Serce meduzy

Książka

Serce meduzy

  • Wydawnictwo: Zysk i S-ka
  • Rok wydania: 2018
  • ISBN: 9788365676948
  • Ilość stron: 304
  • Format: 14.0x20.5cm
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
1-2 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena 29,90 PLN
Nasza cena 21,60 PLN
Oszczędzasz 27%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 29,90 PLN
Nasza cena 21,60 PLN
Oszczędzasz 27%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Serce meduzy - Benjamin Ali

Książka pod patronatem czytam.pl!

Czasem, gdy czujemy się bezgranicznie samotni, świat w magiczny sposób się na nas otwiera.

Moja przyjaźń z Franny zakończyła się najgorzej jak to możliwe. Gdybym tylko wiedziała, przeprosiłabym ją za to, co się między nami wydarzyło. A przynajmniej bym się z nią pożegnała. Czasem jednak nie wiadomo, jaka jest różnica między tym, że coś rozpoczyna się od nowa, a tym, że coś kończy się bezpowrotnie. Teraz było już za późno, żeby cokolwiek zmienić. A jeśli mogę coś z tym zrobić? Dowieść, że w historii Franny jest prawdziwy winowajca?

Niezwykła opowieść o życiu i śmierci, zdumiewającego piękna wszechświata oraz o tym, że miłość i nadzieja są tuż obok nas.

Prawa filmowe zostały wykupione przez m.in. Reese Whiterspoon, odpowiedzialną za ekranizację Zaginionej Dziewczyny, Wild czy Wielkie kłamstewka.


Szczegóły: Serce meduzy - Benjamin Ali

Tytuł: Serce meduzy
Autor: Benjamin Ali
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
ISBN: 9788365676948
Tytuł oryginału: The Thing about jellyfish
Tłumacz: Faber Marta
Języki: polski
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 304
Format: 14.0x20.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami


Recenzje: Serce meduzy - Benjamin Ali

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Jakoś tak się dzieje, że jak coś wychodzi z Wydawnictwa Zysk i S-ka i to jeszcze pod patronatem czytam.pl, to po prostu musi być dobre 😉 I tak jest też w tym przypadku! "Serce Meduzy" to nie jest zwykła młodzieżówka. Uważam, że nie jest to książka skierowana do konkretnej grupy wiekowej, a raczej uniwersalna opowieść. Bo porusza trudny i zawsze aktualny temat: radzenia sobie ze stratą. Główna bohaterka Zuzanna ma 12 lat i traci przyjaciółkę. To znaczy najpierw traci jej przyjaźń, a potem na zawsze traci możliwość odbudowania tej przyjaźni. Ponieważ jej przyjaciółka ginie. Zula bardzo przeżywa tę stratę, tak bardzo, że przestaje mówić. I w milczeniu stara się rozwikłać sprawę śmierci przyjaciółki. "Serce Meduzy" to bardzo dobrze napisana, ciekawa książka, która porusza trudny temat, daje do myślenia, a dodatkowo pełna jest ciekawostek z życia meduz (skąd te meduzy? odpowiedź w treści książki! ;)), więc oprócz rozrywki i refleksji dostarcza również wiedzy 🙂 Warto po nią sięgnąć niezależnie od wieku. Polecam! 2018-03-21 20:49:12

Każdy człowiek inaczej sobie radzi ze stratą, niektórym pogodzenie się z odejściem bliskiej osoby przychodzi wyjątkowo trudno. Zuzanna, nazywana również Zulą, to dwunastolatka, której najlepsza przyjaciółka utopiła się w trakcie minionych wakacji. Dziewczyna od tamtej pory z nikim nie rozmawia, pogrążając się całkowicie w ciszy i w świecie własnych myśli. Jej inteligencja i ciekawość otaczającego ją świata sprawiają, że często dostrzega rzeczy, na które inni nie zwracają uwagi. Tym sposobem podczas wizyty w oceanarium w jej głowie rodzi się pewna myśl, skoro meduzy rozprzestrzeniają się na coraz większe obszary i średnio co pięć sekund ktoś zostaje przez nie oparzony istnieje prawdopodobieństwo, że jej przyjaciółka, która umiała doskonale pływać, nie utopiła się, a zginęła właśnie oparzona przez jadowitą meduzę. Zula postanawia, że dowiedzie słuszności swej teorii.

Serce meduzy to poruszająca i nie do końca oczywista historia o stracie i nauce pożegnań. Dopiero z rozwojem fabuły i lepszym poznaniem Zuli czytelnik w pełni zaczyna rozumieć motywy postępowania dziewczynki i przekonuje się o tym czego nie raz uczy nas życie – że uczucia, a przede wszystkim wyrzuty sumienia, nie raz zaburzają nasze poczucie rzeczywistości i sprawiają, że logiczne myślenie ustępuje miejsca nawet najbardziej zwariowanym pomysłom dającym złudne poczucie bezpieczeństwa i ucieczki od problemów.

Jednak ze względu na sposób w jaki autorka zdecydowała poprowadzić historię, osadzając w jej centrum tytułowe meduzy, poprzez przybliżanie życia i ciekawostek na temat tych zwierząt, pokazuje jak różnorodny i fascynujący jest świat wokół nas, a także jak wiele jego elementów mijamy w życiu codziennym nie poświęcając im najmniejszej uwagi, przez co wiele tracimy z jego bogactwa. Serce meduzy mimo iż jest powieścią opowiadającą o stracie i odchodzeniu, jednocześnie stanowi swego rodzaju afirmację życia. I właśnie owa dwoistość książki wywarła na mnie największe wrażenie.

