Tłumacz z Darfuru

Książka

Tłumacz z Darfuru

 • Wydawnictwo: Czarne
 • Rok wydania: 2018
 • ISBN: 9788380497207
 • Ilość stron: 184
 • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
1-2 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena 34,90 PLN
Nasza cena 21,23 PLN
Oszczędzasz 39%
Dodaj do Schowka

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×
Cena 34,90 PLN
Nasza cena 21,23 PLN
Oszczędzasz 39%
Dodaj do Schowka

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×

Wspomnienia opowiedziane Dennisowi Michaelowi Burke'owi i Megan M. McKenna.

Po tym jak w roku 2003 roku Arabowie, wspierani przez rząd Sudanu, zaczęli regularnie napadać i mordować mieszkańców niearabskich wiosek, Daoud Hari uciekł do Czadu. Tam zmienił nazwisko i został tłumaczem oraz przewodnikiem dziennikarzy chcących dostać się do ogarniętego wojną Sudanu. Ale współpraca z zagranicznymi reporterami narażała go na realne niebezpieczeństwo. W 2006 roku razem z nagrodzonym Pulitzerem dziennikarzem Paulem Salopkiem oraz ich kierowcą został porwany i skazany przez sudański sąd za szpiegostwo. O sprawiedliwy proces i uwolnienie tłumacza oraz jego towarzyszy zabiegali międzynarodowi przywódcy, przedstawiciele dyplomacji i gwiazdy showbiznesu.

"Tłumacz z Darfuru" to przerażające świadectwo terroru, trudna, ale ważna opowieść o nienawiści narodowościowej. To także nieustannie powracające pytania o źródło tych wydarzeń. Daoud Hari zdecydował się opisać tę historię, żeby opowiedzieć światu o tragedii w Sudanie i pomóc tym, dla których jest jeszcze szansa na ratunek.

Daoud Hari widział piekło na własne oczy. W Sudanie spotkał ludzi, w których sercach nie było już nadziei - odebrały ją im naloty rządowych samolotów oraz bezwzględni dżandżawidzi terroryzujący wsie. A jednak próbuje przywrócić im nadzieję. Opowiada o ich tragedii światu - wnikliwie, jasno, z empatią i szacunkiem.

Konrad Gadera, Konflikty.pl

Hari często pomimo okropności potrafi mówić łagodnie i miękko [...]. Instynkt przetrwania pomaga mu żyć dalej i się doskonalić.

"Newsweek"

"Tłumacz z Darfuru" to prawdopodobnie największa "mała" książka w historii. Na zaledwie dwustu stronach prostej, przejrzystej opowieści Hari opisuje ludobójstwo w Darfurze lepiej, wyraźniej i bardziej przejmująco niż autorzy wielu reporterskich i akademickich książek.

"The Washington Post Book World"

Nasz bohater (a niewielu narratorów bardziej zasługuje na to miano) opisuje swoje przygody prostym, lecz barwnym językiem. [...] Optymistyczne nastawienie Hariego i jego wiara w ludzką dobroć - mimo że uzbrojeni po zęby ludzie wiele razy starali się tę wiarę zachwiać - ubarwiają książkę, która mogłaby być bardzo ponura.

"Entertainment Weekly"

Zdarza się, że piękno wyrasta z najokropniejszych okoliczności - tak też jest z tą książką. [...] Ona w niezwykły sposób pozwala zrozumieć, jak cenne jest życie.

"GO Magazine"

Książka Daouda Hariego to niezwykły zapis ludzkiej siły i moralności. [...] wstrząsająca, a zarazem pełna nadziei relacja o ludobójstwie w Sudanie, opowiedziana przez jednego z odważnych mieszkańców, który umożliwił upartym dziennikarzom zaalarmowanie świata o potwornościach, jakie się tam rozgrywają.

"Kirkus Review"

Daoud pisze pięknie i prosto, ukazując siłę człowieka zaangażowanego w opowiadaną historię.

"Booklist"


