Wojna światów

Książka

Wojna światów

 • Wydawnictwo: Vesper
 • Rok wydania: 2018
 • ISBN: 9788377312865
 • Ilość stron: 216
 • Format: 14.0x20.5cm
 • Oprawa: Twarda
Wysyłka:
Jutro (środa 2018-11-21)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena 23,90 PLN
Nasza cena 15,53 PLN
Oszczędzasz 35%
Dodaj do Schowka

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×
Cena 23,90 PLN
Nasza cena 15,53 PLN
Oszczędzasz 35%
Dodaj do Schowka

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×

Książka pod patronatem czytam.pl!

Klasyczna powieść science fiction, pierwotnie wydana pod koniec XIX wieku, tutaj we współczesnym tłumaczeniu i z licznymi ilustracjami. Kilkakrotnie ekranizowana (m.in. przez Stevena Spielberga), a w roku 1938 przerobiona przez Orsona Wellesa na słuchowisko radiowe, którego emisja przeszła do historii.

Czytana po latach okazuje się dziełem profetycznym, stanowiącym swoistą zapowiedź XX-wiecznych wojen światowych. Jak zachowują się ludzie - zarówno jednostki, jak i całe społeczności - w obliczu inwazji, która grozi masową zagładą? Kim jesteśmy dla najeźdźców i kim oni są dla nas? Jaką rolę odgrywają w tym nowe technologie? I co może nas uratować?

Na te pytania próbuje odpowiedzieć Herbert George Wells w sposób wciąż atrakcyjny dla współczesnego czytelnika, a powszechne już chyba poczucie niepokoju, niepewności i zagrożenia sprawia, że Wojnę światów odbieramy jako powieść ciekawą i aktualną również w XXI wieku.

"Wojna światów, najświetniejsze dzieło H.G. Wellsa, jest zarazem jedną z nielicznych powieści, które, wykraczając poza fantastyczność swych założeń, weszły do skarbca literatury światowej".

Stanisław Lem


Szczegóły

Tytuł: Wojna światów

Autor: Wells Herbert George

Wydawnictwo: Vesper

ISBN: 9788377312865

Język oryginału: angielski

Tłumacz: Haliński Lesław

Języki: polski

Rok wydania: 2018

Ilość stron: 216

Format: 14.0x20.5cm

Oprawa: Twarda

Recenzje

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×

W tym roku mija 120 lat od pierwszego wydania Wojny światów Herberta Wellsa. Z tej okazji wydawnictwo Vesper przygotowało specjalne wydanie tej powieści - w twardej oprawie, z niezwykłymi ilustracjami oraz w nowym przekładzie.

Niedaleko Woking, w południowej Anglii, pod koniec XIX wieku, uderza dziwny meteor, który okazuje się być statkiem obcej cywilizacji, pochodzącej z Marsa. Przybysze od samego początku nie mają pokojowych zamiarów i bez trudu radzą sobie z każdym przejawem oporu ze strony ludzi... Używają w tym celu strumienia gorąca, a później także czarnego dymu. Zaczyna się panika i wszyscy uciekają z dala od okrutnych, marsjańskich maszyn. Całą historię relacjonuje nam nieznany z imienia pisarz i filozof, będący naocznym świadkiem wydarzeń.

Pomimo że czytałem tę książkę już kilka razy, to za każdym razem zwracam uwagę w niej na coś innego. Przede wszystkim jest to historia ataku Marsjan na Ziemię i opis ludzkich zachowań wobec tego wydarzenia. Początkowo nikt nie traktuje poważnie zagrożenia ze strony kolejnych spadających na Ziemię cylindrów. Dopiero z czasem zaczyna docierać do ludzi powaga i groza sytuacji. Czytając, musimy pamiętać, że pod koniec XIX wieku przesył informacji nie był tak szybki jak jest to obecnie i upłynęło kilka dni zanim cała Anglia zdała sobie sprawę z zagrożenia. Wells bardzo wnikliwie opisuje emocje i zachowania ludzi, przez co można wręcz poczuć jakby autor był rzeczywiście naocznym świadkiem tych wydarzeń. Zapewne każdy zna historię słuchowiska z 1938 roku, które było tak realistyczne, że wśród wielu Amerykanów wywołało prawdziwą panikę. Ten fakt może najdobitniej świadczyć, jak autor umiejętnie operuje opisami i emocjami, żeby zbudować realistyczną grozę. Dzisiaj książka nie wzbudza już takich emocji, ponieważ co chwila motyw ataku obcej cywilizację przewija się w popkulturze, co nie znaczy, że nie jest to interesująca lektura.

