Wolność równość katolicyzm

Książka

Wolność równość katolicyzm

  • Wydawnictwo: W.A.B.
  • Rok wydania: 2007
  • ISBN: 9788374143394
  • Ilość stron: 336
  • Format: 12.5x19.5 cm
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Niedostępna
Powiadom o dostępności
Podaj swój e-mail a zostaniesz poinformowany jak tylko pozycja będzie dostępna.
×
Cena 36,60 PLN
Nasza cena 30,00 PLN
Oszczędzasz 18%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 36,60 PLN
Nasza cena 30,00 PLN
Oszczędzasz 18%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Wolność równość katolicyzm - Bartoś Tadeusz

Kiedy w 2003 roku Tadeusz Bartoś publikował w ?Gazecie Wyborczej? pierwszy tekst o sumieniu, nikt się nie spodziewał tak żywego oddźwięku. Niektórzy duchowni odczuli niepokój, wezwanie, by każdy trzymał się własnego sumienia bardziej niż opinii Kościoła, graniczyło z herezją. Po drugiej stronie znaleźli się ci, dla których ten artykuł okazał się źródłem ulgi w duchowych cierpieniach.

Od kilku lat w publikacjach i wywiadach Bartoś prezentuje krytyczny stosunek do wielu zjawisk w Kościele i do nauczania Kościoła, na przykład w odniesieniu do mniejszości seksualnych. Pisze o roli sumienia i przepisów kościelnych w życiu chrześcijanina, a także o kondycji teologii i zadaniach teologa we współczesnym świecie.Zawarte w tym zbiorze teksty są świadectwem moich duchowych poszukiwań. Są one swoistym wołaniem o wiarę w człowieka. On jest obrazem Boga, jest drogą do Boga (zwłaszcza chrześcijanie mogą to powiedzieć, gdy patrzą na Jezusa, Syna Boga). W człowieku odnajdujemy to, co najcenniejsze. (.)

Sposób rozumienia sumienia ujawnia wizję człowieka. Jeśli myślimy o nim, że jest z gruntu zły, wtedy boimy się go i broń Boże w niczym mu nie ufamy. Dlatego potrzeba przepisów państwowych i religijnych, by w nim tę ?ludzką bestię? okiełznać, powstrzymać jej krwiożercze żądze i tak go od wewnątrzreligijnymi wymogami od dziecka krępować, by nie ważył się nigdy. w lęku przed wiecznym potępieniem - działać na własną rękę. (.)

Na przeciwległym brzegu leży wizja człowieka, w którym pokłada się nadzieję. Zakłada ona wiarę w ludzką dobroć, w spontaniczny odruch serca. Dostrzegając dobroć człowieka, odwołując się do niej w procesie wychowawczym, możemy ją rozwijać. Takie widzenie rzeczy leży u podstaw antropologii Tomasza z Akwinu. Ono pozwalało mu oświadczyć, że człowiek ma być wierny zawsze osądowi własnego sumienia, nawet gdyby miało oznaczać to błąd i czynienie zła, nawet odejście od katolickiej wiary.

(ze wstępu)


Szczegóły: Wolność równość katolicyzm - Bartoś Tadeusz

Tytuł: Wolność równość katolicyzm
Autor: Bartoś Tadeusz
Wydawnictwo: W.A.B.
ISBN: 9788374143394
Język oryginału: polski
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 336
Format: 12.5x19.5 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami


Recenzje: Wolność równość katolicyzm - Bartoś Tadeusz

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: