To nie deszcz, to ludzie. Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll

,

Książka

To nie deszcz, to ludzie.
Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll

,

  • Wydawnictwo: Agora
  • Rok wydania: 2019
  • ISBN: 9788326828379
  • Ilość stron: 456
  • Format: 16.5x24.0cm
  • Oprawa: twarda
Wysyłka:
Dzisiaj*Zamówienie złożone do godz. 15.00 (nie dotyczy przedpłat zaksięgowanych po godz. 15.00). Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu.
Cena 44,99 PLN
Nasza cena 31,09 PLN
Oszczędzasz 30%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 44,99 PLN
Nasza cena 31,09 PLN
Oszczędzasz 30%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: To nie deszcz, to ludzie. - Birenbaum Halina, Tutak-Goll Monika

MIŁOŚĆ I PAMIĘĆ OCALONE Z HOLOCAUSTU

Zawsze patrzy przed siebie: Przeszłość żyje obok mnie, ale ja nie żyję przeszłością. Jeśli kocha, to całą sobą: Ja nie wierzyłam, gdy mówili, że Boga trzeba kochać więcej niż wszystkich. Myślałam zawsze: ja moją mamę kocham więcej niż Boga, więcej niż wszystko. Miała trzynaście lat, gdy straciła ukochaną matkę na Majdanku, gdzie zostały wywiezione z warszawskiego getta. Była też więźniarką Auschwitz-Birkenau, Ravensbrck oraz Neustadt-Glewe. Przywraca pamięć o tych, których nie pamiętałby już nikt. Odważnie mówi o sprawach, o których zazwyczaj się milczy.

Jeden z najmocniejszych od lat głosów z głębi Shoah, niezwykle poruszające świadectwo siły życia, kobiecości i pamięci. W głębokiej i osobistej rozmowie z Moniką Tutak-Goll Halina Birenbaum wspomina swoje dzieciństwo w Warszawie, dojrzewanie w getcie, zamordowanie rodziców, pierwszą miłość w Auschwitz, a także odzyskaną wolność, drogę do Izraela oraz budowanie na nowo państwa i rodziny.

Ta przejmująca herstoria książka pisana z perspektywy kobiecej to opowieść o sprzecznościach i podobieństwach: o Polsce i Izraelu, o łączeniu macierzyństwa z pisaniem, o wpływie Zagłady na relacje z innymi, o zazdrości i miłości, o lęku przed stratą, o wyzwoleniu z poczucia winy wobec dzieci. A nade wszystko to manifest chęci życia i pojednania nie tylko między krajami, ale także między ludźmi i rodzinami.

Halina Birenbaum (ur. 15 września 1929 r. w Warszawie) polsko-izraelska pisarka, poetka, tłumaczka. W czasie wojny w getcie warszawskim, a następnie więziona w obozach na Majdanku, Auschwitz-Birkenau, Ravensbrck oraz Neustadt-Glewe. Od 1947 roku mieszka w Izraelu. Autorka książek: Nadzieja umiera ostatnia (1967), Powrót do ziemi praojców (1991), Każdy odzyskany dzień (1998), Wołanie o pamięć (1999), Echa dalekie i bliskie. Spotkania z młodzieżą (2001), Życie każdemu drogie (2005), Ludzie wciąż pytają (2014) i tomów poezji: Nawet gdy się śmieję (1990), Nie o kwiatach (1993), Jak można w słowach (1995) i tomu wierszy zebranych Moje życie zaczęło się od końca (2010).

W 1999 r. odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2001 r. Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznała Halinie Birenbaum tytuł Człowieka Pojednania, w 2018 r. została Honorową Obywatelką miasta stołecznego Warszawy i Superbohaterką Wysokich Obcasów.

Monika Tutak-Goll - reporterka, redaktorka i wicenaczelna Wysokich Obcasów. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, gender studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Szkoły Reportażu w Instytucie Reportażu. Od lat zajmuje się tematyką praw kobiet w Polsce.


Szczegóły: To nie deszcz, to ludzie. - Birenbaum Halina, Tutak-Goll Monika

Tytuł: To nie deszcz, to ludzie.
Podtytuł: Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll
Autor: Birenbaum Halina, Tutak-Goll Monika
Wydawnictwo: Agora
ISBN: 9788326828379
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 456
Format: 16.5x24.0cm
Oprawa: twarda
Waga: 0.42 kg


Recenzje: To nie deszcz, to ludzie. - Birenbaum Halina, Tutak-Goll Monika

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×


Inne pozycje tego autora: Birenbaum Halina, Tutak-Goll Monika (1)