46.67
Literatura obyczajowa
Skarpa Warszawska
Dama w kapeluszu. Wielkie Litery
46,67 zł
Cena rekomendowana: 54,90 zł
Cena okładkowa/rekomendowana przez wydawcę/producenta.
Wysyłka dzisiaj
Opis
Książka wydana w serii Wielkie Litery – w specjalnym formacie z dużą czcionką dla seniorów i osób słabowidzących. Poruszająca opowieść o przyjaźni między podziałami, miłości i dążeniu do realizacji marzeń… Młodziutka Apolonia, chcąc uniknąć kolejnych, brutalnych ataków ojczyma, za namową zrozpaczonej matki, opuszcza rodzinną wieś pod Rzgowem i przyjeżdża do Łodzi. Licząc na schronienie u ciotki, starszej siostry mamy – gorzko się rozczarowuje. Wynajmuje więc pokój na Wschodniej, zaludnionej w większej części przez biedne społeczeństwo żydowskie, który dzieli z Helką – dziewczyną lekkich obyczajów, Frankiem – pucybutem, Mańką, praczką, a także panem Władkiem, zajmującym się ostrzeniem noży. Po kilku tygodniach poszukiwań udaje jej się znaleźć zatrudnienie w pracowni kapeluszy przy Piotrkowskiej, do której schodzą się największe elegantki miasta. Tymczasem na horyzoncie zaczyna pojawiać się widmo wojny… Anna Stryjewska zabiera nas w podróż po Łodzi dwudziestolecia międzywojennego, w rytm znanych szlagierów wyśpiewanych przez kapele podwórkowe, Hankę Ordonównę i Eugeniusza Bodo.
Kraj produkcji: PL
Ostrzeżenia:
Brak ostrzeżeń
Szczegóły
Tytuł
Dama w kapeluszu. Wielkie Litery
Autor
Wydawnictwo
Seria
Rok wydania
2025
Oprawa
Miękka
Ilość stron
336
Języki
polski
ISBN
9788383298696
Kraj produkcji
PL
Rodzaj
Książka
EAN
9788383298696
Kraj produkcji
PL
Producent
Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska Sp. z o.o.
Dodałeś produkt do koszyka
Dama w kapeluszu. Wielkie Litery
46,67 zł
Polecane kategorie
Polecane serie
Polecani autorzy
Czytaj więcej
Recenzje
Recenzja książki „Dama w kapeluszu” – Anna Stryjewska Na początku miałam obawy. Już od pierwszych stron pojawiło się wrażenie, że książka tonie w opisach, a fabuła może okazać się spokojna aż do granic nijakości. Taka, która ładnie wygląda, ale niewiele zostawia po sobie. Na szczęście bardzo szybko okazało się, że to mylne wrażenie, a „Dama w kapeluszu” kryje w sobie znacznie więcej niż tylko tło i detale. Apolonia to bohaterka, której nie da się nie zauważyć. Życie nie było dla niej łaskawe – doświadczyła wiele bólu, strat i rozczarowań, a jednak do końca zachowała w sobie dobro. To właśnie ono jest jej największą siłą. Łódź, do której trafia, jest dla niej miejscem obcym, nieprzyjaznym, pełnym wyzwań, ale Apolonia nie poddaje się ani na moment. Z uporem, spokojem i cichą odwagą odnajduje swoje miejsce, jakby udowadniała, że nawet najbardziej nieoswojona przestrzeń może stać się domem. Można nazwać ją optymistką, choć nie w naiwnym sensie – raczej kimś, kto świadomie wybiera dobro, nawet wtedy, gdy świat nie bardzo na nie zasługuje. Relacje międzyludzkie zostały w tej książce poprowadzone z dużą wrażliwością. Początkowa przyjaźń z Mańką jest ważna, ale to więź z Helką okazuje się najciekawsza. Zwłaszcza dlatego, że zaczyna się od nieporozumień i dystansu. Ich relacja dojrzewa stopniowo, a szczerość Helki sprawia, że łatwo ją polubić – jest wyrazista, prawdziwa, bez udawania. Wątek romantyczny Poli i Ksawerego to kolejny mocny punkt powieści. To miłość bezwarunkowa, spokojna, ale jednocześnie niezwykle głęboka. Nie opiera się na wielkich gestach, lecz na zaufaniu, wsparciu i obecności. Taki rodzaj uczucia, o którym myśli się z cichą zazdrością, bo każdy chciałby choć raz w życiu doświadczyć czegoś takiego. Na końcu pojawia się również wątek historyczny, który zapowiada się bardzo interesująco. Szkoda jedynie, że nie został szerzej rozwinięty. Liczyłam na bardziej rozbudowany obraz wojennej rzeczywistości i zmagań bohaterów w tamtym czasie. Ten fragment pozostawia lekki niedosyt, jakby autorce zabrakło jeszcze kilku stron, by domknąć go w pełni. Mimo to „Dama w kapeluszu” jest książką, którą czyta się z przyjemnością i zaangażowaniem. To opowieść o miłości, przyjaźni, wewnętrznej sile i o tym, że nawet pośród trudnych doświadczeń nie warto rezygnować z dobra i nadziei. Cicha, elegancka historia, która nie krzyczy emocjami, ale zostawia po sobie ciepły, trwały ślad.