Wyrzuć z głowy słonia
Książka
  • Wydawnictwo: Bez Fikcji
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wysyłka: 1 - 2 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena detaliczna 44,90 PLN
Nasza cena: 30,95 PLN
Oszczędzasz 31%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Oferujemy szeroki asortyment - ponad 120 tys. produktów
Dysponujemy solidną wiedzą - działamy już 11 lat
Dbamy o wybór najcenniejszych tytułów
Opis: Wyrzuć z głowy słonia - Kevin Simler, Robin Hanson

„To najbardziej niekonwencjonalny poradnik, jaki kiedykolwiek zdarzy wam się przeczytać. Równocześnie jednak najważniejszy ze wszystkich”.

Andrew McAfee, przewodniczący grupy naukowców na Massachusetts Institute of Technology; współautor książki Machine, Platform, Crowd„Ta książka zmieni wasze postrzeganie świata”.

Allan Dafoe, wykładowca nauk politycznych na Yale UniversityJak oszukujemy siebie, żeby oszukać innych?Jesteśmy ssakami, a ssaki są istotami społecznymi. Nasze mózgi zostały zaprogramowane w taki sposób, aby nie tylko polować i gromadzić pożywienie, lecz także dominować, również społecznie. Często odbywa się to za pomocą oszukiwania innych lub… siebie. Jednakże, choć jesteśmy skupionymi na sobie intrygantami, korzyść przynosi nam to, że udajemy, iż tak nie jest. Im mniej wiemy o naszych ukrytych motywach, tym lepiej, i dlatego nie lubimy rozmawiać czy nawet myśleć o tym, jak bardzo jesteśmy samolubni. To jest właśnie zjawisko „słonia w głowie”. A ponieważ jest ono dla nas nieprzyjemne, robimy z niego temat tabu, zamiast zastanowić się nad naszą naturą i zdać sobie sprawę z przyczyn naszego zachowania.Celem tej książki jest skonfrontowanie tych ukrytych motywów, namierzenie ciemnych, niezbadanych zakątków naszej psychiki i rzucenie na nie światła. Kiedy już to się stanie, będziemy mogli popracować nad lepszym zrozumieniem samych siebie: Dlaczego się śmiejemy? Dlaczego chwalimy się podróżami? Dlaczego wolimy mówić, niż słuchać?„Ta książka mówi o rzeczach, o których twój mózg nie chce, żebyś wiedział”. Jaan Tallinn, założyciel Skype’a, Centrum Badań nad Ryzykiem Egzystencjalnym„W tej gruntownie przemyślanej książce Simler i Hanson ujawniają niepokojący fakt, że znaczna część naszych zachowań jest ukierunkowana na konsumpcję społeczną – podejmujemy decyzje, które sprawiają, że inni dobrze nas oceniają, a nie dlatego, że są to dobre wybory”.

Hugo Mercier, badacz z Institut des Sciences Cognitives„Niezmiernie przenikliwe i trafne spojrzenie na życie ludzi”.

David Biello, kustosz w TED; autor książki The Unnatural World„Simler i Hanson znowu tego dokonali – dobrze opisali nową, wielką ideę”.

Gregory Benford, wykładowca fizyki na University of California w Irvine;

dwukrotny zdobywca nagrody Nebula; autor książki The Berlin Project„Trudno wyrazić słowami, jak istotna jest to książka”

Tucker Max, autor książki I Hope They Serve Beer in Hell„Prowokujący i całkowicie przejrzysty opis tego, jak i dlaczego oszukujemy siebie, naszych rywali i przyjaciół”.

Steven Landsburg, wykładowca ekonomii na University of Rochester„Książka przemyślana i skłaniająca do zadawania pytań”.

Andrew Gelman, wykładowca statystyki na Columbia University„Simler i Hanson ujawniają i nazywają ukryte motywy, które mają znaczny wpływ na to, co mówimy lub robimy”.

William MacAskill, wykładowca filozofii na Oxford University; autor książki Doing Good Better„Współcześnie żyje zaledwie kilkoro ludzi, których warto posłuchać. Robin Hanson jest jednym z nich”.

Ralph Merkle, badacz kryptografii klucza publicznego„To bardzo niepokojąca i ważna książka”.

