Krasicki Ignacy

Osiołkowi w żłoby dano i inne wiersze... (Audiobook) - czyta Krystyna Janda

Bajki Satyry Monachomachia

Wybór bajek i satyr (Żona modna i inne...) - kolorowe ilustracje, szlachetny papier, duża czcionka

Wybór bajek i satyr (Żona modna i inne...) - kolorowe ilustracje, szlachetny papier, duża czcionka

Poezja staropolska z opracowaniem, czyli co poeta miał na myśli? - wydanie z opracowaniem i streszczeniem

O rymotwórstwie i rymotwórcach - Na podstawie autografu i pierwodruku z uzupełnieniami Franciszka Ksawerego Dmochowskiego. Transkrypc
Ignacy Krasicki był poetą, pisarzem, encyklopedystą, autorem bajek dla dzieci i arcybiskupem. Przez wielu jest określany jako „książę polskich poetów”. Był jedną z czołowych postaci polskiego oświecenia. Przyszedł na świat w 1735 roku w Dubiecku. W 1759 roku przyjął święcenia kapłańskie i udał się na studia do Rzymu.
Ignacy Krasicki – książki i życie
Ignacy Krasicki w 1765 roku został kapelanem królewskim Stanisława Augusta Poniatowskiego, a 30 lat później został arcybiskupem gnieźnieńskim. Był również współzałożycielem i felietonistą w „Monitorze”, czyli najważniejszym czasopiśmie XVIII wieku. Jako pisarz zadebiutował tekstem „Hymn do miłości Ojczyzny”, wygłoszonym podczas jednego z obiadów czwartkowych u króla. W 1776 roku Krasicki wydał powieść „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”, która jest uznawana za pierwszą nowożytną powieść w Polsce.
Największą popularność Krasickiemu przyniosły jednak poematy. Ogromnym rozgłosem cieszyła się „Monachomachia”, będąca inteligentną krytyką obłudy, obżarstwa, skąpstwa i nieróbstwa w zakonach. Ten tekst wywołał skandal obyczajowy, za który Krasicki musiał przeprosić w innym swoim tekście. Pisarz był również autorem prostych bajek, które zawierały morał. Wśród jego bajek epigramatycznych znajdują się takie tytuły jak „Jagnię i wilcy”, „Kruk i lis” czy „Ptaszki w klatce”. Krasicki zmarł w Berlinie w 1801 roku. Jest uznawany za jednego z najważniejszych twórców polskiego klasycyzmu. Został zapamiętany jako kąśliwy obserwator rzeczywistości.