Całość jest pięknie opowiedziana i jak w przypadku wielu innych książek, spojrzenie na świat przez pryzmat dziecięcych oczu sprawia, że zaczynamy zastanawiać się nad pewnymi kwestiami, które odsunęliśmy na bok w swoim dorosłym życiu, a przede wszystkim ponownie zaczynamy odczuwać dziecięcą potrzebę odkrywania świata.

Do tego wszystkiego należy jeszcze wspomnieć o wydaniu – okładka jest przepiękna, a przy tym bardzo symboliczna, ogromna meduza, na której siedzi dziewczynka przywodzi na myśl obrazy gór lodowych, których wierzchołek wystający ponad taflę wody, jest zaledwie ułamkiem tego co skrywa się w głębinach. Tak samo jest i z opisaną historią, z każdą stroną zagłębiamy się coraz bardziej, odkrywając jej niesamowite bogactwo.

Serce meduzy to piękna historia. Opowieść o życiu i śmierci, a także bogactwie świata, które często nam umyka. Przy powieści Ali Benjamin człowiek ma okazję na chwilę zwolnić i ponownie rozejrzeć wokół siebie. Jestem pewna, że nie jeden czytelnik po skończonej lekturze zacznie nieco inaczej postrzegać otaczający go świat, a już z pewnością wiele osób zapragnie dowiedzieć się czegoś więcej o meduzach.
2018-04-03 14:12:24

„Serce meduzy” to opowieść o pewnej niezwykłej nastolatce, która próbuje poradzić sobie ze stratą przyjaciółki, Franny, która podczas wakacji utonęła w morzu. Zuza nie zna dokładnie okoliczności zdarzenia i to właśnie ta niewiedza staje się przyczyną niepokoju dziewczynki. Pewnego dnia, podczas wizyty w oceanarium, Zuza zaczyna interesować się meduzami i dochodzi do wniosku, że być może to właśnie one stoją za śmiercią Franny. Dziewczynka poszukuje informacji o tych stworzeniach oraz stara się znaleźć eksperta, który pomógłby udowodnić, że śmierć jej przyjaciółki nie była tylko zwykłym przypadkiem.
W książce pojawia się sporo szeroko omawianych problemów nastolatek, jednak w bardzo nietypowym ujęciu, bez wpadania w utarte schematy. Szybko zauważamy, że Zuza różni się od swoich rówieśników, a jej sposób postrzegania świata jest zupełnie niezwykły.
„Serce meduzy” to mądra, świetnie napisana powieść dla młodzieży, którą jest zarówno zabawna, jak i wzruszająca. Jest to pozycja zdecydowanie dla dojrzałego młodego czytelnika, być może nie najłatwiejsza, ale z pewnością dająca mnóstwo czytelniczej satysfakcji.
2018-04-27 11:00:08

Dwunastoletnia Zuza, miesiąc wcześniej bezpowrotnie straciła ukochaną przyjaciółkę. Pomimo tego, że ich przyjażń już wcześniej dobiegła końca, nastolatka przeżywa żałobę. Z dnia na dzień gadatliwa niegdyś dziewczyna, przestała się odzywać. Nie potrafi zrozumieć, dlaczego Franny, która była doskonałą pływaczką - utonęła. Nie potrafi zaakceptować, że szansa na odzyskanie przyjaciółki, minęła bezpowrotnie. Dlatego na własną rękę stara się wyjaśnić śmierć przyjaciółki, aby udowodnić sobie i innym, że nie jest jedynym winowajcą i czarnym charakterem.Po tylu entuzjastycznych opiniach na temat tej książki, oczekiwałam, że mnie również zauroczy. Pomysł na fabułę był dobry. Autorka mieszała teraźniejszość z przeszłością, co dawało nam lepsze spojrzenie na postępowanie Zuzy w teraźniejszości oraz jej zafascynowanie na temat meduz, które z czasem zamieniało się w obsesję. Brała się ona z tego, że nastolatka odczuwała wyrzuty sumienia. Uważała, że nie zasługuje na szczęście i że nie jest dobrym człowiekiem. Chciała w jakiś sposób naprawić swoje błędy. Przeszłość, którą autorka wtrąca do fabuły, pozwala nam zrozumieć ile dla Zuzy znaczyła Franny. Poznajemy je jako małe dziewczynki, ale również nastolatki. Widzimy jak kruszą się fundamenty ich przyjaźni. W książce pojawia się również wątek z ekologii, który Ali Benjamin umiejętnie wplotła w fabułę. Wszystko byłoby świetne, gdyby nie to, że wywody o meduzach i ich wpływie na nasz świat, były zbyt częste i rozległe, przez co mnie nudziły. Książkę czytałam bez większych emocji - mi zwyczajnie nie podeszła forma, w jakiej została przedstawiona. Jednak to nie jest tak, że ta książka nie jest godna polecenia. Z wielką przyjemnością podarowałabym ją siostrzenicy. Opowiada nie tylko o przeżywaniu żałoby, ale pokazuje, że świat nie kończy się tylko na kawałku ziemi, na której stoimy; że ciekawość, otwartość na świat, jest czymś pięknym.

"Serce meduzy" byłoby dla mnie świetną książką, a nie tylko dobrą, jeśli autorka postawiłaby na mniej opisów i trochę więcej akcji. Owszem jest pouczająca, ale ja trochę przy jej czytaniu się męczyłam, a lubię książki z odrobiną magii, dzięki której zostają one dłużej w głowie. Czy Wam ją polecam? Trudno mi powiedzieć. Jeśli potraficie docenić książkę za przesłanie, które ze sobą niesie, to ta książka będzie w sam raz. Moim zdaniem głównie dla młodszych czytelników, ale Ci starsi może też się w niej odnajdą.
2018-09-02 21:14:18


Podobne do: Serce meduzy - Benjamin AliInne pozycje tego autora: Benjamin Ali (1)