Książka
  • Wydawnictwo: Vesper
  • Oprawa: Twarda
Wysyłka: 1 - 2 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena detaliczna 49,90 PLN
Nasza cena: 36,87 PLN
Oszczędzasz 26%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Darmowa dostawa
Oferujemy szeroki asortyment - ponad 120 tys. produktów
Dysponujemy solidną wiedzą - działamy już 11 lat
Dbamy o wybór najcenniejszych tytułów

Opis: Twierdza - Wilson Francis Paul

Coś morduje moich ludzi. Tak brzmi wiadomość wysłana przez nazistowskiego dowódcę stacjonującego w małym zamku wysoko w odległych, rumuńskich Karpatach. Każdej nocy niewidzialny i cichy wróg wybiera jedną ofiarę i pozostawia jej okaleczone zwłoki ku przerażeniu żołnierzy.Kiedy do twierdzy przybywa elitarny oddział SS, naziści odkrywają w podziemiach pradawną tajemnicę. Zwracają się o pomoc do lokalnego żydowskiego badacza folkloru, by ten rzucił nieco światła na niewytłumaczalne wydarzenia. Nikt nie wie jednak, że do twierdzy zmierza ktoś jeszcze...Bitwa się rozpoczęła: starcie między złem wcielonym stworzonym przez człowieka, a tym zbudzonym ze snu, niewyobrażalnym horrorem, którego powstrzymanie zdaje się niemożliwe.Twierdza to jeden z najbardziej znanych horrorów lat osiemdziesiątych XX wieku, na którego kanwie powstał kultowy dziś film w reżyserii Michaela Manna z niezapomnianą muzyką Tangerine Dream. Nowe wydanie, w zupełnie nowym tłumaczeniu, zostało zilustrowane przez cenionego artystę Mariusza Gandzela.


Szczegóły: Twierdza - Wilson Francis Paul

Tytuł: Twierdza
Autor: Wilson Francis Paul
Wydawnictwo: Vesper
ISBN: 9788377313473
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Król Marek
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 436
Format: 14 x 20.5 cm
Oprawa: Twarda
Waga: 0.704 kg


Recenzje: Twierdza - Wilson Francis Paul

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

,,COŚ morduje moich ludzi"
Taką rozpaczliwą wiadomość wysłał nazistowski dowódca,stacjonujący w małym zamku w rumuńskich Karpatach,do swoich przełożonych.
To,,Coś" każdej nocy zabija niemieckich żołnierzy i pozostawia ich okaleczone zwłoki ku przerażeniu pozostałych.
Kiedy do twierdzy na pomoc przybywa elitarny oddział SS,nic się nie zmienia.
Giną kolejni ludzie.
Naziści zwracają się do żydowskiego badacza folkloru Cruza,aby rozwikłał zagadkę tajemniczych morderstw,a ten przybywa w góry razem ze swoją córką Magdą.
Żadne z nich nie wie,że w Karpaty udaje się ktoś jeszcze.
Ktoś,kto ma do wyrównania pradawne rachunki.
Od tego momentu zaczyna się walka dobra ze złem i miłości z obłędem i przerażeniem
Co z tego wyniknie?
Jakie tajemnice kryje w sobie ponura twierdza?
*******************************************
Bardzo mi się ta książka podobała.
No tak mnie wciągnęła,że w ogóle nie miałam ochoty się od niej oderwać.
Porwała mnie ze sobą i wszystko inne dookoła przestało istnieć.
Totalne szaleństwo.
Tu było wszystko:
historia,tajemnica,obłęd,fantazja.
Była nawet i miłość.
Całości dopełniały przejmujące ilustracje i naprawdę gorąco Wam polecam ją przeczytać.
Na pewno Was nie zawiedzie.
2020-05-03 17:32:53

