Lwowski ptak

Książka
  • Wydawnictwo: Novae Res
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka: 2-3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena detaliczna 34,00 PLN
Nasza cena: 21,38 PLN
Oszczędzasz 37%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Paypo
Oferujemy szeroki asortyment - ponad 120 tys. produktów
Dysponujemy solidną wiedzą - działamy już 11 lat
Dbamy o wybór najcenniejszych tytułów

Opis: Lwowski ptak - Tymiński Piotr

Bohaterska obrona Lwowa widziana oczami młodej dziewczyny

Piętnastoletnia Tońka jest wielką patriotką. Swój protest przeciwko zawładnięciu polskim Lwowem przez Ukrainę wyraża chęcią przyłączenia się do walczącej młodzieży. Dowództwo uważa jednak, że dziewczyny mogą być co najwyżej sanitariuszkami, a nie stawać na froncie z bronią w ręku. Zdeterminowana Tońka nie zamierza się poddawać. Przebiera się za mężczyznę, ścina włosy i pod przybranym imieniem Hipolit dostaje się do liniowych oddziałów. Czy wzorem mitycznej królowej Amazonek, Hippolity, uda jej się stoczyć bohaterską walkę z nieprzyjacielem?
Ta poruszająca powieść została napisana dla uczczenia pamięci setek lwowskich dzieci, które w listopadzie 1918 roku chwyciły za broń, pragnąc bronić ojczyzny. Niesłychany patriotyzm, heroiczne bohaterstwo i chęć poświęcenia dla najwyższych idei sprawiły, że marzenia pokoleń mogły się spełnić.

Kapitan ?Wiktor? spojrzał na mnie dość chłodno.
? Nie mam żadnych środków medycznych, więc funk?cja sanitariuszki będzie bez zabezpieczenia medycznego.
? Ja się zgłaszam do szeregów bojowych.
? Mam kilka wolnych karabinów, ale jak panienka będzie wyglądała? Wróg z oddali pomyśli, że jaka cza-rownica z miotłą stoi ? zaśmiał się.
? Może to i dobrze, wtedy się wystraszy. Bo patrząc na was, z daleka się widzi, że tu same dzieciuchy ?odparowałam.
? Ha, ha? ? roześmiał się głośno. ? I jeszcze py?skata. Przyjmuję na sanitariuszkę ? powiedział tonem niedopuszczającym dyskusji.


Szczegóły: Lwowski ptak - Tymiński Piotr

Tytuł: Lwowski ptak
Autor: Tymiński Piotr
Wydawnictwo: Novae Res
ISBN: 9788381471725
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 378
Format: 12.5x19.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.388 kg


