Dwieście lat razem Część 1 W przedrewolucyjnej Rosji

Książka

Dwieście lat razem Część 1
W przedrewolucyjnej Rosji

  • Wydawnictwo: Wektory
  • Rok wydania: 2012
  • ISBN: 9788360562543
  • Ilość stron: 400
  • Format: 17.0x24.0cm
  • Oprawa: Twarda z obwolutą
Wysyłka:
1-3 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena 67,00 PLN
Nasza cena 44,96 PLN
Oszczędzasz 32%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 67,00 PLN
Nasza cena 44,96 PLN
Oszczędzasz 32%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Dwieście lat razem Część 1 - Sołżenicyn Aleksander

Dwieście lat razem, dzieło poświęcone historii współistnienia Rosjan i Żydów od końca XVIII w. po współczesność, ukazało się w dwóch tomach w latach 2001 i 2002. Niniejsze polskie wydanie to drugie, po niemieckim, tłumaczenie na świecie.

Trudny temat koegzystencji w jednym państwie społeczności wzajemnie dla siebie egzotycznych i często zantagonizowanych obrósł wieloma mitami. Autor starał się zbadać go wszechstronnie. Dążył do zrozumienia racji obu stron, ale też obie nawołuje do uznania swoich win. Książka jest tym bardziej interesująca dla polskiego czytelnika, że liczna żydowska obecność w Rosji była efektem rozbiorów naszego kraju. Polskie odniesienia są w książce nader liczne.Aleksander Sołżenicyn (1918-2008) jeden z największych pisarzy rosyjskich, nazywany Sumieniem XX wieku. Osiem lat spędził w więzieniach i łagrach, a kolejne cztery na zsyłce za krytyczną opinię o armii i o Stalinie, zawartą w liście do przyjaciela. Już w łagrach tworzył swoje prace literackie, zapamiętując je w całości, by spisać dopiero znacznie później. Chruszczowowska odwilż umożliwiła Sołżenicynowi oficjalne zadebiutowanie, a to dało mu dostęp do archiwów państwowych. Zbierać zaczął materiały do dzieła życia: Archipelagu Gułag. Objęcie władzy przez Leonida Breżniewa zakończyło odwilż, a wkrótce potem ruszyła skierowana przeciw Sołżenicynowi propagandowa nagonka. Nie mogąc publikować w kraju, swoje kolejne utwory przekazywał na Zachód. W 1970 r. przyznana mu została Nagroda Nobla. Trzy lata później, kiedy na Zachodzie ukazał się Archipelag Gułag, decyzją najwyższych władz został pozbawiony obywatelstwa i wydalony do Frankfurtu. Na stałe zamieszkał w amerykańskim stanie Vermont. Pozostawał jednak w izolacji od środowiska rosyjskiej emigracji. Do Rosji wrócił w 1994 r. W ostatnich latach życia otwarcie wspierał Władymira Putina, sam jednak tracił popularność z powodu skrajnych poglądów.Najważniejsze dzieła Sołżenicyna dotyczyły nieobecnej wcześniej w literaturze sowieckiej tematyki prześladowań milionów niewinnych ludzi i państwowego systemu zorganizowanej zbrodni. Książki te wywołały szok na Zachodzie. Jego najbardziej znane, poza Archipelagiem, utwory to: Jeden dzień Iwana Denisowicza, Krąg pierwszy, Oddział chorych na raka, Lenin w Zurychu.


Szczegóły: Dwieście lat razem Część 1 - Sołżenicyn Aleksander

Tytuł: Dwieście lat razem Część 1
Podtytuł: W przedrewolucyjnej Rosji
Autor: Sołżenicyn Aleksander
Wydawnictwo: Wektory
ISBN: 9788360562543
Język oryginału: rosyjski
Tłumacz: Mayer Adolf, Michalak Natalia
Języki: polski
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 400
Format: 17.0x24.0cm
Oprawa: Twarda z obwolutą
Waga: 0.71 kg


Recenzje: Dwieście lat razem Część 1 - Sołżenicyn Aleksander

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×