Charles Bukowski Świecie oto jestem. Wywiady i spotkania 1963-1993

Książka

Charles Bukowski Świecie oto jestem.
Wywiady i spotkania 1963-1993

 • Wydawnictwo: Replika
 • Rok wydania: 2018
 • ISBN: 9788376747064
 • Ilość stron: 384
 • Format: 14.5x23.5 cm
 • Oprawa: twarda
Wysyłka:
Jutro (środa 2018-11-21)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena 39,90 PLN
Nasza cena 24,78 PLN
Oszczędzasz 37%
Dodaj do Schowka

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×
Cena 39,90 PLN
Nasza cena 24,78 PLN
Oszczędzasz 37%
Dodaj do Schowka

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×

Książka pod patronatem czytam.pl!

W świecie Bukowskiego nie raczymy się smakowitą czekoladą, nie ma tu bezpiecznych banków, pociągów, które przyjeżdżają na czas. Nie, on celebruje okropną, surową, piękną w swej nagości prawdę: kwiaty zła. I chce tę prawdę pokazać bez ozdóbek, bez udziwnień. Bukowski oświadcza, że bardziej podziwia hydraulików od pisarzy. Ich ważna praca polega na pilnowaniu, żeby gówno płynęło, ale, w przeciwieństwie do pisarzy, nikomu go nie wciskają...

Zawarte w niniejszej książce wywiady dokumentują długą drogę Charlesa Bukowskiego do światowego uznania, poczynając od 1963 roku, gdy rozmawiał z dziennikarzem z "Literary Times" z Chicago w swym jednopokojowym mieszkaniu w Hollywood, a kończąc nad basenem w San Pedro, gdzie w sierpniu 1993 roku, zaledwie siedem miesięcy przed swoją śmiercią w wieku 73 lat, odpowiadał na pytania niemieckiego reportera. Te rozmowy, spisane przez amerykańskich, brytyjskich, włoskich, niemieckich i francuskich dziennikarzy, zapewnią Wam wielką dawkę Charlesa Bukowskiego. Przeczytacie w nich zapewne więcej, niż byście się spodziewali dowiedzieć o jakimkolwiek pisarzu. Tematy poruszane tutaj przez Bukowskiego to między innymi: muzyka klasyczna, samotność, picie, podziwiani autorzy, trudna młodość, pisarskie rytuały, inspiracja, szaleństwo, kobiety, seks, miłość i wyścigi konne.


Szczegóły

Tytuł: Charles Bukowski Świecie oto jestem.

Podtytuł: Wywiady i spotkania 1963-1993

Autor: Calonne David Stephen

Wydawnictwo: Replika

ISBN: 9788376747064

Tytuł oryginału: CHARLES BUKOWSKI: SUNLIGHT HERE I AM. Interviews & Encounters 1963-1993 Edited by David Calonne

