Rozrywki

Książka

Rozrywki

  • Wydawnictwo: Galeria Miejska Arsenał
  • Rok wydania: 2016
  • ISBN: 9788361886648
  • Ilość stron: 432
  • Format: 21.5x14.8
  • Oprawa: Miękka
Wysyłka:
1-3 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena 39,00 PLN
Nasza cena 26,17 PLN
Oszczędzasz 32%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 39,00 PLN
Nasza cena 26,17 PLN
Oszczędzasz 32%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Rozrywki - Michalski Jan

Rozrywki Jana Michalskiego to satyry na polskie środowisko artystyczne. Pisane w latach 2009-2015 i rozsyłane mailowo subskrybentom budziły wielkie kontrowersje autor nie uznawał żadnych autorytetów, a środowisko artystyczne opisywał ze znawstwem i socjologicznym dystansem, od środka i od zewnątrz, żywo, barwnie, zabawnie. Wiele tekstów ma formę opowiadań od klasycznej opowieści grozy do opowieści łotrzykowskiej. Do książki wybrano 43 z 54 utworów i opatrzono ją Posłowiem autora.

Bohaterem Rozrywek jest liberalny krytyk zagubiony w realiach współczesnego Sozialstaat. To konsekwentny indywidualista, który uznaje jedynie kryterium smaku i wartość prywatnej opinii, sceptycznie odnosi się do poglądów kolektywnych, z własnego punktu widzenia komentuje postawy ludzi i przemiany społeczeństwa.

Oprócz Krytyka przez Rozrywki paraduje cała galeria postaci: przyjaciół, z którymi wędruje po wystawach, barach, salach koncertowych, halach sportowych, żartuje i toczy burzliwe spory; plastyków i muzyków, marszandów, krytyków, polityków, filozofów. Występują i zabierają głos dorośli, dzieci i zwierzęta, postaci rzeczywiste, znane Krytykowi osobiście, oraz postaci historyczne i alegoryczne. Pojawiają się Papież, Prezydent, Premier, Ministrowie i Senatorowie obok zwykłych idiotek.

Obraz polskiego środowiska artystycznego z okresu boomu, jaki wyłania się z Rozrywek, jest jedyny w swoim rodzaju to jego przekrój poziomy, pionowy i boczny. Autor ukazuje ludzi w działaniu, interesują go fakty, opinie, plotki, teorie naukowe, strzępy podsłuchanych rozmów, ale przede wszystkim dziwactwa epoki, której jest wnikliwym obserwatorem i aktywnym uczestnikiem. Wiele partii tekstów to wielogłosowe dialogi dowcipne, pisane ciętym, naturalnym językiem.

W Rozrywkach przedstawiane są na konkretnych przykładach typy społeczne właściwe epoce transformacji: Artysty Bez Osobowości, Homo Oeconomicusa, Krytyka, Kupca, Polityka Kulturalnego Pojawiają się także tematy nieobecne we współczesnej refleksji o sztuce, takie jak zachwyt, duma i honor artysty. Jest to wewnętrzny nurt Rozrywek sztuka i filozofia są dla Krytyka wartościami absolutnymi i nieprzemijającymi.

Rozrywki Jana Michalskiego są osobliwością w polskim piśmiennictwie o sztuce ze względu na temat należą do dziedziny krytyki artystycznej, ze względu na horyzont zagadnień do dziedziny filozofii kultury, ze względu na wartości literackie do literatury pięknej.


Szczegóły: Rozrywki - Michalski Jan

Tytuł: Rozrywki
Autor: Michalski Jan
Wydawnictwo: Galeria Miejska Arsenał
ISBN: 9788361886648
Języki: polski
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 432
Format: 21.5x14.8
Oprawa: Miękka
Waga: 0.655 kg


Recenzje: Rozrywki - Michalski Jan

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×