Orwell George
George Orwell był jednym z najbardziej poczytnych pisarzy XX wieku. Krytykował totalitaryzmy, był szczególnie wrażliwy na nierówności społeczne, nie znosił biurokracji i to właśnie on wprowadził do słownika takie pojęcia jak „nowomowa” czy „Wielki Brat”.
Życie i książki – George Orwell
George Orwell przyszedł na świat 25 czerwca 1903 roku we wschodnich Indiach. Był synem brytyjskiego urzędnika pracującego w koloniach brytyjskich. Zdobył staranne wykształcenie w Anglii, a następnie wrócił do Indii, by zacząć pracę w Policji Imperialnej w Birmie. Jednak po pięciu latach porzucił ją i zmienił swoją ścieżkę kariery, zajmując się pisarstwem. Niestety początkowo nie odnosił sukcesów, więc w 1928 roku przyjechał do Paryża i zaczął się imać różnych prac fizycznych.
W 1936 roku dostał zlecenie napisania pracy na temat biedy wśród bezrobotnych górników w północnej Anglii. Owocem jego prac było wydanie książki „Droga na molo w Wigan”. Następnie wyjechał do Hiszpanii, gdzie walczył przeciwko nacjonalistom dowodzonym przez generała Franco. By ratować swoje życie, musiał uciekać z kraju. To wydarzenie odcisnęło na nim silne piętno. Już do końca życia bał się totalitaryzmów i krytykował każdy z ich przejawów. Dał temu wyraz w książce „W hołdzie Katalonii”, którą niektórzy uznają za jego najwybitniejszą powieść.
Książki Orwella
W trakcie II wojny światowej Orwell pracował dla BBC oraz był redaktorem lewicowego czasopisma. Ponadto pracował nad „Folwarkiem zwierzęcym”, który wydał w 1945 roku. Książka była bezpośrednią krytyką działań Stalina oraz przyniosła mu międzynarodową sławę. Dzięki niej sytuacja finansowa pisarza po raz pierwszy się ustabilizowała. Wcześniej imał się wielu prac i doskonale poznał biedę, dzięki czemu stał się szczególnie wrażliwy na nierówności społeczne. Cztery lata później wydał „Rok 1984”, który ukazuje wyimaginowaną przyszłość w totalitarnym państwie. To właśnie z tej powieści pochodzą takie określenia jak „nowomowa” czy „Wielki Brat patrzy”.
George Orwell zmarł w wieku zaledwie 47 lat w 1950 roku z powodu gruźlicy.