Arnold Kling, autor książki The Three Languages of Politics


Szczegóły: Wyrzuć z głowy słonia - Kevin Simler, Robin Hanson

Tytuł: Wyrzuć z głowy słonia
Autor: Kevin Simler, Robin Hanson
Wydawnictwo: Bez Fikcji
ISBN: 9788381782821
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 492
Format: 14.0x20.5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami


Recenzje: Wyrzuć z głowy słonia - Kevin Simler, Robin Hanson
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

"Wyrzuć z głowy słonia" to książka, które ciekawi i intryguje od pierwszych zdań. Zaczynając od tytułu, poprzez poszczególne rozdziały, każdy z elementów jest dokładnie przemyślany i zaplanowany. Nic nie pozostało zostawione przypadkowi. Następujące po sobie rozdziały zostały uporządkowane w określony sposób, po to, aby wraz z czytaniem można było bazować na początkowych, prostych przykładach. Mimo dość trudnej tematyki, książka jest bardzo dobrze przetłumaczona, dzięki czemu szybko i z przyjemnością się ja czyta. Język prosty, współczesny, lekko młodzieżowy a nie naukowy, dzięki czemu przedstawiane treści są doskonale zrozumiałe w odbiorze.
Graficzna oprawa bardzo dobrze zaplanowana. Liczne ilustracje, tabelki pomagają Czytelnikowi zobrazować sobie czytane treści oraz łatwiej można je przyswoić. Tematyka książki bardzo ciekawa i zajmująca. Nasz mózg sam się oszukuje po to, abyśmy byli sami z siebie zadowoleni? Czym są normy i w jaki sposób próbujemy je ominąć, jednocześnie oszukując samych siebie i innych? Książka porusza wiele tematów, które dotyczą zachowań człowieka. Coś, co na pierwszy rzut oka wydaje nam się oczywiste i poprawne, tak naprawdę ma zupełnie inną motywację, którą dostrzegamy dopiero przy dokładniejszym spojrzeniu na dane zachowanie. Rozkładanie ludzkiego zachowania i jego motywacji na czynniki pierwsze, dokładne przyglądanie się im oraz omawianie, to coś, co jest doskonale przedstawione w tej książce.
Na szczególną uwagę zasługuje również obszerna bibliografia, które pokazuje, jak wielki nakład pracy został włożony w powstanie tej książki. Bardzo się cieszę, że zostały zamieszczone na końcu książki i nikt ich nie pominął. "Wyrzuć z głowy słonia" jest dość obszerną lekturą, jednak nie dłuży się. Nie jest do przeczytania na raz, jednak wraca się do niej z przyjemnością. Stanowi miły, ciekawy i zajmujący przerywnik na czytelniczej liście, zmusza do dogłębnej analizy podanych przypadków oraz do zadawania pytań. Napisana z pomysłem, dogłębną analizą badanego tematu, podparta obszerna bibliografią. Polecam!
2020-12-23 09:07:27

To mój pierwszy poradnik, od którego zaczęłam 2021 rok. Czy przeczytałam w nim coś ciekawego? Już wam piszę.

Zacznijmy od początku. Autorzy twierdzą, że każdy z nas ma słonia w głowie, który przysłania niektóre rzeczy. To z tego powodu często jesteśmy egoistami i zależy nam na opinii innych. Autorzy tłumaczą też, dlaczego w niektórych sytuacjach postępujemy w ten, a nie inny sposób.

Muszę stwierdzić, że niektóre przykłady były naprawdę bardzo interesujące. Było bardzo dużo porównań do zwierząt, co niekoniecznie mnie interesowało.

Na pewno nie jest to lekka książka. Jak autorzy sami piszą jest to coś w formie pracy naukowej, więc znajdziemy tu dużo słownictwa akademickiego, naukowego, dużo badań i statystyk.

Ważniejsze rzeczy były zaznaczone w ramkach. I tu trochę się denerwowałam. W tekście jest nawiązanie do ramki nr X ,a ta znajduje się dwie strony dalej 🤔. Kolejną rzeczą, która mnie drażniła jest to, że wyodrębniony tekst nie pojawiał się po zakończeniu akapitu bądź kropce kończącej zdanie, tylko w samym jego środku. 🤦‍♀️ Nie wiem, czyj to błąd: autorów czy wydawcy. Na pewno nie wygląda to estetycznie, a także nie czyta się tego dobrze.

Kolejna rzecz, która rzuciła mi się w oczy to to, że niektóre przypisy były długie. Jeden był tak długi, że został zapisany na dwóch stronach.

