Kolekcja nietypowych zdarzeń

Książka

Kolekcja nietypowych zdarzeń

 • Wydawnictwo: Wielka Litera
 • Rok wydania: 2017
 • ISBN: 9788380321960
 • Ilość stron: 400
 • Format: 13.5x20.5cm
 • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
1-2 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena 39,90 PLN
Nasza cena 25,25 PLN
Oszczędzasz 36%
Dodaj do Schowka

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×
Cena 39,90 PLN
Nasza cena 25,25 PLN
Oszczędzasz 36%
Dodaj do Schowka

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×

Tom Hanks KOLEKCJA NIETYPOWYCH ZDARZEŃ Pokochaliście go jako Forresta Gumpa, teraz pokochacie go jako pisarza. Debiut literacki wybitnego i uwielbianego aktora to arcyciekawy zbiór opowiadań - eleganckich, poruszających, zabawnych, niekiedy figlarnych, czasami melancholijnych i zawsze zaskakujących. Pisząc o weteranie drugiej wojny światowej i jego rodzinie, czy o rozwódce szukającej nowego miejsca w życiu, albo o skomplikowanej relacji nastoletniego surfera z ojcem i o niespodziewanej podróży na Księżyc Tom Hanks dowodzi, że potrafi wniknąć w istotę przyjaźni, rodziny, miłości i zwykłego codziennego życia. Szlachetność i wrażliwość, którymi zasłynął jako aktor, w równej mierze biją z jego prozy. Z opowieści Hanksa bije radość tworzenia, przyjemność ze snucia opowieści o życiu, przyjaźni i rodzinie, a proza jest tak inteligentna, porywająca i ludzka jak jej autor. Do tego należy dodać szczególną spostrzegawczość i podszytą współczuciem inteligencję, które zawsze wyróżniały Toma Hanksa. Stephen Fry (brytyjski aktor, komik i pisarz)

Szczegóły

Tytuł: Kolekcja nietypowych zdarzeń

Autor: Hanks Tom

Wydawnictwo: Wielka Litera

ISBN: 9788380321960

Tytuł oryginału: Uncommon Type

Tłumacz: Gołębiowski Patryk

Języki: polski

Rok wydania: 2017

Ilość stron: 400

Format: 13.5x20.5cm

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Recenzje

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×

Ponadczasowa maszyna do pisania
W moje ręce wpadła ostatnio debiutancka książka znanego wszystkim zapewne Toma Hanksa. Aktora, a raczej teraz także i pisarza nikomu nie trzeba przedstawiać. Znany jest przede wszystkim z takiego filmu jak Forrest Gump.

“Związek z Anną był jak szkolenie komandosa Marynarki Wojennej podczas pełnoetatowej pracy w magazynie Amazon w rejonie Oklahoma Panhandle w sezonie tornad. Coś się działo w każdej chwili każdego dnia. Moje drzemki o wpół do trzeciej przeszły do historii."


Książka Hanksa to zbiór opowiadań, które przedstawiają historie kilku bohaterów. Mamy kobietę, która pragnie na nowo ułożyć sobie życie po rozwodzie, o emigrancie, który rozpoczyna swój amerykański sen, o locie na księżyc, zbudowaną w garażu rakietą. Kolejnych bohaterów i ich losy pozostawię w tajemnicy, byście mogli poznać je sami. Aktor w swojej książce, zabiera nas w fantastyczny świat swojej wyobraźni.

Akcja każdego opowiadania wzbudza w czytającym ciekawość, którą podsycają szczegółowe, lecz krótkie opisy. Fabuła każdego wątku ma swój własny sens i oparta jest na jakimś ciekawym zdarzeniu z życia, któregoś z bohaterów. Częstym i łączącym motywem wszystkich historii jest ponadczasowa maszyna do pisania.
Postacie książki są tak samo barwne i różnorodne jak postacie, w które wcielił się aktor, grając w filmach. Każda z nich jest charakterystyczna dla danego opowiadania i przedstawia różny typ charakteru człowieka.
Warto jest też wspominać, że opowiadania mają różną formę. Jedne są zwykłymi opowiadaniami, kolejne mają postać prasowego felietonu, a zaś następne są w postaci scenariusza filmowego.

"Jakaś część mojej męskiej dumy od razu miała nadzieję, że ten cały Ricardo też nie będzie mężczyzną dla Anny "

Nie jestem miłośniczką książek, które są zbiorami, zdecydowanie wolę te o jednolitej formie. Jednakże czytając,twórczość Hanksa w pewnym stopniu, przekonał on mnie do formy swojej książki.
Mały jednak problem stanowiło zżycie się z którymkolwiek z bohaterów, ponieważ aktor, co prawda nie szczędzi opisów , to mi zabrało opisów emocji bohaterów. Przez wyraźny brak tego,z żadną z postaci nie mogłam się zaprzyjaźnić.
Nie patrząc jednak na tego małego minusa,jakim jest chłodne podejście aktora do postaci,książkę mogę uznać za udany debiut.

