Dramaty
Tragedie i Kroniki w przekładzie Stanisława Barańczaka
Odwrócona strefa. Dramaty, wiersze i opowiadania na setne urodziny Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza
Dramaty często kojarzą się nam z najbardziej nudnymi i niezrozumiałymi lekturami szkolnymi. A gdyby tak odczarować rzeczywistość i przekonać się, że książki dramatyczne to jedne z piękniejszych dzieł w całej literaturze? Już nie jesteśmy szkolnymi uczniami, a dorosłymi czytelnikami, którzy samodzielnie mogą wędrować przez kolejne wersy, doświadczać i czerpać ze sztuki jak najwięcej. Jeśli masz ochotę poznać literaturę raz jeszcze, to dramaty są doskonałym wyborem.
Dramaty – spotkanie ze sztuką
Dramat jest niecodzienną okazją do zagłębienia się w sztukę. Często pisany wierszem, o regularnych strofach i rymach. Innym razem pozbawiony interpunkcji i jakiegokolwiek podziału na wersy. Dramaty przenoszą nas do teatru, w którym możemy przyglądać się grze aktorskiej bez wychodzenia z domu. Czytając konkretny akt widzimy gesty bohaterów, słyszymy ich kwestie i mimowolnie zaczynamy poddawać się urokowi sceny. Książki dramatyczne mogą kojarzyć się z dziełami Szekspira, Moliera, Aleksandra Fredry czy Stanisława Wyspiańskiego. To kluczowi dramatopisarze, których większość uczniów poznaje w szkole. A gdyby tak spróbować inaczej? Często zapominamy, że teatr to również sztuki współczesne, w których nie brak pikantnych dialogów, komicznych sytuacji, przerysowanych bohaterów a nawet i wulgaryzmów. Współczesny dramat coraz mocniej akcentuje swoją odrębność i nadążanie za obecnymi trendami.
Intrygujące sztuki - dramaty książkowe
Jedną z najbardziej znanych i jednocześnie intrygujących sztuk jest „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. W dramacie przenosimy się do mieszczańskiej kamienicy, w której tytułowa bohaterka rozdaje karty. Jest osobą kłótliwą, złośliwą i dwulicową, która za wszelką cenę ulega konwenansom i społecznym oczekiwaniom. Gdy jej syn płodzi nieślubne dziecko, kobieta robi wszystko, by prawda nie ujrzała światła dziennego. To doskonała, komiczna sztuka, w której śmiech miesza się z oburzeniem i wstrętem. Na uwagę zasługuje również „Księga miłosierdzia” Leonarda Cohena. Współczesny poeta połączył tradycję ze sztuką współczesną. Jego zebrane wiersze poruszają nasze najgłębsze emocje i są dowodem ludzkiej wrażliwości i duchowych potrzeb. Nie można również nie wspomnieć o „Popełnić miłość” Weroniki Perner. Dramat pokazuje, że nie trzeba mówić „kocham”, by okazać, jak bardzo kogoś cenimy i uwielbiamy. W sztuce znajdziemy niezwykle zmysłowe wiersze dla kobiet i o kobietach. Po raz kolejny dotykamy naszych najczulszych strun i bez skrępowania mówimy o tym, czego pragniemy.