Lektury szkolne i opracowania
Opowieści nadzwyczajne. Wydanie z opracowaniem i streszczeniem
Chłopcy z Placu Broni. Wydanie z opracowaniem i streszczeniem
Repetytorium - liceum/technikum - język polski - 2023
Przemyślny szlachcic don Kichot z Manczy
Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)
Listy z podróży do Ameryki Lektura z opracowaniem
Władca Pierścini Drużyna Pierścienia
Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na zmianę podstawy programowej opracowało nową listę lektur zarówno dla szkoły podstawowej jak i liceum. W spisie obowiązujących lektur nie zabrakło pozycji wpisanych do kanonu literatury polskiej i światowej. Mimo upływu czasu klasyki literatury wciąż cieszą się ogromnym uznaniem i są rekomendowane do przeczytania i omówienia na lekcjach języka polskiego. Dlatego też na liście lektur obowiązkowych oraz uzupełniających opracowanej dla szkół średnich znalazły się m.in. tragedie Sofoklesa i Szekspira, ballady, sonety i wiersze Adama Mickiewicza, powieści Bolesława Prusa, Elizy Orzeszkowej, Henryka Sienkiewicza, Alberta Camus oraz Georga Orwella.
Uczniowie szkół podstawowych zapoznają się z kolei z dobrze znanymi starszym pokoleniom lekturami takimi jak np. baśnie Andersena, „Dzieci z Bullerbyn”, „Akademia Pana Kleksa”, „Chłopcy z Placu Broni”. Naszą ofertę lektur z podziałem na klasy 1 – 3, 4 – 6 i 7 – 8 szkoły podstawowej oraz poziom podstawowy i rozszerzony szkoły średniej opracowaliśmy na podstawie obecnie obowiązującej listy lektur. Znajdują się tu różne wydania lektur w miękkich i twardych okładkach, z załączonym opracowaniem lub bez opracowania w zależności od preferencji ucznia. Zachęcamy do sięgania po lektury nie tylko streszczone w opracowaniach, ponieważ okres nauki w szkole to najlepszy czas na rozbudzenie w sobie miłości do literatury!
Ze względu na zmiany, które zaszły w społeczeństwie oraz otaczającej nas rzeczywistości - chociażby związane ze znacznym rozwojem technologicznym w ciągu ostatnich lat - dzieci i młodzież mogą napotkać trudności w rozumieniu fabuły powieści osadzonej w zupełnie innych realiach. Należy jednak pamiętać, że klasyki literatury nie bez powodu od wielu lat są czytane przez kolejne pokolenia. W odpowiedzi na zmiany zachodzące nie tylko w świecie ale również w literaturze współczesnej na liście lektur pojawiły się także książki, po które dzieci i młodzież sięga chętnie poza lekcjami. „Piaskowy Wilk”, „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”, „Mikołajek”, „Hobbit”, „Zwiadowcy”, „Magiczne drzewo”, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, „Detektyw pozytywka” to tylko kilka z pozycji wpisanych przez MEN na listę lektur, które z pewnością zainteresują młodszych czytelników i zachęcą do sięgania po kolejne utwory literackie.