsce, przedstawia formalno-prawne podstawy ich działania, a także organów biorących udział w orzekaniu. Należy bowiem podkreślić, że w publikacjach historycznych dotyczących podziemnego sądownictwa, pomimo częstego przytaczania dokumentów archiwalnych z działalności tego sądu, żaden z autorów nie podjął kompleksowej próby takiej analizy, ograniczając się jedynie albo do przedstawienia stricte historycznego punktu widzenia sądownictwa, bądź polemiki z rozstrzygnięciami tego sądu w odniesieniu do konkretnych osób.


Szczegóły: Sąd kapturowy przy Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej w Warszawie - Szyprowski Bartłomiej

Tytuł: Sąd kapturowy przy Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej w Warszawie
Podtytuł: sierpień 1940 r. - listopad 1941 r.
Autor: Szyprowski Bartłomiej
Wydawnictwo: Historyczna
ISBN: 9788365005885
Języki: polski
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 404
Format: 18.0x23.0cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.8 kg


Recenzje: Sąd kapturowy przy Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej w Warszawie - Szyprowski Bartłomiej

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×