Moim zdaniem książka w pewnych momentach jest naprawdę interesująca. Jednak nie uważam, że jest to wiedza niezbędna do życia 🙈. Pomijam fakt, że tej książki nie czyta się szybko. Ja założyłam, że dziennie przeczytam dwa rozdziały, czyli około 50-60 stron i wierzcie mi, czasami było mi naprawdę ciężko dobrnąć do końca 🤦‍♀️. To typowo naukowa książka. Tak więc, jeśli interesują Was takie tematy, to jak najbardziej możecie spróbować. Jednak nie gwarantuję, że Wam się spodoba 🙈.
2021-01-19 22:46:07

Inne pozycje tego autora: Kevin Simler, Robin Hanson (1)

Książka

Wyrzuć z głowy słonia

,

  • Wydawnictwo: Bez Fikcji
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami

„To najbardziej niekonwencjonalny poradnik, jaki kiedykolwiek zdarzy wam się przeczytać. Równocześnie jednak najważniejszy ze wszystkich”.
Andrew McAfee, przewodniczący grupy naukowców na Massachusetts Institute of Technology; współautor książki Machine, Platform, Crowd

„Ta książka zmieni wasze postrzeganie świata”.
Allan Dafoe, wykładowca nauk politycznych na Yale University

Jak oszukujemy siebie, żeby oszukać innych?

Jesteśmy ssakami, a ssaki są istotami społecznymi. Nasze mózgi zostały zaprogramowane w taki sposób, aby nie tylko polować i gromadzić pożywienie, lecz także dominować, również społecznie. Często odbywa się to za pomocą oszukiwania innych lub… siebie. Jednakże, choć jesteśmy skupionymi na sobie intrygantami, korzyść przynosi nam to, że udajemy, iż tak nie jest. Im mniej wiemy o naszych ukrytych motywach, tym lepiej, i dlatego nie lubimy rozmawiać czy nawet myśleć o tym, jak bardzo jesteśmy samolubni. To jest właśnie zjawisko „słonia w głowie”. A ponieważ jest ono dla nas nieprzyjemne, robimy z niego temat tabu, zamiast zastanowić się nad naszą naturą i zdać sobie sprawę z przyczyn naszego zachowania.

Celem tej książki jest skonfrontowanie tych ukrytych motywów, namierzenie ciemnych, niezbadanych zakątków naszej psychiki i rzucenie na nie światła. Kiedy już to się stanie, będziemy mogli popracować nad lepszym zrozumieniem samych siebie: Dlaczego się śmiejemy? Dlaczego chwalimy się podróżami? Dlaczego wolimy mówić, niż słuchać?

„Ta książka mówi o rzeczach, o których twój mózg nie chce, żebyś wiedział”. Jaan Tallinn, założyciel Skype’a, Centrum Badań nad Ryzykiem Egzystencjalnym

„W tej gruntownie przemyślanej książce Simler i Hanson ujawniają niepokojący fakt, że znaczna część naszych zachowań jest ukierunkowana na konsumpcję społeczną – podejmujemy decyzje, które sprawiają, że inni dobrze nas oceniają, a nie dlatego, że są to dobre wybory”.
Hugo Mercier, badacz z Institut des Sciences Cognitives

„Niezmiernie przenikliwe i trafne spojrzenie na życie ludzi”.
David Biello, kustosz w TED; autor książki The Unnatural World

„Simler i Hanson znowu tego dokonali – dobrze opisali nową, wielką ideę”.
Gregory Benford, wykładowca fizyki na University of California w Irvine;
dwukrotny zdobywca nagrody Nebula; autor książki The Berlin Project

„Trudno wyrazić słowami, jak istotna jest to książka”
Tucker Max, autor książki I Hope They Serve Beer in Hell

„Prowokujący i całkowicie przejrzysty opis tego, jak i dlaczego oszukujemy siebie, naszych rywali i przyjaciół”.
Steven Landsburg, wykładowca ekonomii na University of Rochester

„Książka przemyślana i skłaniająca do zadawania pytań”.
Andrew Gelman, wykładowca statystyki na Columbia University

„Simler i Hanson ujawniają i nazywają ukryte motywy, które mają znaczny wpływ na to, co mówimy lub robimy”.
William MacAskill, wykładowca filozofii na Oxford University; autor książki Doing Good Better

„Współcześnie żyje zaledwie kilkoro ludzi, których warto posłuchać. Robin Hanson jest jednym z nich”.
Ralph Merkle, badacz kryptografii klucza publicznego

„To bardzo niepokojąca i ważna książka”.
Arnold Kling, autor książki The Three Languages of Politics

Cena 44,90 PLN
Nasza cena 30,95 PLN
Oszczędzasz 31%
Wysyłka: 1 - 2 dni robocze + czas dostawy
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Szczegóły: Wyrzuć z głowy słonia - Kevin Simler, Robin Hanson

Tytuł: Wyrzuć z głowy słonia
Autor: Kevin Simler, Robin Hanson
Wydawnictwo: Bez Fikcji
ISBN: 9788381782821
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 492
Format: 14.0x20.5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami


