Książka o Sycylii

Książka

Książka o Sycylii

  • Wydawnictwo: Austeria
  • Rok wydania: 2018
  • ISBN: 9788378663201
  • Ilość stron: 248
  • Format: 13.0x21.0cm
  • Oprawa: Miękka
Wysyłka:
Niedostępna
Powiadom o dostępności
Podaj swój e-mail a zostaniesz poinformowany jak tylko pozycja będzie dostępna.
×
Cena 30,00 PLN
Nasza cena 20,25 PLN
Oszczędzasz 32%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 30,00 PLN
Nasza cena 20,25 PLN
Oszczędzasz 32%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Książka o Sycylii - Iwaszkiewicz Jarosław

??Książkę o Sycylii? Jarosława Iwaszkiewicza przeczytałem od razu dwukrotnie [?]. Starałem się prześledzić poszczególne wątki. Trzy główne występują już od samego początku. A więc rozważania estetyczne. Obok nich wątek refleksji historycznych, społecznych i politycznych i wreszcie nić wspomnień osobistych. Który z wątków najważniejszy? Który z nich dominuje? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że samo sformułowanie takich pytań jest niezbyt szczęśliwe. Splatają się przecież te wątki dzięki sztuce pisarskiej Iwaszkiewicza w jakiś piękny wzór i jak w kunsztownym arrasie nie można ich oddzielić, są bowiem elementami nierozłącznej harmonijnej całości, a jednak, gdy teraz myślę o tej książce, najważniejszy w niej wydaje mi się nurt wspomnień osobistych pisarza. Podróże sycylijskie dlatego właśnie stały się tak pasjonującą lekturą, że pozwalają nam lepiej zrozumieć jego twórczość. [?]
Przecież i o lekturze można powtórzyć słowa Iwaszkiewicza o malarstwie, a mianowicie, że ?wyraża ono rzeczy niewypowiedziane przy pomocy przedmiotów drugorzędnych, nieważnych?. Do tych rzeczy niewypowiedzianych, a przynajmniej niedopowiedzianych, należy spotkanie ze sztuką włoską, zrozumienie jej jedności w tak różnych przejawach, jak renesansowi Niewolnicy Michała Anioła i starożytne metopy z Selinuntu, próba wytłumaczenia wrażenia, jakie ta sztuka na nim wywarła. Ucząc nas swego spojrzenia na rzeźbę czy obraz, pozwala nam równocześnie zrozumieć swe wiersze i swą prozę. Nie tylko te utwory, które tematycznie związane są z Sycylią, ale i inne, pozornie od niej dalekie.
Refleksje nad historią władców spoczywających w grobowcu królewskim katedry w Palermo nie tylko są lekcją historii, ale ? i to przede wszystkim ? wprowadzeniem czytelnika w fascynujący Iwaszkiewicza problem tęsknoty człowieka Północy do ?otoczonego bajką i mgłą Południa??.

Henryk Krzeczkowski,
fragmenty recenzji z ?Expressu Wieczornego?, 1957, nr 3


Szczegóły: Książka o Sycylii - Iwaszkiewicz Jarosław

Tytuł: Książka o Sycylii
Autor: Iwaszkiewicz Jarosław
Wydawnictwo: Austeria
ISBN: 9788378663201
Języki: polski
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 248
Format: 13.0x21.0cm
Oprawa: Miękka


Recenzje: Książka o Sycylii - Iwaszkiewicz Jarosław

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×