Eseje
Zagadka rozpadu kosmosu. Eseje o Bogu, śmierci, barokowej poezji oraz filologii
Integralność artysty w przestrzeni. Trzecia przestrzeń
Masz ochotę na rozmowę o poważnych tematach? Chcesz dowiedzieć się, co sądzą autorzy o aktualnych wydarzeniach, sytuacji politycznej, sztuce czy kondycji społecznej? Eseje są subiektywną formą wypowiedzi literackiej, w której twórca wyraża własne opinie i dzieli się swoimi poglądami filozoficznymi, osądami czy krytyką.
Eseje – autorzy
Wśród najbardziej znanych autorów esejów nie może zabraknąć Jerzego Bralczyka, Małgorzaty Halber, Umberto Eco, Margaret Atwood, Ryszarda Kapuścińskiego czy Olgi Tokarczuk. Każdy z wymienionych pisarzy porusza kwestie, które z jakiegoś powodu uważa za warte uwagi. Jeżeli masz ochotę przeczytać nietuzinkowy esej, to sięgnij po „O pisaniu” Margaret Atwood. Książka zawiera wykłady, które autorka wygłaszała na uniwersytecie w Cambridge. Dzieli się w nich własnymi przemyśleniami i doświadczeniami dotyczącymi pracy twórczej, finansów czy najważniejszych w życiu człowieka kwestii.Interesując się tematami sztuki i zabawy słowem warto również zwrócić uwagę na eseje Jerzego Bralczyka. Jego „Zwierzyniec” może się okazać niemałym zaskoczeniem! Profesor, znany ze swojej wiedzy językowej tym razem dzieli się ciekawostkami dotyczącymi przeróżnych gatunków zwierząt. Będzie nie tylko interesująca, ale i z humorem.
Felietony wobec spraw codziennych
Znakomite felietony znajdziemy również w dorobku Małgorzaty Halber. Jej „Książka o miłości” opowiada o tym, co ważne w życiu każdego człowieka. Wraz z Olgą Drendą prowadzi esej w formie dialogu i rozmawia o sposobach pojmowania miłości.I oczywiście jeszcze Umberto Eco! Myśląc o kolejnych lekturach nie zapomnij o „Na ramionach olbrzymów”. Filozof po raz kolejny dyskutuje o cywilizacji, sztuce, kulturze czy zmieniających się kanonach. Autor dzieli się refleksjami, a czytelnicy mogą wychwytywać największe smaczki.