W poszukiwaniu miejsca Chrześcijanie LGBT w Polsce

Książka

W poszukiwaniu miejsca
Chrześcijanie LGBT w Polsce

  • Wydawnictwo: IFiS PAN
  • Rok wydania: 2016
  • ISBN: 9788376831213
  • Ilość stron: 396
  • Format: 15.0x23.5cm
  • Oprawa: Miękka
Wysyłka:
1-3 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena 31,50 PLN
Nasza cena 23,45 PLN
Oszczędzasz 25%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 31,50 PLN
Nasza cena 23,45 PLN
Oszczędzasz 25%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: W poszukiwaniu miejsca - Hall Dorota

Książka Doroty Hall jest na pierwszy rzut oka wąskosprofilowaną monografią dotyczącą jednej z niszowych grup społecznych, jaką tworzą chrześcijanie LGBT w Polsce. [] [Jednak] zagłębiając się w lekturę książki odkrywamy, iż zaprezentowane w niej rozważania dotyczą znacznie szerszego zjawiska, jakim są możliwości artykulacyjne grup już to marginalizowanych w dyskursie publicznym, już to przedstawianych w nim w skrzywionej perspektywie dyskursów dominujących w danym obszarze. W wielogłosowej rzeczywistości współczesnego społeczeństwa, w której obecność poszczególnych aktorów w przestrzeni publicznej zależna jest nie tyle od ich instytucjonalnej siły i liczebności, ile od ich zdolności przedstawienia i narzucenia własnych ram dyskursywnych, jest to zagadnienie o pierwszorzędnym znaczeniu.

Wychodząc z założeń teorii radykalnej polityki demokratycznej Laclaua i Mouffe, Autorka poddaje szczegółowej analizie uwarunkowania i dynamikę procesów kształtujących podmiotowość polityczną badanej grupy i stara się określić szanse jej zaistnienia jako publicznie rozpoznawalnego elementu rzeczywistości społecznej. Rekonstruuje stanowisko Kościoła katolickiego oraz innych denominacji chrześcijańskich i śledzi ewolucję dyskursu prasowego w Polsce, pokazując, w jaki sposób tworzona była dyskursywna opozycja między religią a nienormatywnością seksualną i płciową. Bogaty materiał zebrany w trakcie wywiadów biograficznych pozwala jej na uwzględnienie w analizie różnego typu bardziej specyficznych uwarunkowań dyskursywnych, które przenikają wyobraźnię samych chrześcijan LGBT, a tym samym podnoszą szanse lub ograniczają pojawienie się konkretnych artykulacji. Zdyscyplinowanie teoretyczne oraz głęboka samoświadomość metodologiczna Autorki sprawiają, iż książka dostarcza modelowego wręcz przykładu analizy możliwości artykulacyjnych nie tylko tej konkretnej grupy, lecz każdej innej, która zainteresowałaby konkretnego badacza.
z recenzji prof. dr hab. Mirosławy Marody


Szczegóły: W poszukiwaniu miejsca - Hall Dorota

Tytuł: W poszukiwaniu miejsca
Podtytuł: Chrześcijanie LGBT w Polsce
Autor: Hall Dorota
Wydawnictwo: IFiS PAN
ISBN: 9788376831213
Języki: polski
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 396
Format: 15.0x23.5cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.574 kg


Recenzje: W poszukiwaniu miejsca - Hall Dorota

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×


Inne pozycje tego autora: Hall Dorota (1)