Twierdza po wielu latach ponownie ukazała się drukiem po polsku, w nowym przekładzie Marka Króla, w twardej oprawie, z ilustracjami Mariusza Gandzela i posłowiem. Wydanie jest jak zwykle znakomicie dopracowane! Sama zaś powieść zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Przez całą książkę autor utrzymuje dobre tempo akcji, dzięki czemu nie sposób się nudzić. Od pierwszych stron Twierdzę czyta się lekko i przyjemnie, a autor nieustannie intryguje czytelnika czym jest owe zło, znajdujące się w zamku, dlaczego twierdza jest w idealnym stanie, po co są te wszystkie krzyże itd. Książka posiada znakomity mroczny klimat i złowrogą atmosferę, która z każdym dniem, jaki żołnierze spędzają w twierdzy, staje się coraz bardziej namacalna. Znakomitym przykładem na to jest jak dochodzi do przemocy wśród mieszkańców wioski położonej opodal twierdzy. Nie brakuje tutaj również krwawych i przerażających scen z udziałem niemieckich żołnierzy, co dopełnia mroczny nastrój powieści. Dodatkowo znajdziemy tutaj wątki żydowskie i katolickie, starcie dwóch niemieckich armii, kryzysy wiary bohaterów i wiele więcej.

Bardzo ciekawym zabiegiem było umieszczenie akcji powieści w Karpatach w Rumunii, przez co od razu nasuwa się myśl, że naziści obudzili wampira. Rzeczywistość jest jednak zdecydowanie bardziej skomplikowana, ale nie będę już nic więcej zdradzał na ten temat. Jedno jest pewne, ktoś lub coś każdej nocy atakuje i brutalnie rozrywa gardło jednego z żołnierzy. Naziści odczuwają coraz większy strach i przerażenie, nie czują się już panami świata, ale zwyczajnie boją się o swoje życie i chcą jak najszybciej opuścić Twierdzę. Jest to zatem starcie jednego zła z innym złem, każde przerażające na swój sposób. Normalnie byśmy współczuli mordowanym ludziom, ale nie w tym przypadku, ponieważ od razu nasuwa myśl, że żołnierze swoimi czynami na wojnie zasłużyli sobie na to.

Głównych bohaterów jest kilkoro i choć zostali dość schematycznie przedstawieni, to z uwagą śledziłem ich losy. Wilson kreśli ich dość prosto, brakuje ich większej głębi, ale w zasadzie nie przeszkadza to w trakcie lektury, która obfituje w wiele wydarzeń i tajemnic. Można to potraktować jako wadę, choć ja bym się skłaniał raczej ku temu, że jest to zaleta przez większość czasu, ponieważ pozwala się skupić na tym, co znajduje się w twierdzy i morduje niemieckich żołnierzy. Oczywiście są momenty, kiedy to przeszkadza i drażni głupie zachowywanie się postaci, ale na szczęście nie ma ich zbyt wiele.

Twierdza opowiada o niemieckich żołnierzy, którzy udają się do zamku znajdującego się w Karpatach w Rumunii, gdzie budzą pradawne zło znajdujące się w środku. Jest to ciekawy, trzymający w napięciu horror, którego lekturę będę bardzo miło wspominał.
2020-05-03 19:58:41

Zapomniana przez Boga twierdza w rumuńskiej Transylwanii, naziści, przyczajone pradawne zło, płomienny romans i zombie... Wiecie co jest najlepsze? To się może udać! Wydawnictwo Vesper proponuje nam nowe, przepiękne wydanie klasyka sprzed 40 lat. Zapraszam na przepyszną literacką ucztę!⠀

II Wojna Światowa. Niewielki oddział Wehrmachtu przybywa do wiekowej twierdzy w rumuńskich górach. Budowla od początku budzi zainteresowanie; jej ściany pokrywają tysiące krzyży, w dodatku nie wiadomo jakie było pierwotne przeznaczenie obiektu. Może ukryto w niej papieskie złoto? Taka myśl przyświeca dwóm lekkomyślnym żołnierzom, którzy myszkując w zakamarkach gmaszyska już pierwszej nocy nieopatrznie uwalniają coś, co zdaje się być emanacją najczystszego zła. Wskutek swojego postępku tracą życie. Na oddział pada blady strach, bo odtąd każda noc niezmiennie przynosi kolejne ofiary. Wkrótce na pomoc przybywają SS-mani. Najwyraźniej jednak nie robi to wrażenia na żądnej krwi pradawnej sile, bo szybko dołączają do grona nieboszczyków. Jeden z tropów prowadzi do profesora - znawcy regionalnego folkloru. Schorowany mężczyzna wraz z córką zostaje ściągnięty na Przełęcz Dinu. Niemcy mają nietęgie miny, gdy dowiadują się, że ich życie zależy od wyników badań Żyda...⠀