Jak wspomniałem na samym początku, książka została wydana w twardej oprawie. W środku znajdziemy ilustracje Alvima Correa, które wspaniale uzupełniają i urozmaicają lekturę tej powieści. Marsjanie są na nich upiorni, ale i karykaturalni, a obca technologia często wydaje się niezdarna i nieskomplikowana, co ogólnie przyczynia się do przerażającego absurdu, jaki emanuje z tych ilustracji. Przekład został uwspółcześniony i dokonał tego Lesław Haliński. Duże uznanie dla tego pana, ponieważ książkę czyta się bardzo lekko i przyjemnie, a jednocześnie czujemy, że jest to powieść z XIX wieku i to bynajmniej nie po opisie, czy treści. Tłumacz dokonał świetnej roboty i zachował lekko archaiczny styl powieści, a jednocześnie pozbył się pewnej toporności i sztywności języka, cechującego powieści sprzed ponad 100 lat. Również cena tego wydania jest bardzo przystępna - książka kosztuje tylko 23,90 zł. Oczywiście, można powiedzieć, że przecież to klasyk i mały jest koszt wydania takiej powieści. Jednak ile wydawnictw rzeczywiście wydaje klasykę w przystępnych cenach?

Wojna światów w wersji ilustrowanej to przepiękne wznowienie tej klasycznej opowieści, w nowym, uwspółcześnionym przekładzie. Pomimo upływu lat, powieść Wellsa wciąż zachwyca i stanowi interesującą lekturę. Polecam!
2018-05-18 08:40:55

Czytam i uwielbiam literaturę SF od dziecka. Wśród moich ulubionych autorów SF jest Stanisław Lem (wiadomo!), Peter Watts (genialne hard SF :O) no i oczywiście H.G. Wells. Bo tak naprawdę od niego się to wszystko zaczęło - współczesne filmy i książki o inwazji Obcych na Ziemię czerpią garściami z kultowej "Wojny Światów", opublikowanej pierwszy raz w 1898 roku. Wells w swojej książce przedstawia relację jednego ze świadków inwazji obcej cywilizacji na XIX-wieczny Londyn i wschodnią Anglię. Wyprzedza swoje czasy opisując pozaziemską technologię i sposób walki najeźdźców. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić co musieli czuć ludzie czytający "Wojnę Światów" zaraz po jej wydaniu. Musiało być to dla nich niesamowite doświadczenie, zupełnie inne niż dla nas - ludzi wychowanych w świecie rozwiniętym technologicznie i militarnie, oswojonych z filmami katastroficznymi pełnymi efektów specjalnych. Wells przewidział wiele wydarzeń mających miejsce w późniejszych czasach, na przykład podczas II Wojny Światowej (jak widać nie trzeba przybyszów z Kosmosu, żeby wywołać rzeź i tragedię, co niezbyt dobrze świadczy o nas jako gatunku :(). "Wojna Światów" to absolutny klasyk i pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów SF i nie tylko! 😍 Natomiast nowe wydanie od Wydawnictwa Vesper zachwyca dodatkowo piękną, twardą oprawą i obłędnymi ilustracjami w środku. Uczta dla umysłu i ozdoba biblioteczki w jednym - doskonale! 2018-06-18 22:56:35

"Wojna światów" to absolutna klasyka. Powieść wydana w XIX jest nadal aktualna, a liczne ekranizacje sprawiły, że stała się powszechnie znana.
Co stanie się gdy całe społeczeństwo musi stanąć naprzeciw inwazji obcej cywilizacji która grozi masową zagładą? Postawcie w miejscu obcych kogokolwiek. Kraj z którym dzielimy granicę, obcą religię, przymierze krajów z innego kontynentu. Ta rewelacyjna powieść stara się znaleźć odpowiedź na pytanie- kim będziemy i jak się zachowamy w obliczu zagłady.
Niesamowicie napisana powieść, przypominająca raczej rzetelny dokument niż powieść SF, wciąga i fascynuje już wiele pokoleń. Nasze też nie może być gorsze!
2018-08-01 12:01:23


Zobacz także:

Regulamin recenzji

Serwis czytam.pl udostępnia swoim użytkownikom możliwość dodania własnej opinii/recenzji o produktach znajdujących się na stronie czytam.pl. Publikacja recenzji następuje po weryfikacji jej zgodności z niniejszym regulaminem.

 1. Użytkownik dodaje recenzję wybranego przez siebie produktu na własną odpowiedzialność. Administratorzy serwisu czytam.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treści zamieszczane w opinii.
 2. Celem recenzji ma być wyrażenie własnej opinii o produkcie, nie zaś reklamowanie innych serwisów, recenzje zawierające linki do innych stron nie będą zatwierdzane.
 3. Niedopuszczalne jest używanie wulgaryzmów, treści obraźliwych bądź naruszających uczucia religijne, kulturowe bądź narodowościowe.
 4. Dodawana recenzja powinna być wynikiem własnych przemyśleń autora i nie naruszać praw autorskich osób trzecich.
 5. Administratorem danych osobowych jest Wojciech Sterna ”TAMI” Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe z siedzibą przy ul. Piotrowskiej 12,61-353 Poznań, Polska. Szanując prawo użytkowników do prywatności Administrator stosuje odpowiednie rozwiązania uregulowane w polityce prywatności
 6. Autor recenzji wyraża zgodę na wykorzystywanie utworu w dowolnych częściach, w celu promocji i reklamy sklepu czytam.pl.

Twoja recenzja zostanie opublikowana po weryfikacji przez Czytam.pl

×