loading
Status zamówienia
61 651 44 95
Zaloguj się
Funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż konto aby otrzymać powiadomienie o dostępności.
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się przy pomocy
Nie masz konta?
Zarejestruj się
26.04 Reportaż Muza
-42%
Promocja

Bezmiłość

Wydawnictwo: Muza
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
26,04 zł
44,90 zł
Oszczędzasz 18,86 zł (42% Rabatu)
Wysyłka dzisiaj
Opis

Miłość to ostatnia rzecz, o której się myśli, gdy padają słowa: obóz koncentracyjny.

A jednak setki zachowanych listów, tych oficjalnych i tych przekazywanych gdzieś ukradkiem z narażeniem życia, są najlepszym dowodem na to, że miłość za drutami istniała i była ludziom skazanym na obóz bliższa niż może się wydawać. Pragnęli normalności, która nagle przestała być normą. Pragnęli wolności, bo każdy powinien być równy. Pragnęli wreszcie dzielić się miłością, bo to ludzkie, odruchowe, dające nadzieje. A jej poczucie często było tożsame z wolnością.

Sylwia Winnik napisała reportaż na podstawie ponad 200 listów, a także grypsów i przekazów ustnych byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie, potocznie nazywanego Majdankiem.

Z korespondencji wyłania się nie tylko ogólny obraz okrucieństwa wojny, lecz także historia konkretnych osób, rodzin. Wśród nich losy: Zofii Kołeckiej-Fugiel, Danuty Brzosko-Mędryk, rodziny Kozerów oraz Leokadii i Kurta Szczudło. Jest też historia chłopca, który w obozie zakochał się w dziewczynie. Nie znamy ich imion ani szczegółów pobytu. Jest jednak pamięć obukiecie chabrów wrzuconym przez okno baraku. Ostatni przejaw zauroczenia.

Treści listów dotyczące samego obozu były najczęściej fragmentem prawdy albo jej przeinaczeniem. Oficjalne treścibyły cenzurowane przez SS, a informacje, które uznano za niewłaściwe – wymazywane lub zaciemniane. Więźniowie często szyfrowali słowa w sposób zrozumiały tylko dla odbiorcy. Dziś ich znaczenia można się jedynie domyślać lub szukać prawdopodobieństwa w wydarzeniach historycznych czy relacjach świadków. To proste słowa o głębokim znaczeniu. Pisane w ciszy i strachu, krzyczące w przekazie.

To książka o czasach „bezmiłości”, w których miłości wcale nie brakowało. Chociaż często była ona kwestią wyboru.
 

Szczegóły
Tytuł
Bezmiłość
Wydawnictwo
Wydanie
1
Rok wydania
2022
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron
304
Format
14.5 x 20.5 cm
ISBN
978-83-287-2278-1
Rodzaj
Książka
EAN
9788328722781
Recenzje
4.67/5
Ilość opinii: 3
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Twoja recenzja
Twoja ocena:
Recenzja niezgodna z regulaminem nie będzie zatwierdzona
Dziękujemy za dodanie opinii!
Pojawi się po weryfikacji administaratora.
Life_substitute
12 lipca 2022 r.
5/5

"Choć­by do cie­bie nie ist­nia­ły drogi, Wą­ziut­ka ścież­ka lub bez­kre­sny szlak, Za­wsze mnie w Twoje za­pro­wa­dzi progi Sza­lo­ny serca takt (...)." Najważniejsza rzecz zanim zabierzecie się za "Bezmiłość", to zaopatrzenie się w zapas chusteczek, uwierzcie mi na słowo, że będziecie ich potrzebować. Książek o II wojnie światowej jest całe mnóstwo, ale ta jest naprawdę wyjątkowa. Rodziny, których najbliżsi byli więźniami obozu koncentracyjnego w Majdanku, opowiadają historie miłosne, które tak naprawdę nie miały racji bytu, historie naznaczone bólem, strachem i stratą, nie będzie żadnym spoilerem, jeśli zdradzę, że nie wszystkie z nich skończyły się dobrze. Jednakże mimo koszmaru, w którym przyszło żyć tym ludziom, ich uczucia były silne i trwały na przekór wszystkiemu, niosąc ze sobą chwile otuchy i normalności. Listy, grypsy, wspomnienia a także fotografie bohaterów o których tutaj mowa, powodują, że te opowieści mają jeszcze większą siłę rażenia. Bardzo emocjonalna lektura, przerażająca ale w pewien sposób też pokrzepiająca. Zatem chusteczki w dłoń i czytajcie.

