Wolność równość katolicyzm

Książka

Wolność równość katolicyzm

 • Wydawnictwo: W.A.B.
 • Rok wydania: 2007
 • ISBN: 9788374143394
 • Ilość stron: 336
 • Format: 12.5x19.5 cm
 • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Niedostępna

Powiadom o dostępności

Podaj swój e-mail a zostaniesz poinformowany jak tylko pozycja będzie dostępna.
×
Cena 36,60 PLN
Dodaj do Schowka

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×
Cena 36,60 PLN
Nasza cena 0 PLN
Oszczędzasz 18%
Dodaj do Schowka

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×

Kiedy w 2003 roku Tadeusz Bartoś publikował w ?Gazecie Wyborczej? pierwszy tekst o sumieniu, nikt się nie spodziewał tak żywego oddźwięku. Niektórzy duchowni odczuli niepokój, wezwanie, by każdy trzymał się własnego sumienia bardziej niż opinii Kościoła, graniczyło z herezją. Po drugiej stronie znaleźli się ci, dla których ten artykuł okazał się źródłem ulgi w duchowych cierpieniach.

Od kilku lat w publikacjach i wywiadach Bartoś prezentuje krytyczny stosunek do wielu zjawisk w Kościele i do nauczania Kościoła, na przykład w odniesieniu do mniejszości seksualnych. Pisze o roli sumienia i przepisów kościelnych w życiu chrześcijanina, a także o kondycji teologii i zadaniach teologa we współczesnym świecie.Zawarte w tym zbiorze teksty są świadectwem moich duchowych poszukiwań. Są one swoistym wołaniem o wiarę w człowieka. On jest obrazem Boga, jest drogą do Boga (zwłaszcza chrześcijanie mogą to powiedzieć, gdy patrzą na Jezusa, Syna Boga). W człowieku odnajdujemy to, co najcenniejsze. (.)

Sposób rozumienia sumienia ujawnia wizję człowieka. Jeśli myślimy o nim, że jest z gruntu zły, wtedy boimy się go i broń Boże w niczym mu nie ufamy. Dlatego potrzeba przepisów państwowych i religijnych, by w nim tę ?ludzką bestię? okiełznać, powstrzymać jej krwiożercze żądze i tak go od wewnątrzreligijnymi wymogami od dziecka krępować, by nie ważył się nigdy. w lęku przed wiecznym potępieniem - działać na własną rękę. (.)

Na przeciwległym brzegu leży wizja człowieka, w którym pokłada się nadzieję. Zakłada ona wiarę w ludzką dobroć, w spontaniczny odruch serca. Dostrzegając dobroć człowieka, odwołując się do niej w procesie wychowawczym, możemy ją rozwijać. Takie widzenie rzeczy leży u podstaw antropologii Tomasza z Akwinu. Ono pozwalało mu oświadczyć, że człowiek ma być wierny zawsze osądowi własnego sumienia, nawet gdyby miało oznaczać to błąd i czynienie zła, nawet odejście od katolickiej wiary.

(ze wstępu)


Szczegóły

Tytuł: Wolność równość katolicyzm

Autor: Bartoś Tadeusz

Wydawnictwo: W.A.B.

ISBN: 9788374143394

Język oryginału: polski

Rok wydania: 2007

Ilość stron: 336

Format: 12.5x19.5 cm

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Recenzje

Zaloguj się

Przypomnij hasło

×
×

Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:

Regulamin recenzji

Serwis czytam.pl udostępnia swoim użytkownikom możliwość dodania własnej opinii/recenzji o produktach znajdujących się na stronie czytam.pl. Publikacja recenzji następuje po weryfikacji jej zgodności z niniejszym regulaminem.

 1. Użytkownik dodaje recenzję wybranego przez siebie produktu na własną odpowiedzialność. Administratorzy serwisu czytam.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treści zamieszczane w opinii.
 2. Celem recenzji ma być wyrażenie własnej opinii o produkcie, nie zaś reklamowanie innych serwisów, recenzje zawierające linki do innych stron nie będą zatwierdzane.
 3. Niedopuszczalne jest używanie wulgaryzmów, treści obraźliwych bądź naruszających uczucia religijne, kulturowe bądź narodowościowe.
 4. Dodawana recenzja powinna być wynikiem własnych przemyśleń autora i nie naruszać praw autorskich osób trzecich.
 5. Administratorem danych osobowych jest Wojciech Sterna ”TAMI” Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe z siedzibą przy ul. Piotrowskiej 12,61-353 Poznań, Polska. Szanując prawo użytkowników do prywatności Administrator stosuje odpowiednie rozwiązania uregulowane w polityce prywatności
 6. Autor recenzji wyraża zgodę na wykorzystywanie utworu w dowolnych częściach, w celu promocji i reklamy sklepu czytam.pl.

Twoja recenzja zostanie opublikowana po weryfikacji przez Czytam.pl

×