Po pierwsze: solidne tło historyczne. Po drugie: wyraziści bohaterowie ożywieni na kartach powieści. Po trzecie: silna postać kobieca, w dodatku wykreowana w czasach, gdy jeszcze nie było to modne. Wszystko to w połączeniu z wartką akcją, świetnym klimatem oraz intrygującą tajemnicą, sprawia, że powieść czyta się jednym tchem. Książka budzi emocje, angażuje czytelnika od początku do końca. Łączy w sobie elementy charakterystyczne dla horroru, powieści przygodowej i romansu. Odwieczna walka dobra ze złem toczy się wielopłaszczyznowo, autor zastosował bogatą symbolikę. Wyborna rozrywka gwarantowana, gorąco polecam!
2020-05-04 14:15:42

Kapitan Klaus Woermann wraz z podległymi mu żołnierzami stacjonuje w rumuńskiej twierdzy, która skrywa niejedną mroczną tajemnicę. Wysadzona intrygującymi krzyżami, mimo wielu wieków od jej wybudowania wciąż zachowuje doskonały wygląd. Wszystko to za sprawą okolicznych mieszkańców, którzy odpłatnie opiekują się tym miejscem. Twierdza nie posiada jednak właściciela, a fakt, kto łoży jej utrzymanie wciąż pozostaje zagadką. Każdej nocy w obrębie jej murów w niezwykle brutalny sposób giną śpiący członkowie Wehrmachtu. Wkrótce bezradny kapitan kieruje się z prośbą do swoich przełożonych o wsparcie. Czy posiłki w postaci SSmanów stawią czoła nadnaturalnej sile? Czy walka ludzkich potworów z niematerialnymi bestiami jest w ogóle możliwa?

Elementy historyczne rzadko przypadają mi do gustu w gatunkach literackich, które w zamyśle mają dostarczać rozrywki – nie wiedzy. Natomiast „Twierdza” jest całkowitym wyjątkiem od tej reguły. Osadzenie akcji w czasach trwania II Wojny Światowej nadało tej pozycji niepowtarzalnego charakteru. Zetknięcie zła ludzkiego ze złem nadrzeczywistym powoduje, że książka F. Paula Wilsona jest czymś więcej niż tylko abstrakcyjnym horrorem. Jest to powieść pełna alegorii, ukrytych znaczeń i metafor, które wywołują u czytelnika refleksje nad tym, czym tak naprawdę jest zło.

Autor prowadzi czytelnika przez meandry chciałoby się powiedzieć „ludzkich” umysłów, jednak te słowo jest dużym nadużyciem, zważając na bezwzględność nazistów. Wybranie na bohaterów książki takich, a nie innych postaci tworzy pewnego rodzaju paradoks i uświadamia ważny fakt. Poszukujemy w literaturze grozy czegoś, co nas przestraszy, oczekujemy barbarzyńskich, budzących niepokój postaci, jednak tak naprawdę zapominamy, że najgroźniejsze są potwory w ludzkiej skórze.

Wprowadzenie wątku miłosnego w obliczu śmiertelnych wydarzeń wydało mi się odrobinę niestosowne. Postać Magdy w moim odczuciu była przesadnie wyidealizowana, zbyt cnotliwa i naiwna przez co miało się poczucie, że jedyne czego jej brakuje to aureola nad głową. Do wad mogłabym dołączyć fakt, że „Twierdza” nie straszy aż tak, jakby się tego po niej oczekiwało. Sporadycznie wywołuje subtelny niepokój, trzyma w napięciu, ale po klasyce horroru spodziewałam się więcej dreszczy i strachu.