Czytaj więcej
k.tomzynska
11 lipca 2022 r.
5/5

Czy uważacie, że da się żyć bez miłości? Przecież tak naprawdę miłość jest z nami zawsze i wszędzie. Czy to podczas wojny, czy podczas choroby, pięknych chwil, ale i tych smutnych. Zgadzacie się? • Zanurz się we wspomnieniach, listach, grypsach więźniów osadzonych w KL Lublin. Przekonaj się, że oni także pragnęli kochać, brać śluby, zakładać rodziny. Chcieli normalności, która tak brutalnie została im odebrana. „Bezmiłość. Czułe wyznania w listach, grypsach i wspomnieniach z Majdanka” to chwytające za serce historie o prawdziwej miłości i chęci wolności. Czytając tę książkę nie sposób nie poczuć wielu emocji. Od radości, po wzruszenie, smutek, żal i nadzieję. Czytanie tak naprawdę prawdziwych historii z piekła niejednokrotnie wywołało u mnie łzy. Tym bardziej, że wszystko to przecież naprawdę miało miejsce. Więźniowie pomimo, że wiedzieli o grożących konsekwencja wysyłania listów nie zaprzestali tego robić. Obok tych cenzurowanych wiadomości wysłali także te pełne miłości i tęsknoty. Wysyłali wiadomości pełne kłamstw, aby nie martwić swoich bliskich. Nie pisali w nich o biciu, odmrożeniach, znęcaniu fizycznym oraz psychicznym. Woleli nie obarczać swoich bliskich ogromnym cierpieniem i trzymać ich niewiedzy. Wszystko to w imię miłości. „Bezmiłość. Czułe wyznania w listach, grypsach i wspomnieniach z Majdanka” to sama prawda. Nie są to tylko wspomnienia, a wiadomości pisane na bieżąco z okropnego piekła. Autorce @sylwia.winnik.official należą się ogromne gratulacje za napisanie tak genialnego reportażu. Mam nadzieję, że spod jej pióra wyjdzie jeszcze nie jedna tak genialna książka.

Czytaj więcej
z_ksiazka_w_plecaku
09 lipca 2022 r.
4/5

Czytacie reportaże? Ja muszę przyznać się, że „Bezmiłość” to pierwszy reportaż jaki trafił w moje ręce i nie żałuję tego. Na pewno „przełamał lody” do tego gatunku literackiego. Autorka opisuje co działo się z ludnością Lublina i okolic. Co wydarzyło się za kolczastym murem więzienia w Majdanku. W więzieniu, do któregoś jeśli ktoś już trafił, rzadko kiedy wychodził żywy. Ludzie jeśli nie zostali zagazowani to padali z wycieczenia. Więc jak ludzie przetrwali to piekło na ziemi? „Bezmiłość” to reportaż o obozach koncentracyjnych, w których ciężko nawet pomyśleć, że jakiekolwiek uczucie mogłoby się zrodzić pomiędzy dwoma bestialsko traktowanymi ludźmi. A jednak. Właśnie dzięki miłości ludzie wtedy przerwali ten ciężki okres dla ludzkości. Była ona czymś co dawało im nadzieję, że kiedyś ten horror skończy się. Na pewno pomogło im również pisanie listów. Dzięki nim wiedzieli, że ich rodziny, które są po drugiej stronie muru żyją. W pisaniu widzieli jakiś cel i siłę by dalej walczyć o życie. „Ktoś powie, że najważniejsze w obozie było przerwanie a nie miłość. Do przetrwania potrzebny był chleb. Ale to najczęściej miłość skłaniała jednego człowieka do oddania swojego kawałka chleba drugiemu. Czy więc, nie można stwierdzić, że w jakimś stopniu miłość była przetrwaniem? Miłość wymagała poświęcenia, bólu samotności.”. Autorka na podstawie listów, które przetrwały opisała życie w Majdanku. Wspomniała tu o Kurcie Szydło, rodzinie Kozerów czy Zofii Kołeckiej. Książka jest jednak inna niż powieści z tego gatunku. Nie opisuje za wiele brutalności i okrucieństwa Niemców, ale to jak ludzie pomagali sobie i jaką role w ich życiu odgrywała miłość. Bardzo polecam ten reportaż każdemu, kto lubi czytać powieści o II Wojnie Światowej. Jest na pewno uzupełnieniem tego co już wiemy z lekcji historii i z innych powieści tego typu. Pozwala spojrzeć na życie w obozach, trochę z innej perspektywy. Autorka umieściła w swoim reportażu również liczne zdjęcia rodzin, które zostały rozdzielone w czasie wojny, jak również listy i grypsy. Dzięki nim treść książki wywołuje bardzo dużo emocji i długo jeszcze po skończeniu lektury, myśli się o losie tych wszystkich ludzi.

