Polska Walcząca 1939-1945

Książka

Polska Walcząca 1939-1945

Wysyłka:
1-2 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena 26,00 PLN
Nasza cena 24,62 PLN
Oszczędzasz 5%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 26,00 PLN
Nasza cena 24,62 PLN
Oszczędzasz 5%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Polska Walcząca 1939-1945 - Zdziabek Wiesław

Książka adresowana szczególnie do uczniów interesujących się historią oraz przygotowujących się do olimpiad, konkursów i egzaminu maturalnego z historii, ale również do każdego, kto pasjonuje się tematyką II wojny światowej.

Publikacja poświęcona jest problematyce walki cywilnej i zbrojnej w okupowanej Polsce. Omówiono w niej struktury organizacyjne państwa podziemnego oraz formy i przebieg walki, a także aktywność ruchu oporu na tle wydarzeń ogólnoeuropejskich i z uwzględnieniem skomplikowanej sytuacji wewnętrznej kraju. Dzięki temu, czytelnikowi łatwiej będzie zrozumieć złożone uwarunkowania, w jakich przyszło działać członkom polskiej konspiracji.
Książka składa się z sześciu rozdziałów i aneksu. Pierwszy poświęcony jest sytuacji, w jakiej znalazła się Polska po przegranej wojnie obronnej i przedstawia podział ziem II Rzeczypospolitej między III Rzeszę a Związek Radziecki, politykę okupacyjną obu agresorów oraz początki polskiej konspiracji. W rozdziale drugim opisano proces kształtowania się wszystkich trzech pionów Polskiego Państwa Podziemnego: wojskowego, politycznego i administracyjnego, oraz organizacji działających poza jego strukturami m.in. lewicy komunistycznej i skrajnego odłamu narodowej demokracji. Następny rozdział dotyczy organizacji walki cywilnej społeczeństwa polskiego. Czwarty rozdział omawia przebieg walki zbrojnej od początku okupacji do momentu rozpoczęcia akcji Burza. Jako pierwsze przybliżono plany powstania powszechnego i przygotowania do jego realizacji. Dalej opisano kwestie wewnątrzorganizacyjne i początki sabotażu oraz dywersji zbrojnej. Na końcu rozdziału uwagę poświęca się etapowi nasilania się bezpośredniej walki zbrojnej. Wymienione zagadnienia dotyczą przede wszystkim działalności Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej, ale stanowią również źródło informacji na temat innych organizacji m.in. Batalionów Chłopskich oraz Gwardii Ludowej, a później Armii Ludowej. W rozdziale piątym zaprezentowano przebieg akcji Burza oraz Powstanie Warszawskie. Wreszcie rozdział ostatni poświęcony został dramatycznym wydarzeniom związanym z likwidacją Polskiego Państwa Podziemnego.

Książkę wzbogacono w fotografie oraz starannie opracowane schematy i mapki. Na końcu zamieszczono indeks osobowy, który ułatwi czytelnikowi poszukiwanie informacji na temat omawianych postaci.


Szczegóły: Polska Walcząca 1939-1945 - Zdziabek Wiesław

Tytuł: Polska Walcząca 1939-1945
Autor: Zdziabek Wiesław
Wydawnictwo: eMPi2 Mariana Pietraszewskiego
ISBN: 9788362325337
Języki: polski
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 186
Format: 16.5x23.5cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.31 kg


Recenzje: Polska Walcząca 1939-1945 - Zdziabek Wiesław

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: