Bardzo krótka historia świata
Opis
Jeśli interesuje cię historia, chcesz zrozumieć rządzące nią mechanizmy oraz to, jak wpływa na dzisiejszy świat, ale brakuje ci czasu na lekturę opasłych tomów, ta książka jest właśnie dla ciebie.
Autorka zwięźle i pasjonująco opisuje długą i skomplikowaną historię ludzkości. Rozpoczyna swoją opowieść od pierwszych cywilizacji i najstarszych imperiów, przedstawia starożytną Grecją, podboje Normanów, rozwój i upadek europejskich potęg, amerykańską wojnę o niepodległość czy wielki kryzys. Czytelnik pozna tu też cywilizację doliny Indusu, chińską dynastię Tang, północnoafrykańskie królestwo Kusz oraz Imperium Osmańskie za czasów Sulejmana Wielkiego.
Kluczowe wydarzenia, najważniejsze postaci historyczne, perspektywa różnych zakątków świata. Od wędrówek ludów, przez konflikty zbrojne, po wspaniałe osiągnięcia naszych przodków. Wszyst¬kie te zdarzenia wciąż wpływają na nasz sposób myślenia i czynią nas tymi, kim dzisiaj jesteśmy.
Znajdziesz tu usystematyzowane i przystępnie przedstawione dzieje:
•  ,  ,starożytność: pierwsze cywilizacje i imperia (3500–800 p.n.e.)
•  ,  ,późna starożytność (800 p.n.e. – 450 n.e.)
•  ,  ,wczesne średniowiecze (450–1066)
•  ,  ,świat w ruchu (1050–1700)
•  ,  ,rewolucja i europejski imperializm (1700–1900)
•  ,  ,nowy porządek świata (1900–1945)
Historia ludzkości w pigułce: dzieje Afryki i Bliskiego Wschodu, Dalekiego Wschodu, Europy, Ameryk oraz Oceanii. Ponad pięć tysięcy lat, aż do 1945 roku. Oto książka, która pozwala zrozumieć świat.
Szczegóły
Recenzje
Historia świata pod ręką – dlaczego warto ufać papierowi bardziej niż algorytmom? Często pytacie nas o książki, które potrafią uporządkować świat bez konieczności kończenia studiów historycznych. Dzisiaj mam dla Was pozycję Emmy Marriott, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie, choć przyznam szczerze, że nasza relacja zaczęła się od małego buntu. Kiedy wzięłam tę książkę do ręki i zobaczyła, że autorka zmieściła przyczyny i skutki II wojny światowej na zaledwie dwóch stronach, poczułam wewnętrzny sprzeciw. No bo jak to tak? Takie skracanie, wycinanie, kondensowanie? Moja wiedza historyczna może nie należy do największych, ale od razu pomyślałam o tym wszystkim, co zostało pominięte. Dopiero po chwili dotarło do mnie, że przecież właśnie w tym tkwi największa siła tej pozycji. To nie jest opasłe tomisko, które ma nas przytłoczyć, ale genialnie skonstruowana książka podręczna. Największym atutem „Historii świata w pigułce” jest jej rzetelność, której tak bardzo brakuje nam w dzisiejszym, cyfrowym świecie. Bądźmy ze sobą szczery i powiedzmy to głośno: nawet najmądrzejsza sztuczna inteligencja, z której przecież coraz częściej korzystamy, potrafi nas perfidnie okłamać. AI miewa halucynacje, myli daty, miesza postacie historyczne i z ogromną pewnością siebie podaje fakty, które nigdy nie miały miejsca. A ta książka? Ona nas nie zmyli. Emma Marriott wykonała tytaniczną pracę, by usystematyzować pięć tysięcy lat dziejów – od pierwszych cywilizacji Mezopotamii, przez chińskie dynastie, aż po nowoczesne imperia – i podać nam to w formie, która nie kłamie. To nie jest lektura, którą „łyka się” w jeden wieczór do poduszki. To raczej wierny doradca, który czeka na półce, gdy nagle musimy sprawdzić, o co chodziło w wojnie o niepodległość USA albo jakie znaczenie miało królestwo Kusz. Jeśli poczujecie niedosyt, zawsze możecie szukać dalej w specjalistycznych źródłach, ale Marriott daje Wam fundament – solidny, sprawdzony i bezpieczny. Warto ją mieć pod ręką, bo historia przydaje się w najmniej oczekiwanych momentach życia, a posiadanie źródła, które nie „zmyśla” tak jak internetowe algorytmy, daje niesamowity komfort. To po prostu babska solidność w badaniu przeszłości, którą każda z nas powinna mieć w swojej domowej biblioteczce.