Polecam?
Owszem. Tom Hanks pokazał, że oprócz wybitnego talentu aktorskiego, posiada talent do pisania. Przedstawiony przez niego zbiór świetnie nadaje się na leniwe popołudnia, gdy pragniemy oderwać się na chwilę od szarej rzeczywistości.
2017-11-22 12:30:19

Znacie go jako Foresta Gumpa, imigranta zamkniętego na amerykańskim terminalu, żołnierza szukającego szeregowca Rayana czy strażnika więziennego z „Zielonej Milii”. Ale czy znacie go jako pisarza?

Tom Hanks zadebiutował „Kolekcją nietypowych zdarzeń”. Snuje opowieść o samotnej matce próbującej ułożyć sobie życie w wymarzonym domu, początkującej aktorce usilnie szukającej dobrych ról, przyjaciołach z frontu, którzy w każdą Wigilię rozmawiają przez telefon. Poznacie wiele osób, wiele z nich polubicie. Ich historie zostaną rzucone, jakby niedokończone. Jakby byli Waszymi znajomymi, a Wy zaraz na własne oczy zobaczycie ciąg dalszy. Jakby to nie był koniec.

Ciekawa, momentami zaskakująca, barwna książka, w której smutek przeplata się z ambicją i radością. Dajcie się zaprosić do sklepu z maszynami do pisania i do biura greckich emigrantów, gdzie słychać stuki dziewczyny, piszącej na maszynie.
2017-11-29 11:01:33

Jedne opowiadania Toma Hanksa podobały mi się bardziej, inne mniej, ale wszystkie przeczytałam z zainteresowaniem. Autor jak mało kto potrafił uchwycić codzienne chwile i przedstawić je jak prawdziwe perełki. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że w „Kolekcji nietypowych zdarzeń” celebruje on takie chwile ze zwyczajnego życia. Czytając „Kolekcję nietypowych zdarzeń” odnosiłam wrażenie, że autor czerpał prawdziwą radość z pisania, ale również zasiadał do niego z pewną zadumą.

Podczas lektury naprawdę odpoczywałam i doświadczałam spokoju – wyraźnie czułam, jak schodzi ze mnie napięcie po ciężkim dniu. Z wielu opowiadań wyniosłam mądre refleksje – np. jak ważne jest w związku partnerstwo (nie można „ustawiać” drugiej osoby według własnych upodobań), że ciężko jest się przebić, aby móc zrealizować własne marzenia, ale nie wolno się poddawać, itp. Nie brakowało także smutnej konkluzji o paradoksie, jakim jest to, że tak naprawdę elektronika (np. coraz to nowsze telefony czy komputery) zamiast ludzi do siebie zbliżyć, czasami ich od siebie wręcz oddala. Co ciekawe, pojawiły się również tzw. polskie akcenty. Nie były one znaczące (jednym z nich są słowa: „Czym mogę służyć młodej damie? - zapytał z lekkim akcentem, prawdopodobnie polskim”), jednakże wywoływały uśmiech na mojej twarzy.

Wszystkie historie z tej książki spaja niejako jeden element, a mianowicie maszyna do pisania, która pojawia się w każdym opowiadaniu. Dodatkowo przed każdym z nich pojawia się zdjęcie przedstawiające inną maszynę. Pojawia się ona także na samej okładce książki. Obecność tegoż urządzenia w "Kolekcji nietypowych zdarzeń" dowodzi wg mnie fascynacji autora nimi, jak również swego rodzaju tęsknoty za ich powszechnym stosowaniem. Mi szczególnie przypadł taki pomysł do gustu – w dobie wszechobecnych gadżetów elektronicznych człowiek czasem z nostalgią wraca do czasów, kiedy nie zdominowały one jeszcze ludzkiego życia...

Podsumowując - uwielbiam Toma Hanksa jako aktora, a teraz polubiłam go szczeze jako pisarza. Mam nadzieję, że coś jeszcze napisze oraz że będę miałą okazję to przeczytać.
2017-11-29 22:47:33

W dzisiejszych czasach wiele osób eksperymentuje, poszerza swoje zainteresowania i hobby. Z czasem, poszukując nowych dziedzin odkrywamy w sobie pokłady zdolności, o których nie mieliśmy do tej pory pojęcia. Podobnie jest w przypadku wielkich sław. Aktor, reżyser, producent filmowy i, od niedawna, pisarz. Zapraszam na recenzję debiutu literackiego Toma Hanksa!


Znany na całym świecie odtwórca roli Forresta Gumpa zaskoczył nie tylko swoich fanów, ale i wszystkich miłośników literatury. Dzieło zatytułowane "Kolekcja nietypowych zdarzeń" w Polsce swoją premierę miało 25 października. Literacki debiut Hanksa to nie tylko nietypowa kolekcja, lecz także nietypowa książka sama w sobie. Dlaczego, spytacie. Otóż znany nam dotychczas jako aktor i reżyser mężczyzna napisał aż siedemnaście opowiadań na tradycyjnej, mechanicznej maszynie do pisania. To właśnie ona zdobi okładkę, przypominając o dawnych dziejach, kiedy autorzy pisali tylko w taki sposób.


