Powrót do szkoły Powrót do szkoły
Powrót do szkoły Powrót do szkoły
Powrót do szkoły Powrót do szkoły

Książki nagrodzone w 2021 roku


Statuetka Nike przyznawana jest przez Fundację Agora i Gazetę Wyborczą od 1997 roku wyróżniającym się książkom współczesnych polskich pisarzy - zarówno tym już znanym z bogatym dorobkiem literackim jak i debiutantom - i jest uznawana za jedno z najważniejszych polskich wyróżnień literackich. Do Nagrody Literackiej Nike 2021 zostało nominowanych 20 publikacji z różnych gatunków literackich. W ubiegłym roku Nagrodę Literacką Nike 2020 otrzymała powieść Radka Raka "Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli". Laureata tegorocznej edycji konkursu poznamy w pierwszą niedzielę października.

Nagroda przyznawana przez prezydenta Radomia za debiut rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora. Fundator nagrody zostawił w ten sposób furtkę dla pisarzy, którym może się przydarzyć literacki falstart. Laureata Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza edycja 2021 poznamy już we wrześniu. Warto jednak już dziś poznać 5 nominowanych tytułów debiutujących pisarzy.

Jury tego konkursu literackiego nagradza autorów z Europy Środkowej, którzy w swoich książkach nie boją się podejmować bieżących tematów, a tym samym zachęcać do refleksji i dialogu. W 2021 roku jury spośród zakwalifikowanych 143 tytułów wybrało 14, które powalczą o tytuł laureata. Poznamy go już 16 października. Natomiast chwilę wcześniej - we wrześniu - jury ogłosi 7 finalistów. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z nominowanymi tytułami, wśród których znajdziecie powieści pisarzy pochodzących m.in. z Polski, Rosji, Ukrainy, Litwy, Estonii czy Chorwacji.

Nagroda przyznawana od 2004 roku przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji Trup w szafie oraz Instytut Książki najlepszej polskiej powieści kryminalnej za ubiegły rok. W tym roku statuetka została przyznana podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2021 Annie Kańtoch za książkę "Wiosna zaginionych". Warto również wspomnieć, że w tym roku za całokształt twórczości został nagrodzony Zygmunt Miłoszewski. Zaś Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru została przyznana Tomaszowi Duszyńskiemu za książkę „Glatz. Kraj Pana Boga”. Zachęcamy do zapoznania się ze zwycięskimi tytułami jak i pozostałymi nominowanymi do nagrody powieściami kryminalnymi!

Nazywana potocznie Nagrodą Zajdla lub Zajdlem, nagroda literacka w dziedzinie fantastyki, która jest przyznawana przez uczestników konwentu Polcon najlepszym polskim utworom literackim wydanym w poprzednim roku kalendarzowym. W czerwcu poznaliśmy nominowane tytuły utworów fantastycznych wydanych w 2020 roku. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach - Powieść oraz Opowiadania. Do poznania zwycięscy musimy poczekać jeszcze do listopada.

Nagroda literacka przyznawana co roku w celu popularyzacji autorów i literatury kryminalnej. Złoty Pocisk przyznawany jest w trzech kategoriach: najlepsza polska powieść kryminalna, najlepsza zagraniczna powieść kryminalna oraz najlepszy polski kryminał historyczny. Do nagrody zostało nominowanych 15 tytułów, spośród których w maju 2021 zostało wyłonionych trzech laureatów. W kategorii najlepsza polska powieść kryminalna zwyciężyła książka Jakuba Szamałka „Gdziekolwiek spojrzysz”. W kategorii najlepsza zagraniczna powieść kryminalna zwyciężyła powieść autorstwa Morgan Audic "Jaskółka z Czarnobyla". Natomiast w kategorii najlepszy polski kryminał historyczny wygrał tytuł „Wyspa Zero” Jarosława Sokoła. Nagroda publiczności powędrowała w tym roku do Magdaleny Parys za retro kryminał "Książę".

Nagroda przyznawana od 2006 roku przez prezydenta Gdyni autorom najlepszych książek wydanych w ubiegłym roku. Ma ona na celu uhonorowanie i docenienie twórczości żyjących, polskich pisarzy. W ubiegłym roku w kategorii proza nagrodzona została Dorota Kotas za swoją debiutancką powieść "Pustostany". W kategorii eseistyka nagrodę otrzymała Urszula Zajączkowska za zbiór esejów "Patyki i badyle". W 2021 roku do nagrody zostało nominowanych 20 tytułów z 4 kategorii: esej, poezja, proza i przekład. Najlepsze książki poznamy już 27 sierpnia podczas Gali Finałowej w trakcie Festiwalu Miasto Słowa.

Nagroda przyznawana od 2008 roku pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich dla wybitnych, polskich powieści fantastycznych wydanych w ubiegłym roku kalendarzowym. W kwietniu poznaliśmy sześć tytułów nominowanych do tegorocznej nagrody, a już we wrześniu poznamy laureatów (nagroda główna, złote i srebrne wyróżnienie)!

