Pięć lat kacetu

Książka

Pięć lat kacetu

  • Wydawnictwo: Prószyński Media
  • Rok wydania: 2018
  • ISBN: 9788381231060
  • Ilość stron: 552
  • Format: 14.7x20.8cm
  • Oprawa: Twarda
Wysyłka:
Jutro (poniedziałek 2019-06-17)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena 44,00 PLN
Nasza cena 28,63 PLN
Oszczędzasz 34%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 44,00 PLN
Nasza cena 28,63 PLN
Oszczędzasz 34%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Pięć lat kacetu - Grzesiuk Stanisław

Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury.
Wspomnienia z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen.
Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem, szczerością i bezpośredniością portretuje nazistowską machinę pracy i śmierci. I próbuje opowiedzieć o cenie człowieczeństwa w miejscu, które z niego odzierało.
W maju 1958 roku książka trafiła do księgarń i natychmiast zniknęła z półek. W bibliotekach czekało się w kolejce nawet rok. Czytelnicy pisali do autora z prośbą o interwencję. O książce dyskutowali szeroko byli więźniowie, a Grzesiukowi wytoczono proces o zniesławienie, który zakończył się ugodą.
Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono wszystkie fragmenty usunięte przez cenzurę i wydawcę przy pierwszej publikacji.
Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samego autora o książce.
Od czasów Borowskiego nie mieliśmy w literaturze tak pasjonującego dokumentu z obozów koncentracyjnych. "Pięć lat kacetu" nie ma przy tym ambicji artystycznych: jest zimną, przenikliwą, piekielnie dokładną relacją człowieka, który dzięki swemu sprytowi i szansie jednej na milion przetrwał piekło.
?Życie Warszawy?, 29 VI 1958 r.
Stanisław Grzesiuk (1918?1963) ? pisarz, pieśniarz, zwany bardem Czerniakowa. Urodzony w Małkowie koło Chełma. Od drugiego roku życia mieszkał w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W trakcie okupacji aresztowany i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, następnie do obozów koncentracyjnych. W lipcu 1945 roku wrócił do kraju; leczył się na gruźlicę płuc, która była konsekwencją pobytu w obozie. Autor autobiograficznej trylogii "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu", "Na marginesie życia". Pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Obok Stefana Wiecheckiego zaliczany do grona najbardziej zasłużonych twórców kultury warszawskiej ulicy.


Szczegóły: Pięć lat kacetu - Grzesiuk Stanisław

Tytuł: Pięć lat kacetu
Autor: Grzesiuk Stanisław
Wydawnictwo: Prószyński Media
ISBN: 9788381231060
Języki: polski
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 552
Format: 14.7x20.8cm
Oprawa: Twarda


Recenzje: Pięć lat kacetu - Grzesiuk Stanisław

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×


Podobne do: Pięć lat kacetu - Grzesiuk Stanisław