Prosty, a zarazem skomplikowany motyw walki dobra ze złem został w tej pozycji wzbogacony o elementy historyczne, które nadają jej wyjątkowości. Zło wraz z czasem nie ulega zatarciu, jest czymś, co było jest i będzie zawsze obecne, dlatego choć lektura pierwszy raz wydana została niemal 40 lat temu to nadal zadziwia są aktualnością.
2020-05-20 13:30:51

Inne pozycje tego autora: Wilson Francis Paul (1)

Książka
  • Wydawnictwo: Vesper
  • Oprawa: Twarda

Coś morduje moich ludzi. Tak brzmi wiadomość wysłana przez nazistowskiego dowódcę stacjonującego w małym zamku wysoko w odległych, rumuńskich Karpatach. Każdej nocy niewidzialny i cichy wróg wybiera jedną ofiarę i pozostawia jej okaleczone zwłoki ku przerażeniu żołnierzy.

Kiedy do twierdzy przybywa elitarny oddział SS, naziści odkrywają w podziemiach pradawną tajemnicę. Zwracają się o pomoc do lokalnego żydowskiego badacza folkloru, by ten rzucił nieco światła na niewytłumaczalne wydarzenia. Nikt nie wie jednak, że do twierdzy zmierza ktoś jeszcze...

Bitwa się rozpoczęła: starcie między złem wcielonym stworzonym przez człowieka, a tym zbudzonym ze snu, niewyobrażalnym horrorem, którego powstrzymanie zdaje się niemożliwe.

Twierdza to jeden z najbardziej znanych horrorów lat osiemdziesiątych XX wieku, na którego kanwie powstał kultowy dziś film w reżyserii Michaela Manna z niezapomnianą muzyką Tangerine Dream. Nowe wydanie, w zupełnie nowym tłumaczeniu, zostało zilustrowane przez cenionego artystę Mariusza Gandzela.

Cena 49,90 PLN
Nasza cena 36,87 PLN
Oszczędzasz 26%
Wysyłka: 1 - 2 dni robocze + czas dostawy
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Darmowa dostawa

Szczegóły: Twierdza - Wilson Francis Paul

Tytuł: Twierdza
Autor: Wilson Francis Paul
Wydawnictwo: Vesper
ISBN: 9788377313473
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Król Marek
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 436
Format: 14 x 20.5 cm
Oprawa: Twarda
Waga: 0.704 kg


Recenzje: Twierdza - Wilson Francis Paul

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

,,COŚ morduje moich ludzi"
Taką rozpaczliwą wiadomość wysłał nazistowski dowódca,stacjonujący w małym zamku w rumuńskich Karpatach,do swoich przełożonych.
To,,Coś" każdej nocy zabija niemieckich żołnierzy i pozostawia ich okaleczone zwłoki ku przerażeniu pozostałych.
Kiedy do twierdzy na pomoc przybywa elitarny oddział SS,nic się nie zmienia.
Giną kolejni ludzie.
Naziści zwracają się do żydowskiego badacza folkloru Cruza,aby rozwikłał zagadkę tajemniczych morderstw,a ten przybywa w góry razem ze swoją córką Magdą.
Żadne z nich nie wie,że w Karpaty udaje się ktoś jeszcze.
Ktoś,kto ma do wyrównania pradawne rachunki.
Od tego momentu zaczyna się walka dobra ze złem i miłości z obłędem i przerażeniem
Co z tego wyniknie?
Jakie tajemnice kryje w sobie ponura twierdza?
*******************************************
Bardzo mi się ta książka podobała.
No tak mnie wciągnęła,że w ogóle nie miałam ochoty się od niej oderwać.
Porwała mnie ze sobą i wszystko inne dookoła przestało istnieć.
Totalne szaleństwo.
Tu było wszystko:
historia,tajemnica,obłęd,fantazja.
Była nawet i miłość.
Całości dopełniały przejmujące ilustracje i naprawdę gorąco Wam polecam ją przeczytać.
Na pewno Was nie zawiedzie.
2020-05-03 17:32:53