Recenzje: Lwowski ptak - Tymiński Piotr

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

"Lwowski ptak" to kolejna książka Piotra Tymińskiego. Poprzednie dwie pozycje, czyli "Wołyń. Bez litości" oraz "Przybysz" przenoszą czytelnika w świat brutalnej wojny, okrucieństwa jakie jest w stanie dokonać człowiek oraz dotyka tematu życia prostych ludzi. Na kanwie prawdziwych wydarzeń tworzy cudownie skonstruowaną literacką fikcję, z wyjątkiem "Przybysza", bo to powieść autentyczna. A jakie odczucia przywołuje "Lwowski ptak"? Czytajcie dalej.
Akcja powieści dzieje się w 1918 roku, kiedy to Lwów należał do Ziem Polskich. Piętnastoletnia Tośka, prowadzi, jak na tamte lata, normalne, spokojne życie. Jednak kiedy na ich terenie dochodzi do zamieszek, napaści i ataków, dziewczyna nie może stać spokojnie i patrzeć, jak jej ojczyzna jest odbierana i niszczona. Nie obawia się ukraińskich okupantów i chce stawić im czoła. Ma w sobie odwagę i ogrom determinacji do tego, aby wraz z wojskiem i cywilami stanąć ramie w ramię i walczyć o swój kraj. Ta historia w dobry sposób ukazuje ducha walki jaki w młodych ludziach potrafi wystąpić oraz to, że płeć nie wpływa na charakter, bo i kobiety potrafią być waleczne. Autor w pięknej historii przedstawia nam najważniejsze cechy, jakie powinny występować w każdym z nas, czyli patriotyzm, miłość, bezinteresowność i dobroć serca. A umieszczenie tych cech w postaci nastolatki dodatkowo to podkreśla, bo z biegiem czasu nasza hierarchia wartości całkowicie się zmienia. Moim zdaniem tę książkę powinni poznać młodzi ludzie, którzy (na szczęście!) nie wiedzą czym jest wojna, jednak muszą być świadomi tego, co może powodować i jaki ma wpływ na nasze życie. "Lwowski ptak" to pasjonująca opowieść o Antoninie, ale i o setkach innych, czasem nieznanych z imienia młodych bohaterów, którzy dzielnie walczyli o to, co w ich życiu było najważniejsze. Jestem godna podziwu ich heroicznej postawy i cieszę się, że takie pozycje literackie powstają, bo wraz z upływem czasu zatracamy wizję prawdziwych historycznych wydarzeń, a ku czci poległych nigdy nie możemy o nich zapomnieć. Historia wzrusza, zadziwia, szokuje i przenosi nas w całkiem inny oraz wydawać by się mogło odległy świat, jednak te wydarzenia dzieli tylko, albo aż sto lat - jednak patrząc na późniejsze wojenne wydarzenia, człowiek jest niestety zdolny do wszystkiego.
Piotr Tymiński ukazuje waleczność i piękną patriotyczną postawę młodych ludzi, którzy byli w stanie rzucić wszystko i walczyć na śmierć i życie za swoją ojczyznę. Miejmy nadzieję, że takie czasy nigdy znów nie nadejdą i będziemy o nich tylko czytać w książkach historycznych!
2018-12-20 21:27:58

Odkąd pamiętam historia kojarzyła mi się z suchymi faktami i dużą ilością dat do zapamiętania. Jakie było moje ogromne zdziwienie, kiedy okazało się, że to powieść ciekawa, zaskakująca i pełna niesamowitej przygody. Pozycja od której nie można się oderwać.

Autor przedstawia nam Lwów widziany oczyma piętnastoletniej dziewczyny. Antonina jest postacią fikcyjną, jednakże wykreowana w taki sposób, iż widzimy ją w wyobraźni i razem ryzykujemy życie, brnąc pomiędzy świszczącymi kulami aby dopaść wroga.

Tońka zostaje wplątana w wir żołnierskiej zamieci. Nie chce zostać sanitariuszką, a tylko to stanowisko może objąć ze względu na bycie dziewczyną. Buntuje się przeciwko temu procederowi, chce brać czynny udział w walce.Jedynym rozwiązaniem jakie widzi jest upodobnienie się do chłopca, więc ścina włosy, przebiera się w odzież swojego brata i zmienia imię na Hipolit.

Akcja toczy się od pierwszych stron, a napięcie stale rośnie aby w końcu wybuchnąć i porwać czytelnika. Fabuła jest spójna a wątek nie pozwala się zgubić.

Bardzo spodobało mi się wstawienie pamiętnika Tońki, gdzie pisze listy do brata, w których relacjonuje mu przebieg wydarzeń oraz odsłania swoje uczucia przy nich towarzyszące.

Na uwagę zasługuje zdecydowanie lekkie pióro autora, dlatego lekturę czyta się z przyjemnością oraz z zapartym tchem. A wszystko przez prosty i zrozumiały język jakim jest napisana.

Tytuł powieści jest adekwatny do historii zawartej w książce. Z początku nie rozumiałam dlaczego został wybrany akurat taki, ale w trakcie czytania zagadka sama się rozwiązuje.