Szczegóły

Tytuł: Tłumacz z Darfuru

Autor: Daoud Hari

Wydawnictwo: Czarne

ISBN: 9788380497207

Języki: polski

Rok wydania: 2018

Ilość stron: 184

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Recenzje

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×

Konflikt w Darfurze to jeden z największych kryzysów humanitarnych w dziejach ludzkości. W wyniku walk między etniczną ludnością zamieszkującą region a oddziałami sudańskiego wojska zginęło kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a miliony innych straciło dach nad głową i zmuszone było do opuszczenia Sudanu.
🐪
Daoud Hari należy do plemienia Zaghawa i pochodzi z okolic Darfuru w zachodnim Sudanie. W 2003 roku jego spokojne życie w wiosce zostaje zniszczone, gdy przylatują helikoptery rządowe, strzelają do ludzi, a następnie wspierana przez rząd arabska milicja morduje, gwałci i pali całe wsie. Arabowie żądzący w Sudanie, będąc w mniejszości, postanowili pozbyć się wszystkich niearabskich plemion, by przejąć kontrole nad ich ziemiami. W tle tej wojny są jak to zawsze bywa ropa i spore pokłady słodkiej wody. Pożądany efekt zostaje osiągnięty: plemiona są wypędzane ze swoich ziem. Niektórzy wędrują długą drogą do sąsiedniego Czadu, w którym także znajdują się ziemie Darfuru. Daoud podejmuje pracę jako tłumacz dla zagranicznych dziennikarzy, pomagając im dostać się do Darfuru i dokumentować zniszczone wioski, oraz ogrom morderstw które mają tam miejsce.
🐪
Przez lata pracował jako tłumacz oraz przewodnik dla wielu fundacji pozarządowych oraz dziennikarzy podróżujących do objętego wojną Sudanu. W 2006 roku razem z nagrodzonym Pulitzerem dziennikarzem Paulem Salopkiem oraz ich kierowcą wyrusza z Czadu do Darfuru. Mimo iż zdawał sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie może mu grozić, zdecydował się na podjęcie tej misji, licząc zapewne, że dzięki temu świat dowie się ci się dzieje w Sudanie. Tam wpadają w pułapkę zastawiona przez rebeliantów i zostają skazani przez sudański sąd za szpiegostwo. Jego czas jako więźnia był wypełniony torturami, przesłuchaniami, głodem, brakiem snu i zwiększoną świadomością, że jego rząd bardziej troszczy się o władzę, niż o sprawiedliwość czy opiekę nad swoim ludem.
🐪
Po wielomiesięcznym uwięzieniu i torturach zostali zwolnieni z obawy przed międzynarodowym skandalem. Po odzyskaniu wolności Hari przeniósł się do USA, gdzie rozpoczął pracę nad spisywaniem swoich wspomnień, aby przybliżyć światu losy jego kraju. Niektóre sceny opisywane w tej książce są tak mocne że nie sposób przejść obok nich obojętnie i na długo zapadają w pamięci.
🐪
Tłumacz z Darfuru to przerażające świadectwo terroru, trudna, ale ważna opowieść o nienawiści narodowościowej jak ogarnęła Sudan. Daoud Hari zdecydował się opisać tę historię, żeby opowiedzieć światu o tragedii w Sudanie i pomóc tym, dla których jest jeszcze szansa na ratunek. Ta książka dała rzadkie spojrzenie na ludobójstwo w Darfurze, o czym opowiadał człowiek, który dorastał w regionie i poprowadził zachodnich dziennikarzy, by pokazać światu zbrodnie do jakich dopuszcza się rząd Sudanu.
🐪
Jego historia jest wstrząsająca, przepełniona smutkiem, łzami i bólem, ale też nadzieją. Mimo niespełna 200 stron książki po jej przeczytaniu czułem się jakbym przeczytał co najmniej drugie tyle. Nie jest to łatwa i przyjemna literatura, jednak jeśli są tacy co gustują w literaturze faktu to na pewno się nie zawiodą.
2018-09-19 17:37:43

Inne pozycje tego autora: Daoud Hari (1)

Regulamin recenzji

Serwis czytam.pl udostępnia swoim użytkownikom możliwość dodania własnej opinii/recenzji o produktach znajdujących się na stronie czytam.pl. Publikacja recenzji następuje po weryfikacji jej zgodności z niniejszym regulaminem.

 1. Użytkownik dodaje recenzję wybranego przez siebie produktu na własną odpowiedzialność. Administratorzy serwisu czytam.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treści zamieszczane w opinii.
 2. Celem recenzji ma być wyrażenie własnej opinii o produkcie, nie zaś reklamowanie innych serwisów, recenzje zawierające linki do innych stron nie będą zatwierdzane.
 3. Niedopuszczalne jest używanie wulgaryzmów, treści obraźliwych bądź naruszających uczucia religijne, kulturowe bądź narodowościowe.
 4. Dodawana recenzja powinna być wynikiem własnych przemyśleń autora i nie naruszać praw autorskich osób trzecich.
 5. Administratorem danych osobowych jest Wojciech Sterna ”TAMI” Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe z siedzibą przy ul. Piotrowskiej 12,61-353 Poznań, Polska. Szanując prawo użytkowników do prywatności Administrator stosuje odpowiednie rozwiązania uregulowane w polityce prywatności
 6. Autor recenzji wyraża zgodę na wykorzystywanie utworu w dowolnych częściach, w celu promocji i reklamy sklepu czytam.pl.

Twoja recenzja zostanie opublikowana po weryfikacji przez Czytam.pl

×