32.43
Literatura młodzieżowa polska
Nowa Baśń
Ciotka
Wydawnictwo:
Nowa Baśń
Oprawa: Twarda
32,43 zł
Cena rekomendowana: 49,90 zł
Cena okładkowa/rekomendowana przez wydawcę/producenta.
Wysyłka: jutro (środa 24.06.2026)
Opis
Coś ty ciało nawywijało!?
Kiedy Emma dostaje pierwszą miesiączkę, do Alicji i jej przyjaciółek dociera, że niebawem każda z nich będzie musiała zmierzyć się z podobnym problemem.
Nadchodzi czas wielu zmian zachodzących w ich ciele, samopoczuciu i
wyglądzie. Pojawia się mnóstwo pytań o dotąd nieznane pojęcia jak: dojrzewanie, cykl, hormony czy wybór artykułów higienicznych. Mimo emocji i wielu obaw dziewczynki podchodzą do tematu z lekkością, samoakceptacją i humorem.
To ciepła i wyjątkowa w swym przesłaniu opowieść, która w przystępny sposób przygotowuje czytelniczki do pierwszej miesiączki.
Kraj produkcji:
Szczegóły
Rok wydania
2022
Oprawa
Twarda
Ilość stron
200
Format
16 x 20 cm
ISBN
978-83-8203-183-6
Rodzaj
Książka
EAN
9788382031836
Data premiery
2022-11-23
Kraj produkcji
PL
Producent
Wydawnictwo Nowa Baśń sp. z o.o.
Dodałeś produkt do koszyka
Ciotka
32,43 zł
Polecane kategorie
Polecane serie
Polecani autorzy
Czytaj więcej
Recenzje
Jak w czasach młodości mówiłyście na menstruację? Okres? Miesiączka? A może ciotka? Pamiętam, że tego ostatniego określenia bardzo nie lubiłam, nie kojarzyło mi się dobrze, a było często używane przez osoby ze starszego pokolenia. Wspominam też, że ten temat był traktowany trochę jak temat tabu, co tylko pogłębiało zawstydzenie z tym związane, a tak być nie powinno, bo przecież połowa ludzkości miesiączkuje i jest to najzupełniej normalne. Miesiączka to jeden z etapów dojrzewania, przez który przechodzi każda młoda kobieta i zamiast się tego obawiać, wstydzić i niepokoić nadchodzącymi zmianami powinna świadomie ich oczekiwać. Bez strachu, ryzyka i obawy, że zostanie wyśmiana lub niezrozumiana. Jeśli miałabym określić tę książkę jednym słowem, to nie potrafiłabym wybrać. Jest uczuciowa, zabawna, edukująca, troskliwa, świadoma, otwarta i absolutnie wyjątkowa! W młodzieżowej historii przemyca wiedzę, oswaja z tym co nieuniknione i pozwala spojrzeć na miesiączkę, jak na koleżankę, a raczej przyjaciółkę, której obecność oznacza, że wszystko jest w porządku, że młoda dziewczyna jest zdrowa i rozwija się prawidłowo. Opowieść Alicji przedstawiona jest tutaj w formie pamiętnika, zawierającego przeżycia i przemyślenia związane z pojawieniem się miesiączki. Nie ukrywa emocji, nie osładza ich i nie oszukuje. Jest szczera i prawdziwa. I taka piękna wizualnie, niepowtarzalna. Polecam z całego serca. Proszę, niech znajdzie się w biblioteczce każdej młodej kobietki.
Okres, menstruacja to określenie, które nie wypowiadało się głośno już za moich młodych czasów. Przykro się robię, że każda (no prawie każda) młoda dziewczyna musi zmagać się z traumą, jaką same sobie sprawiłyśmy. Okres to nie koniec świata, lecz kolejny etap i część naszego kobiecego życia, z którym da się żyć i trzeba zaakceptować. Trzeba pamiętać, że jedna kobieta przechodzi „te dni” łagodnie, lecz druga zwija się z bólu jeszcze inna ciska piorunami złości w każdego, kto akurat się napatoczy. Przed Wami książka, o której powinno być głośno. Uwielbiam promować takie pozycje, które sprawiają, że chociaż jedna kobieta/dziewczyna może poczuć się dobrze, godnie. W pewnym momencie dowiadujemy się, że nasza znajoma dostała okres. Dla nas idealna sytuacja, kiedy koleżanki np. z klasy wspierają Ją, lecz co, kiedy inne dziewczyny zaczynają wyśmiewać? Mamy XXI wiek i zdarza się, że znajdzie się dziewczyna, która nigdy nie miała poruszanego tematu ze swoją mamą, tatą z kimś z rodziny! Kiedy przychodzi co do czego dowiadują się od w/w koleżanek albo z Internetu o co chodzi. Kto jak nie my dorośli mamy zapoznać nasze pociechy z tym, jak zmienia się ciało kobiety, czego można się spodziewać oraz czego używać, żeby w komfortowy sposób przejść „te dni” w czystości i psychicznym spokoju. Polecam zajrzeć na stronę Fundacji „Różowa Skrzyneczka” która sprawia, że każda dziewczyna może godnie przechodzić miesiączkę, i to za sprawą różowych skrzyneczek, w których znajdzie podpaski, tampony. Polecam skontaktować się z fundacją, a dowiesz się co używają dziewczyny, żeby tylko nie leciało po nogach albo wolą nie iść do szkoły, bo nie mają na podpaski. Według danych zawartych na stronie Ich 42% rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, 43% nastolatek unika tematu okresu z ojcem. Wracając do książki w cudowny sposób wyjaśnia, czym jest okres, ile dni może trwać oraz metody higieny w „te dni”, ale najważniejsza sprawa to taka, że my kobiety nie mamy czego się wstydzić. Jeżeli jesteś rodzicem chłopca, to warto i Jego wyedukować, bo może trafić się taka sytuacja, że będzie widział koleżankę, siostrę której albo podpaska przecieka, albo to jej pierwsza miesiączka i nie wie, że ma pobrudzone spodnie. Empatia to hasło, które powinniśmy wszczepić naszym dzieciom. Takie książki, jakbym mogła rozdawałabym w każdej szkole w całym kraju z numerami telefonów zaufania, gdzie mogą zadzwonić w kwestii odpowiedzi na nurtujące pytania (ale wtedy kiedy rodzice „nie mają czasu” na rozmowę o tak ważnym temacie) Jestem dumna, że to już druga książka, która jest na półce książek do przeczytania przez moją córkę. Oczywiście moja Hela zdaje sobie sprawę, czym jest okres, czego używać i że zawsze może na mnie liczyć jak tylko przyjdzie pora. Polecam każdemu, tym bardziej że zbliżają się Święta to idealny moment na sprawienie komuś prezentu a może przy okazji pomóc lepiej zrozumieć.