Czytaj więcej
26,04 zł
44,90 zł
Oszczędzasz 18,86 zł (42% Rabatu)
Wysyłka dzisiaj
Inne propozycje autorów - Winnik Sylwia
Dziewczęta z Auschwitz
-38%
Dziewczęta z Auschwitz - Głosy ocalonych kobiet
30.93 Historia Muza
30,93 zł
49,90 zł
Tylko przeżyć.Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy
-30%
Tylko przeżyć.Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy
31.51 Reportaż Znak
31,51 zł
44,90 zł
Dziewczęta z Auschwitz
-38%
Promocja
Dziewczęta z Auschwitz
24.74 Biografie, wspomnienia Muza
24,74 zł
39,90 zł
Dzieci z Pawiaka
-30%
Dzieci z Pawiaka
31.58 Historia Znak
31,58 zł
44,99 zł
Moc truchleje. Opowieści wigilijne 1939-1945
-47%
Moc truchleje. Opowieści wigilijne 1939-1945
21.08 Biografie, wspomnienia Znak
21,08 zł
39,99 zł
Tymek, Czarny Kot i zagadki Pałacu Marianny
-41%
Nowość
Tymek, Czarny Kot i zagadki Pałacu Marianny
26.38 Literatura dla dzieci Frajda
26,38 zł
44,90 zł
Rozdzieliła nas wojna
-39%
Przedsprzedaż
Rozdzieliła nas wojna
30.19 Powieści historyczne i wojenne FILIA
30,19 zł
49,90 zł
Podobne z kategorii - Reportaż
Dziennik tybetański
-29%
Dziennik tybetański - Czas przeklęty
24.72 Reportaż W sensie
24,72 zł
34,90 zł
Gdzie u diabła jest Osama bin Laden
-39%
Gdzie u diabła jest Osama bin Laden
18.25 Reportaż Sonia Draga
18,25 zł
29,90 zł
Generałowie giną w czasie pokoju Tom 1
-32%
Generałowie giną w czasie pokoju Tom 1
21.56 Reportaż Von Borowiecky
21,56 zł
31,90 zł
Eichmann w Jerozolimie
-30%
Eichmann w Jerozolimie - Rzecz o banalności zła
24.51 Biografie, wspomnienia Znak
24,51 zł
34,90 zł
Boży ludzie
-18%
Boży ludzie - Podróż po kres Europy
73.63 Reportaż BOSZ
73,63 zł
89,90 zł
Radomierzyce. Archiwa pachnące śmiercią
-33%
Radomierzyce. Archiwa pachnące śmiercią
23.52 Reportaż CB
23,52 zł
34,90 zł
Opis krainy Gog
-32%
Opis krainy Gog
27.3 Reportaż Więź
27,30 zł
39,90 zł
Wybrałam życie.
-30%
Wybrałam życie. - Aborcja to nie jest powód do dumy
20.99 Reportaż Znak
20,99 zł
29,90 zł
Życia rysy
-18%
Życia rysy - Reportaże o ludziach (nie)zwykłych
16.33 Reportaż Salwator
16,33 zł
19,90 zł
Handlowałem kobietami
-5%
Handlowałem kobietami
46.5 Dramaty Wydawnictwo Naukowe PWM
46,50 zł
49,00 zł
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Heimskringla Snorriego Sturlusona Wstęp
-7%
Heimskringla Snorriego Sturlusona Wstęp
33.34 Historia Księgarnia Akademicka
33,34 zł
36,00 zł
#SEXEDPL Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie
-31%
Promocja
#SEXEDPL Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie
13.79 Dla młodzieży W.A.B.
13,79 zł
20,00 zł
Demony śmierci. Zbrodniarze z Gross-Rosen
-33%
Promocja
Demony śmierci. Zbrodniarze z Gross-Rosen
31.34 Literatura faktu Znak
31,34 zł
46,99 zł
Egzekutor
-42%
Promocja
Egzekutor
28.94 Powieści historyczne i wojenne FILIA
28,94 zł
49,90 zł
Złodziejka książek
-31%
Złodziejka książek - wyd.2022
39.11 Literatura młodzieżowa zagraniczna Nasza Księgarnia
39,11 zł
56,90 zł
Światło ukryte w mroku
-36%
Światło ukryte w mroku
27.3 Książki Kobiece
27,30 zł
42,90 zł
Katedra
-34%
Promocja
Katedra
16.31 Książki Literackie
16,31 zł
24,90 zł
Koniec maskarady. Czas Żniw. Tom 4
-28%
Koniec maskarady. Czas Żniw. Tom 4
32.56 Książki Sine Qua Non
32,56 zł
44,99 zł
Dom sekretów
-33%
Promocja
Dom sekretów
28.67 Literatura obyczajowa Znak
28,67 zł
42,99 zł
Zanim wyznasz mi miłość
-24%
Zanim wyznasz mi miłość
30.41 Romans Znak
30,41 zł
39,99 zł
Przysięgnij że przeżyjesz. Majdanek, Auschwitz, Bergen-Belsen
-35%
Przysięgnij że przeżyjesz. Majdanek, Auschwitz, Bergen-Belsen
29.07 II Wojna Światowa RM
29,07 zł
44,99 zł
Heartstopper. Tom 3
-41%
Promocja
Heartstopper. Tom 3
26.34 Amerykańskie JAGUAR
26,34 zł
44,90 zł
Dodałeś produkt do koszyka
Bezmiłość
Bezmiłość
Winnik Sylwia
26,04 zł
44,90 zł
Przejdź do koszyka
26,04 zł
44,90 zł
Darmowa dostawa od 199 zł Darmowa dostawa od 199 zł
Rabaty do 45% non stop Rabaty do 45% non stop
Ponad 200 tys. produktów Ponad 200 tys. produktów
Bezpieczne zakupy Bezpieczne zakupy