Charles Bukowski Świecie oto jestem. Wywiady i spotkania 1963-1993

Książka

Charles Bukowski Świecie oto jestem.
Wywiady i spotkania 1963-1993

  • Wydawnictwo: Replika
  • Rok wydania: 2018
  • ISBN: 9788376747064
  • Ilość stron: 384
  • Format: 14.5x23.5 cm
  • Oprawa: twarda
Wysyłka:
1-2 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena 39,90 PLN
Nasza cena 27,75 PLN
Oszczędzasz 30%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 39,90 PLN
Nasza cena 27,75 PLN
Oszczędzasz 30%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Charles Bukowski Świecie oto jestem. - Calonne David Stephen

Książka pod patronatem czytam.pl!

W świecie Bukowskiego nie raczymy się smakowitą czekoladą, nie ma tu bezpiecznych banków, pociągów, które przyjeżdżają na czas. Nie, on celebruje okropną, surową, piękną w swej nagości prawdę: kwiaty zła. I chce tę prawdę pokazać bez ozdóbek, bez udziwnień. Bukowski oświadcza, że bardziej podziwia hydraulików od pisarzy. Ich ważna praca polega na pilnowaniu, żeby gówno płynęło, ale, w przeciwieństwie do pisarzy, nikomu go nie wciskają...

Zawarte w niniejszej książce wywiady dokumentują długą drogę Charlesa Bukowskiego do światowego uznania, poczynając od 1963 roku, gdy rozmawiał z dziennikarzem z "Literary Times" z Chicago w swym jednopokojowym mieszkaniu w Hollywood, a kończąc nad basenem w San Pedro, gdzie w sierpniu 1993 roku, zaledwie siedem miesięcy przed swoją śmiercią w wieku 73 lat, odpowiadał na pytania niemieckiego reportera. Te rozmowy, spisane przez amerykańskich, brytyjskich, włoskich, niemieckich i francuskich dziennikarzy, zapewnią Wam wielką dawkę Charlesa Bukowskiego. Przeczytacie w nich zapewne więcej, niż byście się spodziewali dowiedzieć o jakimkolwiek pisarzu. Tematy poruszane tutaj przez Bukowskiego to między innymi: muzyka klasyczna, samotność, picie, podziwiani autorzy, trudna młodość, pisarskie rytuały, inspiracja, szaleństwo, kobiety, seks, miłość i wyścigi konne.


Szczegóły: Charles Bukowski Świecie oto jestem. - Calonne David Stephen

Tytuł: Charles Bukowski Świecie oto jestem.
Podtytuł: Wywiady i spotkania 1963-1993
Autor: Calonne David Stephen
Wydawnictwo: Replika
ISBN: 9788376747064
Tytuł oryginału: CHARLES BUKOWSKI: SUNLIGHT HERE I AM. Interviews & Encounters 1963-1993 Edited by David Calonne
Tłumacz: Tumidajewicz Maksymilian
Języki: polski
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 384
Format: 14.5x23.5 cm
Oprawa: twarda
Waga: 0.612 kg
Redakcja: Pawłowska Joanna


Recenzje: Charles Bukowski Świecie oto jestem. - Calonne David Stephen

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Charles Bukowski: poeta, powieściopisarz, nowelista, scenarzysta filmowy i rysownik. A także kobieciarz, pijus, awanturnik, samotnik, wielki fan wyścigów konnych. „Świecie, oto jestem” to zbiór wcale nie tak licznych wywiadów i spotkań, które odbyli z Bukiem dziennikarze z całego świata w latach 1963–1993.
A wywiadów nie jest tak dużo, w każdym razie jak na 30 lat, ponieważ pisarz nie przepadał za spotkaniami z pismakami, i szczególnie na początku częściej odmawiał rozmów, niż się na nie zgadzał. Buk uważał, że niespecjalnie jest o czym gadać, jeśli chodzi o jego twórczość, i że jeśli ktoś chce wiedzieć, o co chodzi z Bukowskim, Chinaskim i całą resztą to może sobie po prostu poczytać jego dzieła.
(...)
Jako że pisarz garściami czerpie z własnego życia, tworząc swe wiersze i powieści, można powiedzieć, że Henry Chinaski to alter ego Buka, który skazuje go na te same przeżycia i przywary, co siebie samego. Jedno jest pewne: Bukowski nie udaje, nie bajeruje ani nie koloryzuje. Lubi przekładać życie na twórczość 1:1 i pisać o tym, co sam znał i przeżył.
Jeśli ktoś zna choć trochę postać i twórczość Charlesa Bukowskiego to obraz, jaki wyłania się z zebranych w tym tomie wywiadów i spotkań go nie zaskoczy. Z tego powodu „Świecie, oto jestem” będzie dobrym tytułem albo dla osób, które praktycznie nic o Buku jeszcze nie wiedzą i nie mieli styczności z jego książkami, albo dla żelaznych fanów, którzy są spragnieni każdego słowa Bukowskiego.
(...)
Ale wracając do meritum, czyli do omawianych przeze mnie wywiadów: o czym one są? W dużej mierze o pisaniu, choć Bukowski unika tego tematu jak ognia, trochę o inspiracjach i o autorach, którzy się Bukowi znudzili, sporo o kobietach, o zwykle przegranych bójkach z własną samotnością, o trudnej młodości pisarza i o jego uzależnieniu od alkoholu, o bliskim spotkaniu ze śmiercią, ze szponów której cudem udało się mu wyrwać… Jest i o obstawianiu wyników wyścigów konnych, o jego najsłynniejszym bohaterze, czyli Chinaskim, a także o pewnej – również literackiej – osobności.
Nie da się ukryć, że „Świecie, oto jestem” to nie jest zbiór idealny. Może dobór prezentowanych tekstów mógłby być lepszy, bowiem pewne tematy i motywy nawracają natrętnie w kilku rozmowach, a że Bukowski nie ma nic nowego do powiedzenia na wałkowany temat, repety zaczynają w pewnym momencie lekko nużyć. Zdaje się jednak, że Calonne wziął sobie za cel jak najszersze i jak najdokładniejsze przedstawienie rozmów i spotkań dziennikarzy z Bukiem, przez co zastosowanie skrótów czy wręcz ominięcie niektórych tekstów wydawało mu się szkodliwe dla całości.
(...)
Fanom jego twórczości z pewnością nie muszę polecać „Świecie, oto jestem”, lecz zachęcałabym do sięgnięcia po omawiane wywiady również tym, którzy dopiero przymierzają się do jego twórczości i chcą sprawdzić, czy styl Buka przypadnie im do gustu.
2018-10-15 21:55:45


Podobne do: Charles Bukowski Świecie oto jestem. - Calonne David StephenInne pozycje tego autora: Calonne David Stephen (1)