Tłumacz: Tumidajewicz Maksymilian

Języki: polski

Rok wydania: 2018

Ilość stron: 384

Format: 14.5x23.5 cm

Oprawa: twarda

Waga: 0.612 kg

Redakcja: Pawłowska Joanna

Recenzje

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×

Charles Bukowski: poeta, powieściopisarz, nowelista, scenarzysta filmowy i rysownik. A także kobieciarz, pijus, awanturnik, samotnik, wielki fan wyścigów konnych. „Świecie, oto jestem” to zbiór wcale nie tak licznych wywiadów i spotkań, które odbyli z Bukiem dziennikarze z całego świata w latach 1963–1993.
A wywiadów nie jest tak dużo, w każdym razie jak na 30 lat, ponieważ pisarz nie przepadał za spotkaniami z pismakami, i szczególnie na początku częściej odmawiał rozmów, niż się na nie zgadzał. Buk uważał, że niespecjalnie jest o czym gadać, jeśli chodzi o jego twórczość, i że jeśli ktoś chce wiedzieć, o co chodzi z Bukowskim, Chinaskim i całą resztą to może sobie po prostu poczytać jego dzieła.
(...)
Jako że pisarz garściami czerpie z własnego życia, tworząc swe wiersze i powieści, można powiedzieć, że Henry Chinaski to alter ego Buka, który skazuje go na te same przeżycia i przywary, co siebie samego. Jedno jest pewne: Bukowski nie udaje, nie bajeruje ani nie koloryzuje. Lubi przekładać życie na twórczość 1:1 i pisać o tym, co sam znał i przeżył.
Jeśli ktoś zna choć trochę postać i twórczość Charlesa Bukowskiego to obraz, jaki wyłania się z zebranych w tym tomie wywiadów i spotkań go nie zaskoczy. Z tego powodu „Świecie, oto jestem” będzie dobrym tytułem albo dla osób, które praktycznie nic o Buku jeszcze nie wiedzą i nie mieli styczności z jego książkami, albo dla żelaznych fanów, którzy są spragnieni każdego słowa Bukowskiego.
(...)
Ale wracając do meritum, czyli do omawianych przeze mnie wywiadów: o czym one są? W dużej mierze o pisaniu, choć Bukowski unika tego tematu jak ognia, trochę o inspiracjach i o autorach, którzy się Bukowi znudzili, sporo o kobietach, o zwykle przegranych bójkach z własną samotnością, o trudnej młodości pisarza i o jego uzależnieniu od alkoholu, o bliskim spotkaniu ze śmiercią, ze szponów której cudem udało się mu wyrwać… Jest i o obstawianiu wyników wyścigów konnych, o jego najsłynniejszym bohaterze, czyli Chinaskim, a także o pewnej – również literackiej – osobności.
Nie da się ukryć, że „Świecie, oto jestem” to nie jest zbiór idealny. Może dobór prezentowanych tekstów mógłby być lepszy, bowiem pewne tematy i motywy nawracają natrętnie w kilku rozmowach, a że Bukowski nie ma nic nowego do powiedzenia na wałkowany temat, repety zaczynają w pewnym momencie lekko nużyć. Zdaje się jednak, że Calonne wziął sobie za cel jak najszersze i jak najdokładniejsze przedstawienie rozmów i spotkań dziennikarzy z Bukiem, przez co zastosowanie skrótów czy wręcz ominięcie niektórych tekstów wydawało mu się szkodliwe dla całości.
(...)
Fanom jego twórczości z pewnością nie muszę polecać „Świecie, oto jestem”, lecz zachęcałabym do sięgnięcia po omawiane wywiady również tym, którzy dopiero przymierzają się do jego twórczości i chcą sprawdzić, czy styl Buka przypadnie im do gustu.
2018-10-15 21:55:45


Zobacz także:

Inne pozycje tego autora: Calonne David Stephen (1)

Regulamin recenzji

Serwis czytam.pl udostępnia swoim użytkownikom możliwość dodania własnej opinii/recenzji o produktach znajdujących się na stronie czytam.pl. Publikacja recenzji następuje po weryfikacji jej zgodności z niniejszym regulaminem.

 1. Użytkownik dodaje recenzję wybranego przez siebie produktu na własną odpowiedzialność. Administratorzy serwisu czytam.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treści zamieszczane w opinii.
 2. Celem recenzji ma być wyrażenie własnej opinii o produkcie, nie zaś reklamowanie innych serwisów, recenzje zawierające linki do innych stron nie będą zatwierdzane.
 3. Niedopuszczalne jest używanie wulgaryzmów, treści obraźliwych bądź naruszających uczucia religijne, kulturowe bądź narodowościowe.
 4. Dodawana recenzja powinna być wynikiem własnych przemyśleń autora i nie naruszać praw autorskich osób trzecich.
 5. Administratorem danych osobowych jest Wojciech Sterna ”TAMI” Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe z siedzibą przy ul. Piotrowskiej 12,61-353 Poznań, Polska. Szanując prawo użytkowników do prywatności Administrator stosuje odpowiednie rozwiązania uregulowane w polityce prywatności
 6. Autor recenzji wyraża zgodę na wykorzystywanie utworu w dowolnych częściach, w celu promocji i reklamy sklepu czytam.pl.

Twoja recenzja zostanie opublikowana po weryfikacji przez Czytam.pl

×