loading
Status zamówienia
61 651 44 95
Zaloguj się
Funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż konto aby otrzymać powiadomienie o dostępności.
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się przy pomocy
Nie masz konta?
Zarejestruj się
Filtrowanie

William Wharton

Liczba produktów: 9

Spóźnieni kochankowie (Audiobook)

17.55 Literatura piękna Qes Agency
17,55 zł

Tato (Audiobook)

21.45 Literatura piękna Qes Agency
21,45 zł

Ptasiek (Audiobook)

26.37 Książki Rebis
26,37 zł

William Wharton - życie i kariera

William Wharton (a właściwie: Albert William du Aime) urodził się 7 listopada 1925r. w Filadelfii. Pochodził z rodziny robotniczej. Dzieciństwo i młodość spędził w Ameryce. W czasie II wojny światowej zgłosił się ochotniczo do armii amerykańskiej i walczył na terenie Europy. Odniósł jednak obrażenia w walce i został odesłany z powrotem do domu. Ukończył studia na wydziale sztuk pięknych University of California, w Los Angeles, zdobył także doktorat z psychologii. Potem uczył w szkołach w Kalifornii. W latach 60. Wharton z żoną i dziećmi zamieszkali we Francji, która była dla pisarza drugą ojczyzną. Jego prawdziwe nazwisko – du Aime – ma korzenie francuskie. Jego przodkowie przybyli do Amerykii właśnie stamtąd. Wharton utrzymywał rodzinę malując i sprzedając obrazy oraz wynajmując mieszkania, które samodzielnie remontował. Niekiedy domem rodziny Whartonów stawały się bardzo nieoczywiste miejsca, np. barka mieszkalna na Sekwanie, a od lat 70. także stary młyn w Burgundii. Poza tym rodzina du Aime mieszkała przejściowo w południowych Niemczech, Włoszech i Hiszpanii; niekiedy wracali do Stanów Zjednoczonych. W 1988r. doszło do tragedii - córka pisarza, wraz ze swoim mężem i dziećmi, zginęła w wypadku samochodowym. To w dużej mierze zmieniło życie Whatrona. Zmarł w 2008 roku z powodu infekcji, którą złapał w szpitalu, gdzie przebywał przez problemy z ciśnieniem.

William Wharton – literatura i malarstwo

Pseudonim artystyczny, który obrał sobie Albert du Aime był połączeniem jego drugiego imienia i nazwiska panieńskiego matki. Wharton określał się częściej i chętniej jako malarza, niż jako pisarza. Sprzedawał obrazy tylko wtedy, gdy musiał w ten sposób zarabiać pieniądze na utrzymanie swoje i swojej rodziny. Resztę zostawiał dla siebie. Po latach, gdy pozbył się problemów finansowych, usiłował odkupić jak najwięcej swoich prac od ich posiadaczy. Przez pewien czas publikował też swoje dzieła w internecie, ale potem doszedł do wniosku, że nie jest to właściwa przestrzeń na rozprzestrzenianie sztuki. Swoją pierwszą powieść Wharton wydał mając ponad pięćdziesiąt lat. “Ptasiek” to wielowarstwowa powieść, będąca podróżą przez złożoną świadomość bohatera. Książka zyskała uznanie w oczach krytyków i czytelników. Autor zdobył za nią jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich - National Book Award. Do innych najbardziej znanych książek Williama Whartona zaliczyć można również “Tato”, “Tam, gdzie spotykają się wszystkie światy”, “Spóźnieni kochankowie” i “Werniks”. Twórczość Whartona to studium nad bohaterem uwikłanym w świat własnych myśli, które mącą mu w głowie, nawet jeśli wszystko w jego życiu wydaje się iść dobrym torem.

Darmowa dostawa od 199 zł Darmowa dostawa od 199 zł
Rabaty do 45% non stop Rabaty do 45% non stop
Ponad 200 tys. produktów Ponad 200 tys. produktów
Bezpieczne zakupy Bezpieczne zakupy
O firmie
Dane firmowe
Księgarnia czytam.pl
ul. Starołęcka 7
61-361 Poznań [email protected]
Poczta polska DPD Orlen Paczka InPost
Przelewy24 BLIK VISA MASTERCARD PAYPO