Obawa zawsze towarzysząca przy sięgnięciu po literackie dzieło aktora czy chociażby muzyka w tym przypadku nic nie zdziałała. Zdarza się, że książki sławnych osób, które do tej pory nie miały nic wspólnego z pisaniem, tak naprawdę zostały napisane przez kogoś innego, kto pozostaje wspomniany małym druczkiem. W takim przypadku ciężko ocenić, jak w nowej roli sprawdza się znana nam gwiazda. W przypadku Toma Hanksa nie ma tego problemu. Od samego początku czuć autentyczność historii, jego "pióro", a momentami jesteśmy w stanie usłyszeć w głowie jego głos pełniący dla nas rolę swoistego narratora.


A jak wypadają same historie? Być może nie są napisane górnolotnym stylem, Hanks nie stara się naśladować wielkich twórców. Tworzy natomiast coś bardzo oryginalnego, swojego. Lekki, prosty język to niewątpliwa zaleta "Kolekcji". Siedemnaście opowiadań z pozoru stanowi podział na oddzielne historie, jednak podczas czytania dostrzegamy łączące je elementy, niczym nici. I powoli tworzą one spójną całość.


O czym pisze Hanks? O tym co go porusza, bawi, inspiruje. Pokazuje, że historie zwykłych, szarych ludzi nie muszą być nudne. Dla niego bowiem każda historia stanowi idealny element, a bohaterowie zaskakujące osobistości.


Co może zaskakiwać czytelnika, to fakt, iż dla każdej historii odnajdziemy jej "pierwowzór". Tom w zabawny sposób ze swojego dzieła czyni zagadkę, praktycznie każde opowiadanie jest pewnego rodzaju odwzorowaniem roli, w którą przyszło mu się wcielić jako aktorowi. Jest to bardzo ciekawy zabieg, na dodatek pozwalający nam ujrzeć każdą z tych historii jego oczami.


"Kolekcja nietypowych zdarzeń" to nie jest oszałamiający debiut. Nie w pełnym tego słowa znaczeniu. Po jego skończeniu twoje życie nie wywróci się do góry nogami, nie spojrzysz na pewne sprawy z innej perspektywy. Po prostu dalej będziesz żyć swoim życiem. Więc jaki jest sens czytania tego dzieła? Ponieważ tkwi w nim pewna magia. Pomimo iż zachwyt nie sięgnie zenitu, będziesz wyczekiwać następnego dzieła Hanksa. Dlaczego? Bo świat widziany jego oczami jest imponujący, pełen codziennego życia i jednocześnie piękna.
2017-12-04 23:19:51

"Kolekcja nietypowych zdarzeń" to zbiór opowiadań debiutującego jako pisarza Toma Hanksa. Opowiadania spina wspólny motyw maszyny do pisania. Nie jestem fanem opowiadań, ponieważ długo wkręcam się w fabułę i przywiązuję się do bohaterów ale czytając tę pozycję miło spędziłam czas. Oczywiście nie wszystkie historyjki przypadły mi do gustu. Zapamiętam Wigilię 1953 roku i Steve Wong jest doskonały. Z chęcią przeczytam jakaś powieść Hanksa :) 2018-01-23 10:45:05


Zobacz także:

Regulamin recenzji

Serwis czytam.pl udostępnia swoim użytkownikom możliwość dodania własnej opinii/recenzji o produktach znajdujących się na stronie czytam.pl. Publikacja recenzji następuje po weryfikacji jej zgodności z niniejszym regulaminem.

 1. Użytkownik dodaje recenzję wybranego przez siebie produktu na własną odpowiedzialność. Administratorzy serwisu czytam.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treści zamieszczane w opinii.
 2. Celem recenzji ma być wyrażenie własnej opinii o produkcie, nie zaś reklamowanie innych serwisów, recenzje zawierające linki do innych stron nie będą zatwierdzane.
 3. Niedopuszczalne jest używanie wulgaryzmów, treści obraźliwych bądź naruszających uczucia religijne, kulturowe bądź narodowościowe.
 4. Dodawana recenzja powinna być wynikiem własnych przemyśleń autora i nie naruszać praw autorskich osób trzecich.
 5. Administratorem danych osobowych jest Wojciech Sterna ”TAMI” Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe z siedzibą przy ul. Piotrowskiej 12,61-353 Poznań, Polska. Szanując prawo użytkowników do prywatności Administrator stosuje odpowiednie rozwiązania uregulowane w polityce prywatności
 6. Autor recenzji wyraża zgodę na wykorzystywanie utworu w dowolnych częściach, w celu promocji i reklamy sklepu czytam.pl.

Twoja recenzja zostanie opublikowana po weryfikacji przez Czytam.pl

×