Powieści historyczne i wojenne, literatura obozowa
Bolesław Chrobry. Szło nowe
Pakiet W pogoni za nazistą T 1-2
Miłość i tron
Orient zesłańców - Bliski wschód w oczach Polaków ewakuowanych ze Związku Sowieckiego (1942- 1945)
Ten czas Wiersze zebrane
Klucz Sary
Szachistka z Auschwitz
Światło w oknie
Dzieci żółtej gwiazdy - (wyd. kieszonkowe)
Trup na Piekielnym Wierchu
Sisi. Tom 1. Cesarzowa mimo woli
Korona w złocie i krwi. Trylogia andegaweńska. Tom 2
Róża Sewastopola
Operacja Rafael
Kobieta, która niesie śmierć. Kryminały przedwojennej Warszawy. Tom 101
Wiedźma. Kryminały przedwojennej Warszawy. Tom 102
W ludzkiej i leśnej kniei
Od szczytu do otchłani
Opowiadania przy ginie z tonikiem
Podróż w niechciane
Książki historyczne pozwalają nam spojrzeć na nasze życie z zupełnie innej perspektywy. Pokazują, że nie żyjemy w oderwaniu. Kondycja naszego społeczeństwa, jego rozwój czy świadomość wynika ze wcześniejszych wydarzeń. Powieści historyczne pozwalają się nam zatrzymać i zobaczyć, jak wyglądało życie naszych przodków. Wystarczy wyobrazić sobie, że to, co jest dla nas przeszłością, dla nich było rzeczywistością, z którą musieli się zmagać.
Książki historyczne
Książki historyczne często kojarzą się nam z nudnymi lekturami, które musieliśmy czytać w szkole. Jeśli podejdziemy do tego jak do obowiązku, to faktycznie możemy być znudzeni. Sęk w tym, że powieści historyczne też są o nas! Opowiadają o przeszłości społeczeństw, w których wyrastamy, o ich rozwoju, edukacji czy wierzeniach. Próba zrozumienia ich światopoglądu pozwala nam zmienić perspektywę. Zaczynamy dostrzegać, że i nasze życie będzie kiedyś nazwane historią i zostanie zamknięte na kartach książki. Jeśli chcemy zrozumieć, co powodowało innymi ludźmi, warto sięgnąć do ich wierzeń. Oczywiście wszyscy znamy mitologię grecką, która była jedną z podstawowych lektur w szkole. Jednak mało kto zna mitologię słowiańską, która może nam wiele opowiedzieć o naszych przodach i miejscu, w którym my teraz żyjemy. Jakby to było poznać ich wierzenia i styl życia? Może wtedy bardziej zrozumiemy również siebie i mentalność ludzi, którymi się otaczamy?
Książki wojenne i literatura obozowa
Niestety wojny są wpisane w naturę człowieka. Ludzie dążą do bogactwa, zwiększania swojego terytorium i całkowitej dyktatury. Powieści wojenne pozwalają spojrzeń nam na koszmar wojny oczami jej ofiar. Książki wojenne to między innymi literatura obozowa, „Inny świat” Herlinga Grudzińskiego czy opowieści o życiu konkretnych bohaterów. Lektury pokazują nam zupełnie inny obraz rzeczywistości. To już nie historia, ale życie, w którym ludzie walczą o przetrwanie. Powieści wojenne to jedne z ważniejszych pozycji. Budują naszą tożsamość i stają się przestrogą przed ponownym okrucieństwem.
Lektury historyczne
Warto pamiętać, że historia tworzy się na naszych oczach. Lektury historyczne obejmują również wydarzenia z życia osób, które są uznawane za najważniejsze w społeczeństwie. Jeśli interesuje nas historia Wielkiej Brytanii i śledzimy losy jej rodziny królewskiej, to warto poszukać książek o ich tematyce. Fascynacja ich obyczajowością i sztywnymi regułami nie słabnie. Wielu autorów przenosi nas w głąb Pałacu Królewskiego oraz osób najbliższych królowej Elżbiecie. Jeżeli chcemy dowiedzieć się, jak wygląda życie arystokracji współcześnie, to te lektury zdecydowanie są dla nas.