" Lwowski ptak" to poruszająca i chwytająca za serce powieść, która została napisana aby uczcić pamięć młodzieży broniącej ojczyzny w listopadzie 1918 roku.
2019-04-05 07:40:42

Książka

Lwowski ptak

  • Wydawnictwo: Novae Res
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Bohaterska obrona Lwowa widziana oczami młodej dziewczyny Piętnastoletnia Tońka jest wielką patriotką. Swój protest przeciwko zawładnięciu polskim Lwowem przez Ukrainę wyraża chęcią przyłączenia się do walczącej młodzieży. Dowództwo uważa jednak, że dziewczyny mogą być co najwyżej sanitariuszkami, a nie stawać na froncie z bronią w ręku. Zdeterminowana Tońka nie zamierza się poddawać. Przebiera się za mężczyznę, ścina włosy i pod przybranym imieniem Hipolit dostaje się do liniowych oddziałów. Czy wzorem mitycznej królowej Amazonek, Hippolity, uda jej się stoczyć bohaterską walkę z nieprzyjacielem? Ta poruszająca powieść została napisana dla uczczenia pamięci setek lwowskich dzieci, które w listopadzie 1918 roku chwyciły za broń, pragnąc bronić ojczyzny. Niesłychany patriotyzm, heroiczne bohaterstwo i chęć poświęcenia dla najwyższych idei sprawiły, że marzenia pokoleń mogły się spełnić. Kapitan ?Wiktor? spojrzał na mnie dość chłodno. ? Nie mam żadnych środków medycznych, więc funk?cja sanitariuszki będzie bez zabezpieczenia medycznego. ? Ja się zgłaszam do szeregów bojowych. ? Mam kilka wolnych karabinów, ale jak panienka będzie wyglądała? Wróg z oddali pomyśli, że jaka cza-rownica z miotłą stoi ? zaśmiał się. ? Może to i dobrze, wtedy się wystraszy. Bo patrząc na was, z daleka się widzi, że tu same dzieciuchy ?odparowałam. ? Ha, ha? ? roześmiał się głośno. ? I jeszcze py?skata. Przyjmuję na sanitariuszkę ? powiedział tonem niedopuszczającym dyskusji.

Cena 34,00 PLN
Nasza cena 21,38 PLN
Oszczędzasz 37%
Wysyłka: 2-3 dni robocze + czas dostawy
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Paypo

Szczegóły: Lwowski ptak - Tymiński Piotr

Tytuł: Lwowski ptak
Autor: Tymiński Piotr
Wydawnictwo: Novae Res
ISBN: 9788381471725
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 378
Format: 12.5x19.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.388 kg