Twierdza po wielu latach ponownie ukazała się drukiem po polsku, w nowym przekładzie Marka Króla, w twardej oprawie, z ilustracjami Mariusza Gandzela i posłowiem. Wydanie jest jak zwykle znakomicie dopracowane! Sama zaś powieść zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Przez całą książkę autor utrzymuje dobre tempo akcji, dzięki czemu nie sposób się nudzić. Od pierwszych stron Twierdzę czyta się lekko i przyjemnie, a autor nieustannie intryguje czytelnika czym jest owe zło, znajdujące się w zamku, dlaczego twierdza jest w idealnym stanie, po co są te wszystkie krzyże itd. Książka posiada znakomity mroczny klimat i złowrogą atmosferę, która z każdym dniem, jaki żołnierze spędzają w twierdzy, staje się coraz bardziej namacalna. Znakomitym przykładem na to jest jak dochodzi do przemocy wśród mieszkańców wioski położonej opodal twierdzy. Nie brakuje tutaj również krwawych i przerażających scen z udziałem niemieckich żołnierzy, co dopełnia mroczny nastrój powieści. Dodatkowo znajdziemy tutaj wątki żydowskie i katolickie, starcie dwóch niemieckich armii, kryzysy wiary bohaterów i wiele więcej.

Bardzo ciekawym zabiegiem było umieszczenie akcji powieści w Karpatach w Rumunii, przez co od razu nasuwa się myśl, że naziści obudzili wampira. Rzeczywistość jest jednak zdecydowanie bardziej skomplikowana, ale nie będę już nic więcej zdradzał na ten temat. Jedno jest pewne, ktoś lub coś każdej nocy atakuje i brutalnie rozrywa gardło jednego z żołnierzy. Naziści odczuwają coraz większy strach i przerażenie, nie czują się już panami świata, ale zwyczajnie boją się o swoje życie i chcą jak najszybciej opuścić Twierdzę. Jest to zatem starcie jednego zła z innym złem, każde przerażające na swój sposób. Normalnie byśmy współczuli mordowanym ludziom, ale nie w tym przypadku, ponieważ od razu nasuwa myśl, że żołnierze swoimi czynami na wojnie zasłużyli sobie na to.

Głównych bohaterów jest kilkoro i choć zostali dość schematycznie przedstawieni, to z uwagą śledziłem ich losy. Wilson kreśli ich dość prosto, brakuje ich większej głębi, ale w zasadzie nie przeszkadza to w trakcie lektury, która obfituje w wiele wydarzeń i tajemnic. Można to potraktować jako wadę, choć ja bym się skłaniał raczej ku temu, że jest to zaleta przez większość czasu, ponieważ pozwala się skupić na tym, co znajduje się w twierdzy i morduje niemieckich żołnierzy. Oczywiście są momenty, kiedy to przeszkadza i drażni głupie zachowywanie się postaci, ale na szczęście nie ma ich zbyt wiele.

Twierdza opowiada o niemieckich żołnierzy, którzy udają się do zamku znajdującego się w Karpatach w Rumunii, gdzie budzą pradawne zło znajdujące się w środku. Jest to ciekawy, trzymający w napięciu horror, którego lekturę będę bardzo miło wspominał.
2020-05-03 19:58:41

Zapomniana przez Boga twierdza w rumuńskiej Transylwanii, naziści, przyczajone pradawne zło, płomienny romans i zombie... Wiecie co jest najlepsze? To się może udać! Wydawnictwo Vesper proponuje nam nowe, przepiękne wydanie klasyka sprzed 40 lat. Zapraszam na przepyszną literacką ucztę!⠀

II Wojna Światowa. Niewielki oddział Wehrmachtu przybywa do wiekowej twierdzy w rumuńskich górach. Budowla od początku budzi zainteresowanie; jej ściany pokrywają tysiące krzyży, w dodatku nie wiadomo jakie było pierwotne przeznaczenie obiektu. Może ukryto w niej papieskie złoto? Taka myśl przyświeca dwóm lekkomyślnym żołnierzom, którzy myszkując w zakamarkach gmaszyska już pierwszej nocy nieopatrznie uwalniają coś, co zdaje się być emanacją najczystszego zła. Wskutek swojego postępku tracą życie. Na oddział pada blady strach, bo odtąd każda noc niezmiennie przynosi kolejne ofiary. Wkrótce na pomoc przybywają SS-mani. Najwyraźniej jednak nie robi to wrażenia na żądnej krwi pradawnej sile, bo szybko dołączają do grona nieboszczyków. Jeden z tropów prowadzi do profesora - znawcy regionalnego folkloru. Schorowany mężczyzna wraz z córką zostaje ściągnięty na Przełęcz Dinu. Niemcy mają nietęgie miny, gdy dowiadują się, że ich życie zależy od wyników badań Żyda...⠀

