loading
Status zamówienia
61 651 44 95
Zaloguj się
Funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż konto aby otrzymać powiadomienie o dostępności.
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się przy pomocy
Nie masz konta?
Zarejestruj się
Filtrowanie

Aleksander Puszkin

Liczba produktów: 16

Fontanna Bakczysaraju

28.29 Książki Aksjomat
28,29 zł

Bajka o carze Sałtanie

28.29 Książki Aksjomat
28,29 zł

Bajka o rybaku i rybce

6.13 Klasa: 4, 5, 6 Greg
6,13 zł

Bajka o rybaku i rybce

5.86 Bajki, baśnie i opowiadania Books
5,86 zł

Bajka o rybaku i rybce

7.41 Książki Siedmioróg
7,41 zł

Bajka o rybaku i rybce

7.35 Książki Ibis
7,35 zł

Eugeniusz Oniegin

35.85 Poezja i aforyzmy Aksjomat Toruń
35,85 zł

Dama pikowa

25.19 Powieści zagraniczne W.A.B.
25,19 zł

Bajka o rybaku i rybce

12.99 Bajki, baśnie i opowiadania Media Rodzina
12,99 zł

Aleksander Puszkin był pisarzem i jednym z najwybitniejszych przedstawicieli rosyjskiego romantyzmu. Przyszedł na świat 6 czerwca 1799 roku w Moskwie. Puszkin zrewolucjonizował rosyjski język literacki i jest uznawany za klasyka rosyjskiej i światowej literatury.

Aleksander Puszkin – życie i książki

Na twórczość i wybory Puszkina wpłynęły osoby z jego najbliższego otoczenia. Młody pisarz interesował się stryjem oraz swoim czarnoskórym pradziadem, niewolnikiem z Abisynii, który dzięki swojej odwadze i inteligencji zdobył uznanie cara Piotra I, zyskał wolność i otrzymał od niego tytuł szlachecki. Bardzo ważną postacią dla chłopca była również niania Arina Rodionowna Jakewlowa, która uwrażliwiła chłopca na problemy chłopów i kulturę. Jako dziecko otrzymywał wykształcenie od francuskich guwernerów. Gdy miał 12 lat zaczął uczęszczać do elitarnego Liceum w Carskim Siole niedaleko Petersburga. Wtedy też zaczął pisać swoje pierwsze utwory, utrzymane w klasycznym i preromantycznym stylu. Tworzył elegie, ody i satyryczne listy poetyckie.

Po ukończeniu liceum Puszkin przyłączył się do grupy, która chciała włączyć język potoczny do literatury. Był również dekabrystą. Puszkin oburzał się na okrutne rządy carów Aleksandra I i Mikołaja I. Zaczął pisać teksty będące krytyką ich działań oraz absolutyzmu. Początkowo krążyły jedynie w odpisach, a po raz pierwszy zostały wydane dopiero w latach 50 XIX wieku. Za swoją antycarską działalność Puszkin został zesłany na południe Rosji. W 1820, jeszcze przed zsyłką ogłosił poemat „Rusłan i Ludmiła”, który zdobył zainteresowanie. Zaznaczał on początek fascynacji bajronizmem w rosyjskiej literaturze.

Zsyłka i książki Puszkina

Początkowo Puszkin przebywał na zsyłce na Krymie, w Odessie i na Kaukazie. W 1824 roku jego kara została zamieniona na przebywanie w odosobnieniu w majątku jego matki. Wtedy też Puszkin pracował nad takimi dziełami jak „Jeniec kaukaski”, „Fontanna Bachczyseraju”, „Cyganie” czy „Eugeniusz Oniegin”. W 1831 roku ożenił się z Natalią Gonczarową. Wciąż pod nadzorem policji zamieszał wraz z żoną w Petersburgu.

W 1837, broniąc honoru swojej żony pojedynkował się z mężczyzną francuskiego pochodzenia. Zmarł dwa dni później, w wyniku niebezpiecznych ran po pojedynku. Ocenia się, że za spiskiem i pojedynkiem stał Ivan Gagarin. Puszkin dał się poznać jako człowiek niechętny Polakom, wyrażający się o naszym narodzie w negatywny sposób. Odszedł 10 lutego 1837 roku w Petersburgu. Pozostawił po sobie takie dzieła jak „Dama pikowa”, „Historia Pugaczowa” czy „Córka kapitana”.

Darmowa dostawa od 199 zł Darmowa dostawa od 199 zł
Rabaty do 45% non stop Rabaty do 45% non stop
Ponad 200 tys. produktów Ponad 200 tys. produktów
Bezpieczne zakupy Bezpieczne zakupy
O firmie
Dane firmowe
Księgarnia czytam.pl
ul. Starołęcka 7
61-361 Poznań [email protected]
Poczta polska DPD Orlen Paczka InPost
Przelewy24 BLIK VISA MASTERCARD PAYPO