Recenzje: Lwowski ptak - Tymiński Piotr

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

"Lwowski ptak" to kolejna książka Piotra Tymińskiego. Poprzednie dwie pozycje, czyli "Wołyń. Bez litości" oraz "Przybysz" przenoszą czytelnika w świat brutalnej wojny, okrucieństwa jakie jest w stanie dokonać człowiek oraz dotyka tematu życia prostych ludzi. Na kanwie prawdziwych wydarzeń tworzy cudownie skonstruowaną literacką fikcję, z wyjątkiem "Przybysza", bo to powieść autentyczna. A jakie odczucia przywołuje "Lwowski ptak"? Czytajcie dalej.
Akcja powieści dzieje się w 1918 roku, kiedy to Lwów należał do Ziem Polskich. Piętnastoletnia Tośka, prowadzi, jak na tamte lata, normalne, spokojne życie. Jednak kiedy na ich terenie dochodzi do zamieszek, napaści i ataków, dziewczyna nie może stać spokojnie i patrzeć, jak jej ojczyzna jest odbierana i niszczona. Nie obawia się ukraińskich okupantów i chce stawić im czoła. Ma w sobie odwagę i ogrom determinacji do tego, aby wraz z wojskiem i cywilami stanąć ramie w ramię i walczyć o swój kraj. Ta historia w dobry sposób ukazuje ducha walki jaki w młodych ludziach potrafi wystąpić oraz to, że płeć nie wpływa na charakter, bo i kobiety potrafią być waleczne. Autor w pięknej historii przedstawia nam najważniejsze cechy, jakie powinny występować w każdym z nas, czyli patriotyzm, miłość, bezinteresowność i dobroć serca. A umieszczenie tych cech w postaci nastolatki dodatkowo to podkreśla, bo z biegiem czasu nasza hierarchia wartości całkowicie się zmienia. Moim zdaniem tę książkę powinni poznać młodzi ludzie, którzy (na szczęście!) nie wiedzą czym jest wojna, jednak muszą być świadomi tego, co może powodować i jaki ma wpływ na nasze życie. "Lwowski ptak" to pasjonująca opowieść o Antoninie, ale i o setkach innych, czasem nieznanych z imienia młodych bohaterów, którzy dzielnie walczyli o to, co w ich życiu było najważniejsze. Jestem godna podziwu ich heroicznej postawy i cieszę się, że takie pozycje literackie powstają, bo wraz z upływem czasu zatracamy wizję prawdziwych historycznych wydarzeń, a ku czci poległych nigdy nie możemy o nich zapomnieć. Historia wzrusza, zadziwia, szokuje i przenosi nas w całkiem inny oraz wydawać by się mogło odległy świat, jednak te wydarzenia dzieli tylko, albo aż sto lat - jednak patrząc na późniejsze wojenne wydarzenia, człowiek jest niestety zdolny do wszystkiego.
Piotr Tymiński ukazuje waleczność i piękną patriotyczną postawę młodych ludzi, którzy byli w stanie rzucić wszystko i walczyć na śmierć i życie za swoją ojczyznę. Miejmy nadzieję, że takie czasy nigdy znów nie nadejdą i będziemy o nich tylko czytać w książkach historycznych!
2018-12-20 21:27:58

Odkąd pamiętam historia kojarzyła mi się z suchymi faktami i dużą ilością dat do zapamiętania. Jakie było moje ogromne zdziwienie, kiedy okazało się, że to powieść ciekawa, zaskakująca i pełna niesamowitej przygody. Pozycja od której nie można się oderwać.

Autor przedstawia nam Lwów widziany oczyma piętnastoletniej dziewczyny. Antonina jest postacią fikcyjną, jednakże wykreowana w taki sposób, iż widzimy ją w wyobraźni i razem ryzykujemy życie, brnąc pomiędzy świszczącymi kulami aby dopaść wroga.

Tońka zostaje wplątana w wir żołnierskiej zamieci. Nie chce zostać sanitariuszką, a tylko to stanowisko może objąć ze względu na bycie dziewczyną. Buntuje się przeciwko temu procederowi, chce brać czynny udział w walce.Jedynym rozwiązaniem jakie widzi jest upodobnienie się do chłopca, więc ścina włosy, przebiera się w odzież swojego brata i zmienia imię na Hipolit.

Akcja toczy się od pierwszych stron, a napięcie stale rośnie aby w końcu wybuchnąć i porwać czytelnika. Fabuła jest spójna a wątek nie pozwala się zgubić.

Bardzo spodobało mi się wstawienie pamiętnika Tońki, gdzie pisze listy do brata, w których relacjonuje mu przebieg wydarzeń oraz odsłania swoje uczucia przy nich towarzyszące.

Na uwagę zasługuje zdecydowanie lekkie pióro autora, dlatego lekturę czyta się z przyjemnością oraz z zapartym tchem. A wszystko przez prosty i zrozumiały język jakim jest napisana.

Tytuł powieści jest adekwatny do historii zawartej w książce. Z początku nie rozumiałam dlaczego został wybrany akurat taki, ale w trakcie czytania zagadka sama się rozwiązuje.

" Lwowski ptak" to poruszająca i chwytająca za serce powieść, która została napisana aby uczcić pamięć młodzieży broniącej ojczyzny w listopadzie 1918 roku.
2019-04-05 07:40:42


Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Dodane do koszyka
×