Po pierwsze: solidne tło historyczne. Po drugie: wyraziści bohaterowie ożywieni na kartach powieści. Po trzecie: silna postać kobieca, w dodatku wykreowana w czasach, gdy jeszcze nie było to modne. Wszystko to w połączeniu z wartką akcją, świetnym klimatem oraz intrygującą tajemnicą, sprawia, że powieść czyta się jednym tchem. Książka budzi emocje, angażuje czytelnika od początku do końca. Łączy w sobie elementy charakterystyczne dla horroru, powieści przygodowej i romansu. Odwieczna walka dobra ze złem toczy się wielopłaszczyznowo, autor zastosował bogatą symbolikę. Wyborna rozrywka gwarantowana, gorąco polecam!
2020-05-04 14:15:42

Kapitan Klaus Woermann wraz z podległymi mu żołnierzami stacjonuje w rumuńskiej twierdzy, która skrywa niejedną mroczną tajemnicę. Wysadzona intrygującymi krzyżami, mimo wielu wieków od jej wybudowania wciąż zachowuje doskonały wygląd. Wszystko to za sprawą okolicznych mieszkańców, którzy odpłatnie opiekują się tym miejscem. Twierdza nie posiada jednak właściciela, a fakt, kto łoży jej utrzymanie wciąż pozostaje zagadką. Każdej nocy w obrębie jej murów w niezwykle brutalny sposób giną śpiący członkowie Wehrmachtu. Wkrótce bezradny kapitan kieruje się z prośbą do swoich przełożonych o wsparcie. Czy posiłki w postaci SSmanów stawią czoła nadnaturalnej sile? Czy walka ludzkich potworów z niematerialnymi bestiami jest w ogóle możliwa?

Elementy historyczne rzadko przypadają mi do gustu w gatunkach literackich, które w zamyśle mają dostarczać rozrywki – nie wiedzy. Natomiast „Twierdza” jest całkowitym wyjątkiem od tej reguły. Osadzenie akcji w czasach trwania II Wojny Światowej nadało tej pozycji niepowtarzalnego charakteru. Zetknięcie zła ludzkiego ze złem nadrzeczywistym powoduje, że książka F. Paula Wilsona jest czymś więcej niż tylko abstrakcyjnym horrorem. Jest to powieść pełna alegorii, ukrytych znaczeń i metafor, które wywołują u czytelnika refleksje nad tym, czym tak naprawdę jest zło.

Autor prowadzi czytelnika przez meandry chciałoby się powiedzieć „ludzkich” umysłów, jednak te słowo jest dużym nadużyciem, zważając na bezwzględność nazistów. Wybranie na bohaterów książki takich, a nie innych postaci tworzy pewnego rodzaju paradoks i uświadamia ważny fakt. Poszukujemy w literaturze grozy czegoś, co nas przestraszy, oczekujemy barbarzyńskich, budzących niepokój postaci, jednak tak naprawdę zapominamy, że najgroźniejsze są potwory w ludzkiej skórze.

Wprowadzenie wątku miłosnego w obliczu śmiertelnych wydarzeń wydało mi się odrobinę niestosowne. Postać Magdy w moim odczuciu była przesadnie wyidealizowana, zbyt cnotliwa i naiwna przez co miało się poczucie, że jedyne czego jej brakuje to aureola nad głową. Do wad mogłabym dołączyć fakt, że „Twierdza” nie straszy aż tak, jakby się tego po niej oczekiwało. Sporadycznie wywołuje subtelny niepokój, trzyma w napięciu, ale po klasyce horroru spodziewałam się więcej dreszczy i strachu.

Prosty, a zarazem skomplikowany motyw walki dobra ze złem został w tej pozycji wzbogacony o elementy historyczne, które nadają jej wyjątkowości. Zło wraz z czasem nie ulega zatarciu, jest czymś, co było jest i będzie zawsze obecne, dlatego choć lektura pierwszy raz wydana została niemal 40 lat temu to nadal zadziwia są aktualnością.
2020-05-20 13:30:51

Inne pozycje tego autora: Wilson Francis Paul (1)


Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Dodane do koszyka
×