Wiersze zebrane

Książka

Wiersze zebrane

  • Wydawnictwo: A5 K. Krynicka
  • Rok wydania: 2019
  • ISBN: 9788365614247
  • Ilość stron: 560
  • Format: 14.8x21.0cm
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
1-3 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena 55,01 PLN
Nasza cena 36,91 PLN
Oszczędzasz 32%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 55,01 PLN
Nasza cena 36,91 PLN
Oszczędzasz 32%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Wiersze zebrane - Barańczak Stanisław

Wznowienie tomu "Wierszy zebranych" zawiera wszystkie utwory poetyckie Stanisława Barańczaka, które ukazały się drukiem. Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli autora "Chirurgicznej precyzji".


Ambicją całej twórczości Barańczaka będzie doskonałość tego, co starożytni Rzymianie rozumieli pod określeniem ars, sztuka rzemiosła. Dzięki temu także te wiersze, które przez krytyków niechętnych nowofalowej poetyce bywały pogardliwie określane jako ?poezja publicystyczna?, zdumiewająco przetrwały próbę czasu i dziś nadal poruszają. Choćby właśnie przez drastyczny kontrast między bylejakością życia w Peerelu a wyrafinowaną formą, w jaką poeta tę bylejakość ubrał. To był też jeden ze sposobów niepoddania się klątwie otaczającej rzeczywistości.

TADEUSZ NYCZEK

Kiedy się czyta dzisiaj Tryptyk z betonu, zmęczenia i śniegu (1980 r.), w nim zaś wiersze kolejkowe, relacje z życia w gierkowskich blokowiskach, sprawozdania z ?rzeczywistochy?, jakby powiedział Miron Białoszewski, to ta jego podwójna przynależność, do królestwa poezji i sfery codziennej egzystencji, rysuje się we wzruszającym świetle. Pomysłowość utworów, ich poetycka samoświadomość, kompozycyjny rygoryzm i konsekwencja nie zmieniają się bowiem ani w oschły perfekcjonizm, ani w histeryczny niesmak, ani w skargę, ani w publicystykę.

PIOTR ŚLIWIŃSKI

Poezja ma być odpowiedzią na skończoność życia, budowaniem sensu, by spłatać figla czającej się na nas nicości. Taką też odpowiedź stara się dać autor ?Widokówki...?, wsłuchany w dochodzący doń głos Boga. Głos to przecież niewyraźny, zanikający, jedynie przeczuty, a może wręcz domyślany...

ANDRZEJ FRANASZEK


Szczegóły: Wiersze zebrane - Barańczak Stanisław

Tytuł: Wiersze zebrane
Autor: Barańczak Stanisław
Wydawnictwo: A5 K. Krynicka
ISBN: 9788365614247
Liczba tomów: 1
Numer tomu: 1
Tytuł tomu: Wiersze zebrane
Tytuł oryginału: Wiersze zebrane
Język oryginału: polski
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 560
Format: 14.8x21.0cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.5 kg
Redakcja: Krynicki Ryszard


Recenzje: Wiersze zebrane - Barańczak Stanisław

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×