Opłaty publiczne w Polsce Analiza prawna i funkcjonalna

Książka

Opłaty publiczne w Polsce
Analiza prawna i funkcjonalna

  • Wydawnictwo: Branta
  • Rok wydania: 2007
  • ISBN: 9788360186596
  • Ilość stron: 208
  • Format: 15.0x22.0cm
  • Oprawa: Miękka
Wysyłka:
Niedostępna
Powiadom o dostępności
Podaj swój e-mail a zostaniesz poinformowany jak tylko pozycja będzie dostępna.
×
Cena 49,00 PLN
Nasza cena 36,80 PLN
Oszczędzasz 24%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 49,00 PLN
Nasza cena 36,80 PLN
Oszczędzasz 24%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Opłaty publiczne w Polsce - Gliniecka Jolanta

Książka zawiera omówienie podstawowych pojęć i terminologii z zakresu opłat publicznych oraz podstawowych funkcji opłat interwencyjnej i fiskalnej.

Opłaty publiczne są rodzajem władczej formy dochodów publicznych o niewielkim znaczeniu fiskalnym. Biorąc pod uwagę możliwość oddziaływania za pośrednictwem opłat publicznych na decyzje (zachowania, postawy) obciążonych nimi podmiotów i kształtowanie stosunków gospodarczych i społecznych, można mówić o różnych przejawach owego oddziaływania (funkcji prohibicyjnej, prewencyjnej, represyjnej, kompensacyjno-odszkodowawczej, wychowawczej, psychologicznej, informacyjnej, techniczno-finansowej).

Książka omawia: zakres i treść stosunku opłatowego (opłata publiczna a podatek, dopłata, cena, kara), ceny konstytutywne opłat (przedmiot opłat, podmiot, podstawy wymiaru, wysokości, wyłączenia i zwolnienia, warunki płatności); klasyfikacje opłat (kryterium podmiotowe i przedmiotowe); funkcje i cele opłat. W zakresie interwencyjnej funkcji opłat publicznych w książce omówiono: opłaty skarbowe, paszportowe, sądowe (w postępowaniu cywilnym, karnym i administracyjnym). Autorka omówiła wysokość opłaty publicznej jako czynnika wyznaczającego zakres jej oddziaływania oraz wyłączenia i zwolnienia, ulgi i zwyżki jako czynniki oddziaływania za pośrednictwem opłat publicznych. W zakresie fiskalnej funkcji opłat poruszono kwestie podziału opłat za usługi o charakterze gospodarczym (opłata legalizacyjna, probiercza, patentowa) oraz o charakterze podatkowym (opłata targowa, miejscowa i uzdrowiskowa, podatek od środków transportu, opłata od posiadania psów). Całość uzupełniają przykłady wpływu z opłat publicznych i ich znaczenia dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Pozycja przeznaczona zarówno dla ustawodawcy i projektodawców przepisów, pracowników naukowych, studentów, uczestników studiów podyplomowych i doktoranckich oraz praktyków prawa podatkowego, jak i dla czytelników którzy są zainteresowani celem uiszczania tak różnych opłat publicznych.Dr hab. Jolanta Gliniecka jest profesorem finansów i prawa finansowego. Specjalizuje się w problemach bankowości i prawa bankowego, prawa finansowego samorządu terytorialnego i prawa podatkowego. Napisała wiele prac z tego zakresu. Była ekspertem Kancelarii Sejmu i członkiem Rady Naukowej przy Prezesie NBP. Jest autorką wielu opinii prawnych dla potrzeb Kancelarii Sejmu RP i rządu RP.


Szczegóły: Opłaty publiczne w Polsce - Gliniecka Jolanta

Tytuł: Opłaty publiczne w Polsce
Podtytuł: Analiza prawna i funkcjonalna
Autor: Gliniecka Jolanta
Wydawnictwo: Branta
ISBN: 9788360186596
Języki: polski
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 208
Format: 15.0x22.0cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.268 kg


Recenzje: Opłaty publiczne w Polsce - Gliniecka Jolanta

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: