Ważne rzeczy

Książka

Ważne rzeczy

  • Wydawnictwo: Adamada
  • Rok wydania: 2018
  • ISBN: 9788374208277
  • Ilość stron: 40
  • Format: 24.0x24.0cm
  • Oprawa: Twarda
Wysyłka:
Jutro (czwartek 2019-02-21)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena 24,90 PLN
Nasza cena 15,53 PLN
Oszczędzasz 37%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 24,90 PLN
Nasza cena 15,53 PLN
Oszczędzasz 37%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Ważne rzeczy - Carnavas Peter

Książka pod patronatem czytam.pl!Pęknięty kubek, z którego pił kawę.

Para znoszonych zimnych kapci.

Nuty, które już nie wybrzmią.

Po co nam one, skoro nie ma jego?


Szczegóły: Ważne rzeczy - Carnavas Peter

Tytuł: Ważne rzeczy
Autor: Carnavas Peter
Wydawnictwo: Adamada
ISBN: 9788374208277
Tytuł oryginału: Important things
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Chmielewska-Tomczak Ewa
Języki: polski
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 40
Format: 24.0x24.0cm
Oprawa: Twarda


Recenzje: Ważne rzeczy - Carnavas Peter

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Najtrudniej jest rozmawiać o ważnych sprawach. Ważne sprawy to zazwyczaj trudne sprawy. Książka pod właśnie takim tytułem opowiada chyba o jednym z trudniejszych tematów, bo stracie ważnej osoby – taty. Jest mama i Krzyś, i na pozór nieważne rzeczy takie jak pęknięty kubek, stare kapcie, kartki z nutami… i bardzo trudna sprawa. Pustkę po stracie najbliższej osoby trudno jest zapełnić. Czas można zapełnić dużą ilością zajęć, obowiązków. Robimy różne rzeczy, żeby zapomnieć… kiedy trudno jest pamiętać. Bo czasami nie wiadomo, czy łatwiej jest zapomnieć czy starać się pamiętać o wszystkim, co wiemy, że już nie wróci. Książka w prosty sposób przy użyciu niewielkiej ilości słów i prostych rysunków pokazuje, że ze stratą można radzić sobie w różny sposób. Inaczej może radzić sobie dorosły a inaczej dziecko.
Są tematy, na które ciężko rozmawia się nawet dorosłym. Niewiele jest pozycji książkowych, które poruszają temat śmierci członka rodziny, a szczególnie też poruszanie tego tematu w literaturze dla dzieci może budzić zdziwienie i niechęć – śmierć jest tematem tabu w rozmowach z dziećmi. Jednak to, co zdaniem dorosłych nie powinno być poruszane w rozmowach z dziećmi, nie musi być tak samo odbierane przez dzieci. Książki, które poruszają trudne tematy, nie muszą wcale przerażać dzieci, jeśli temat jest przedstawiony na poziomie odpowiadającym możliwościom poznawczym i emocjonalnym dziecka. „Dzieciom powinno dawać się to, co najlepsze, z delikatnością i wnikliwością. Z wnikliwością, która byłaby dla dziecka odpowiednia i zarazem mu bliska, ponieważ jest głębia w tym, co dziecko nam mówi, o co nas pyta” (M. R. Araujo, Tabu w literaturze i sztuce dla dzieci). W „Ważnych rzeczach” Peter Carnavas przedstawia temat straty taty właśnie w taki delikatny i wnikliwy sposób. Tą krótką opowieścią o mamie i Krzysiu pokazał również, że dorosły czasami błędnie zakłada, że dziecko czuje i postrzega rzeczy i wydarzenia dokładnie w taki sam sposób jak dorosły. Myślę, że jest to wartościowa pozycja, po którą warto sięgnąć, kiedy temat śmierci bliskiej osoby jest obecny w przeżyciu dziecka, a nam trudno jest zacząć rozmawiać i nie wiemy, jak to zrobić w delikatny sposób dostosowany do poziomu rozumienia sytuacji przez dziecko.
2018-03-05 00:24:46

„Ważne rzeczy” to pozycja autorstwa Petera Carnavasa, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Adamada. Książki tego autora na stałe goszczą w naszej biblioteczce, gdyż każda jest wyjątkowa i niesie ważne przesłanie. Lektura którą dziś polecamy nie jest obszerną opowieścią. Na każdej stronie znajdziecie zaledwie po kilka zdań, ale za to pełnych emocji i wzruszeń. Tę książkę należy czytać wspólnie z dzieckiem, gdyż może być ona wstępem do wielu rozmów, do opowiadania o emocjach i wyrzucania z głowy kotłujących myśli. „Ważne sprawy” może być swojego rodzaju terapią, pokazaniem dziecku że to co czuje jest zupełnie normalnym odruchem o którym warto mówić.

Mama Krzysia robi wszystko. Znajduje czas na pracę, gotowanie, zabawę z synkiem. Widać że często bywa zmęczona, bo odkąd została sama z chłopcem musi przejąć obowiązki za dwojga rodziców. Pewien dzień staje się przełomowym w życiu rodziny, bo matka postanawia spakować rzeczy po ojcu chłopca i oddać do sklepu. Pęknięty kubek, stary kapelusz, kapcie, nuty – to wszystko ląduje w pudle i rusza w świat by znaleźć nowego właściciela.

Po kilku dniach w domu dzieją się jednak rzeczy niesamowite. Oddane przedmioty powracają na swoje miejsca! Jak to możliwe? Co takiego się wydarzyło? Mama chciała zapomnieć, a synek chciał pamiętać…

Wymowna, bogato zilustrowana, oszczędna w słowach i piękna w emocjach książka dla dzieci i dorosłych. Bardzo trudno określić mi wiek czytelnika dla jakiego jest przeznaczona, gdyż każde z moich dzieci (w wieku 4, 8 i 10 lat) bardzo wrażliwie ją odebrało. Nawet mnie, dojrzałą i doświadczoną osobę słowa Carnavasa tak bardzo wzruszyły że poczułam ogromne ciepło w sercu gdy czytałam tę książką z dziećmi. Owa lektura pokazuje że każdy z nas ma inne spojrzenie na oswojenie się ze stratą, że każdemu potrzeba czegoś innego, ale warto słuchać drugiej osoby i poszukać złotego środka na przeżycie żałoby, czy żalu jaki w nas zagościł. Autor nie informuje nas co stało się z ojcem Krzysia. Nie wiemy zatem czy zmarł, czy opuścił rodzinę, dlatego też możemy interpretować tę opowieść wedle swoich potrzeb. Możemy pomóc dziecku złagodzić ból po rozwodzie rodziców, lub śmierci jednego z nich. Możemy także tę stratę odnieść do innej osoby w rodzinie która właśnie odeszła, np. babci czy dziadka, bo to również częsty dramat dla dziecka, z którym musi się zmierzyć. Polecamy serdecznie i zachęcamy do sięgnięcia po inne pozycje Petera Carnavasa.
2018-03-20 09:36:41


Podobne do: Ważne rzeczy - Carnavas Peter