Recenzje: Wyrzuć z głowy słonia - Kevin Simler, Robin Hanson

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

"Wyrzuć z głowy słonia" to książka, które ciekawi i intryguje od pierwszych zdań. Zaczynając od tytułu, poprzez poszczególne rozdziały, każdy z elementów jest dokładnie przemyślany i zaplanowany. Nic nie pozostało zostawione przypadkowi. Następujące po sobie rozdziały zostały uporządkowane w określony sposób, po to, aby wraz z czytaniem można było bazować na początkowych, prostych przykładach. Mimo dość trudnej tematyki, książka jest bardzo dobrze przetłumaczona, dzięki czemu szybko i z przyjemnością się ja czyta. Język prosty, współczesny, lekko młodzieżowy a nie naukowy, dzięki czemu przedstawiane treści są doskonale zrozumiałe w odbiorze.
Graficzna oprawa bardzo dobrze zaplanowana. Liczne ilustracje, tabelki pomagają Czytelnikowi zobrazować sobie czytane treści oraz łatwiej można je przyswoić. Tematyka książki bardzo ciekawa i zajmująca. Nasz mózg sam się oszukuje po to, abyśmy byli sami z siebie zadowoleni? Czym są normy i w jaki sposób próbujemy je ominąć, jednocześnie oszukując samych siebie i innych? Książka porusza wiele tematów, które dotyczą zachowań człowieka. Coś, co na pierwszy rzut oka wydaje nam się oczywiste i poprawne, tak naprawdę ma zupełnie inną motywację, którą dostrzegamy dopiero przy dokładniejszym spojrzeniu na dane zachowanie. Rozkładanie ludzkiego zachowania i jego motywacji na czynniki pierwsze, dokładne przyglądanie się im oraz omawianie, to coś, co jest doskonale przedstawione w tej książce.
Na szczególną uwagę zasługuje również obszerna bibliografia, które pokazuje, jak wielki nakład pracy został włożony w powstanie tej książki. Bardzo się cieszę, że zostały zamieszczone na końcu książki i nikt ich nie pominął. "Wyrzuć z głowy słonia" jest dość obszerną lekturą, jednak nie dłuży się. Nie jest do przeczytania na raz, jednak wraca się do niej z przyjemnością. Stanowi miły, ciekawy i zajmujący przerywnik na czytelniczej liście, zmusza do dogłębnej analizy podanych przypadków oraz do zadawania pytań. Napisana z pomysłem, dogłębną analizą badanego tematu, podparta obszerna bibliografią. Polecam!
2020-12-23 09:07:27

To mój pierwszy poradnik, od którego zaczęłam 2021 rok. Czy przeczytałam w nim coś ciekawego? Już wam piszę.

Zacznijmy od początku. Autorzy twierdzą, że każdy z nas ma słonia w głowie, który przysłania niektóre rzeczy. To z tego powodu często jesteśmy egoistami i zależy nam na opinii innych. Autorzy tłumaczą też, dlaczego w niektórych sytuacjach postępujemy w ten, a nie inny sposób.

Muszę stwierdzić, że niektóre przykłady były naprawdę bardzo interesujące. Było bardzo dużo porównań do zwierząt, co niekoniecznie mnie interesowało.

Na pewno nie jest to lekka książka. Jak autorzy sami piszą jest to coś w formie pracy naukowej, więc znajdziemy tu dużo słownictwa akademickiego, naukowego, dużo badań i statystyk.

Ważniejsze rzeczy były zaznaczone w ramkach. I tu trochę się denerwowałam. W tekście jest nawiązanie do ramki nr X ,a ta znajduje się dwie strony dalej 🤔. Kolejną rzeczą, która mnie drażniła jest to, że wyodrębniony tekst nie pojawiał się po zakończeniu akapitu bądź kropce kończącej zdanie, tylko w samym jego środku. 🤦‍♀️ Nie wiem, czyj to błąd: autorów czy wydawcy. Na pewno nie wygląda to estetycznie, a także nie czyta się tego dobrze.

Kolejna rzecz, która rzuciła mi się w oczy to to, że niektóre przypisy były długie. Jeden był tak długi, że został zapisany na dwóch stronach.

Moim zdaniem książka w pewnych momentach jest naprawdę interesująca. Jednak nie uważam, że jest to wiedza niezbędna do życia 🙈. Pomijam fakt, że tej książki nie czyta się szybko. Ja założyłam, że dziennie przeczytam dwa rozdziały, czyli około 50-60 stron i wierzcie mi, czasami było mi naprawdę ciężko dobrnąć do końca 🤦‍♀️. To typowo naukowa książka. Tak więc, jeśli interesują Was takie tematy, to jak najbardziej możecie spróbować. Jednak nie gwarantuję, że Wam się spodoba 🙈.
2021-01-19 22:46:07

Inne pozycje tego autora: Kevin Simler, Robin Hanson (1)


Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Dodane do koszyka
×