Nagroda przyznawana przez redaktorów i współpracowników miesięcznika Nowa Fantastyka. W tym roku po raz ósmy jury konkursu ogłosiło nominacje do nagrody w sześciu kategoriach: Polska Książka Roku, Zagraniczna Książka Roku, Wznowienie Roku, Polski Komiks Roku, Zagraniczny Komiks Roku oraz Nagroda im. Macieja Parowskiego. Laureatem Nagrody Nowej Fantastyki 2021 w kategorii Polska Książka Roku została powieść Łukasza Kozaka „Upiór. Historia naturalna”. W kategorii Zagraniczna Książka Roku zwyciężył „Wydech” Teda Chianga, w kategorii Wznowienie Roku - „Green Town” Raya Bradbury'ego, w kategorii Polski Komiks Roku - „Czerwony Pingwin musi umrzeć 2”, w kategorii Zagraniczny Komiks Roku - „Indyjski włóczęga”.

Nagroda przyznawana od 1959 roku publikacjom poruszającym tematykę najnowszej historii Polski. W tym roku już po raz 62 jury wyłoniło laureatów nagrody w pięciu kategoriach. W kategorii Monografie i prace naukowe nagrodzona została Maria Halamska za książkę „Ciągłość i zmiana. Wieś polska 1918–2018”. W kategorii Prace popularnonaukowe, publicystyka - Maciej Łubieński za książkę „Łubieńscy. Portret rodziny z czasów świetności”. W kategorii Pamiętniki, relacje, wspomnienia - Bohdan Korzeniewski za publikację „Było, minęło… Wspomnienia”. W kategorii Wydawnictwa źródłowe - Aleksandra Leyk oraz Joanna Wawrzynia za książkę „Cięcia. Mówiona historia transformacji”. W kategorii Najlepszy debiut w dziale Monografie, prace naukowe oraz Prace popularnonaukowe, publicystyka została nagrodzona Katarzyna Rembacka za książkę "Komunista na peryferiach władzy".

Ta prestiżowa nagroda literacka jest przyznawana autorowi najlepszego reportażu literackiego wydanego w języku polskim w Polsce oraz autorowi najlepszego przekładu reportażu literackiego na język polski. W roku 2020 nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego otrzymała Katarzyna Kalbarczyk za reportaż „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. Warto zaznaczyć, że autorka pracowała nad swoją książką 10 lat, podczas których szukała faktów w książkach dokumentach, jak również czerpała informacje od ostatnich świadków wielkiej ekshumacji. Zdaniem jury, „To nie jest książka o wojnie domowej w Hiszpanii, nie zmusza nas do wyborów ideologicznych. „Strup” to reportaż o szukaniu prawdy, która nie jest dana raz na zawsze (...)”. Do kolejnego etapu konkursu literackiego dostało się 10 reportaży wydanych w ubiegłym roku. Najlepszy reportaż za rok 2020 poznamy już we wrześniu!

Nagroda przyznawana od 2016 roku najlepszym biografiom napisanym i wydanym po polsku w poprzednim roku kalendarzowym. W tym roku do nagrody zostało nominowanych pięć tytułów wybranych spośród 68 zgłoszeń. Już w październiku poznamy najlepszą biografię 2020 roku!

BolognaRagazzi Award przyznawana podczas corocznych międzynarodowych targów Bologna Children’s Book Fair to najbardziej prestiżowa nagroda międzynarodowa dla książki dziecięcej. Nagroda ma już długą tradycję – przyznawana jest od 1966 roku książkom wyróżniającym się pod względem graficznym i edytorskim. Jury nagradza książki w czterech głównych kategoriach Fiction, Non Fiction, Opera Prima (dla debiutujących autorów), Comics z podziałem na kategorie wiekowe. Specjalna nagroda New Horizons przyznawana jest szczególnie innowacyjnym i wyjątkowym publikacjom. Również co roku wręczana jest nagroda w kategorii specjalnej. W 2019 roku była to kategoria Toddler, w której książka „Kominiarz/piekarz” Dominiki Czerniak – Chojnackiej otrzymała wyróżnienie. W roku 2020 książka „Widziałem pięknego dzięcioła” Michała Skibiński zdobyła wyróżnienie w kategorii Opera Prima. Warto również wspomnieć o wcześniejszych wyróżnieniach polskich książek dla dzieci - w roku 2018 w kategorii Fiction została wyróżniona książka Olgi Tokarczuk „Zgubiona dusza” oraz w kategorii Arte książka „Wytwórnik górą”. W tym roku zostały nagrodzone 3 książki polskich autorów: - w kategorii NON FICTION 2021 została wyróżniona książka "Jak zdobyć bieguny ziemi w rok"; - w kategorii OPERA PRIMA 2021 została wyróżniona książka "Pion i poziom"; - w kategorii COMICS - Middle Grade została wyróżniona książka - "Którędy do Yellowstone".

Jeśli szukacie wartościowych – zarówno pod względem merytorycznym jak i graficznym – książek turystycznych i podróżniczych, to zdecydowanie zachęcamy do zapoznania się z laureatami Nagrody Magellana 2021. Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” już po raz trzynasty wyróżniła najlepsze publikacje turystyczne! Laureatów tegorocznej edycji poznaliśmy podczas Warszawskich Targów Książki. Zostało przyznanych 15 nagród oraz 20 wyróżnień w 14 kategoriach: przewodnik literacki, przewodnik tekstowy, przewodnik ilustrowany, przewodnik kieszonkowy, przewodnik dla aktywnych, mapa i plan turystyczny, album, książka podróżnicza, przewodnik dla dzieci, przewodnik mobilny, książka reportażowa, przewodnik kulinarny, biografia i Wydarzenie Roku. Wśród nagrodzonych publikacji znalazł się m.in. reportaż Mariusza Szczygła „Osobisty przewodnik po Pradze”, reportaż Katarzyny Boni "Auroville. Miasto z marzeń", opowieść Uli Ryciak o pierwszych Polkach, które ruszyły w świat „Poławiaczki pereł” oraz bestsellerowa książka dla dzieci Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu”.

Historia Nagrody Literackiej m.st. Warszawy sięga czasów przedwojennych – nagroda po raz pierwszy została przyznana w 1926 roku. To prestiżowe wyróżnienie literackie przyznawane wybitnym pisarzom polskim oraz ich publikacjom. Warto wspomnieć, że laureatami tej Nagrody byli m.in. syn Adama Mickiewicza – Władysław, Leopold Staff, Tadeusz Boy – Żeleński czy Maria Kuncewiczowa. Jury przyznaje wyróżnienia w pięciu kategoriach – trzech ogólnych takich jak proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje) oraz dwóch typowo warszawskich: książka o tematyce warszawskiej i Warszawski twórca/twórczyni. W tym roku w kategorii Warszawska twórczyni została nagrodzona Joanna Rudniańska . Zachęcamy do zapoznania się z jej twórczością! Czekają na Was zarówno książki dla dzieci (Kotka Brygidy, Mój tata z obcej planety, XY, Bajka o wojnie) oraz dla dorosłych (Sny o Hiroszimie, RuRu, Okno na skrzyżowanie. Baśnie świąteczne dla dorosłych). W kategorii Książka o tematyce warszawskiej została nagrodzona publikacja Grzegorza Piątka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”. Tytuł najlepszej książki dziecięcej otrzymała ostatnia publikacja Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Którędy do Yellowstone?”, natomiast w kategorii Proza jury konkursu nagrodziło powieść Zyty Rudzkiej „Tkanki miękkie”. W ostatniej kategorii Poezja został wyróżniony Radosław Jurczak za tomik poezji „Zakłady Holenderskie”.

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego to dobrze znane wszystkim miłośnikom książek dla najmłodszych wyróżnienie przyznawane polskiemu autorowi za książkę wydaną w roku poprzedzającym konkurs. Początki Nagrody, której inicjatorem była Fundacja Książka dla Dziecka i redakcja kwartalnika „Guliwer”, sięgają 1994 roku! Aktualnie organizatorem konkursu jest Oświęcimska biblioteka miejska, a tegorocznej edycji konkursu towarzyszy hasło przewodnie „Mądra głowa”. Do 28. edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego zostało zgłoszonych aż 98 najpiękniejszych książek dla dzieci. Jury spośród nadesłanych zgłoszeń wybrało 10 tytułów, które powalczą o tytuł najbardziej wartościowej książki dla młodego czytelnika. Wśród nominowanej dziesiątki znalazły się m.in. książki dobrze znanych i cenionych pisarzy dla dzieci – Joanny Jagiełło, Katarzyny Ryrych oraz Barbary Kosmowskiej. Laureata tegorocznej edycji konkursu poznamy już w październiku!

To już druga edycja konkursu na Najlepszy Kryminał Retro! Laureatów tegorocznej edycji poznaliśmy podczas Festiwalu Kryminału Retro - Kryminalny Magiel. Nagroda przyznawana jest najciekawszym kryminałom wydanym w roku ubiegłym, których akcja dzieje się w 20 - leciu międzywojennym. W tym roku nagrodę główną otrzymał Marek Krajewski za swoją powieść "Pomocnik kata". Pozostałe dwie nagrody powędrowały do Krzysztofa Bahusa ("Wachmistrz") oraz Tomasza Duszyńskiego ("Glatz. Kraj Pana Boga").

20 lat i 20 ulubionych, polskich pisarzy dla dzieci! Plebiscyt Złota Dwudziestka został zorganizowany przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Spośród 60 książek dla dzieci wydanych w ostatnich 20 latach (od 2001 roku) Złota Kapituła wybrała 60 tytułów. W kolejnym etapie Plebiscytu to już internauci zagłosowali na najlepszą 20-kę. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi książkami dla młodych czytelników!

Prestiżowa nagroda kulturalna Paszporty Polityka przyznawana jest wybitnym twórcom już od 1993 roku. Tygodnik "Polityka" wyróżnia ludzi kultury i ich działania w kilku kategoriach, nie tylko literackiej - film, teatr, muzyka poważna, plastyka, estrada oraz kultura cyfrowa. W tegorocznej 28. edycji w kategorii literatura została nagrodzona Mira Marcinów za swoją poruszającą powieść o żałobie "Bezmatek".

.
×
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Dodane do koszyka
×