29.18
Powieści polskie
Replika
29,18 zł
29,18 zł/szt.
Cena rekomendowana: 49,90 zł
Cena okładkowa/rekomendowana przez wydawcę/producenta.
Wysyłka dzisiaj
Opis
Wyjątkowi ludzie tworzą wyjątkowe miejsca
Wrzesień 1939 roku rozrywa Warszawę na strzępy. W Domu Wyjątkowym zmieniają się zasady. Od teraz zakonnice nocują z dziećmi w niewielkiej przybudówce, bo nad miastem wyją syreny i słychać złowrogi warkot bombowców.
Marianna traci w bombardowaniu dom i próbuje od nowa poukładać swoje życie. Nie wie, że robotnicy właśnie zaczynają budować mur, który oddzieli dzielnicę żydowską od reszty miasta a ona, wraz z bliskimi, trafi niebawem do utworzonego getta.
Z przerażeniem odkrywa, że za murem obowiązują inne prawa, panuje głód i choroby a walka o przetrwanie jest bezwzględna. Jej mąż świetnie potrafi się w tej rzeczywistości odnaleźć, rodzinie naprawdę zaczyna się powodzić. Nowe zajęcie jest może dochodowe, ale całkowicie niemoralne.
Kobieta musi zdecydować, czy zostać przy nim, czy ratować córkę za wszelką cenę.
Po aryjskiej stronie przyjaciele ryzykują życie, by przemycać do getta jedzenie, wyprowadzać stamtąd dzieci i organizować fałszywe dokumenty. Każda wyprawa za mur może skończyć się śmiercią, a każdy gest pomocy — zdradą. W cieniu tych wydarzeń rozgrywa się dramat Domu Sierot doktora Korczaka, który do końca nie opuszcza swoich podopiecznych.
To opowieść o wyborach, za które zawsze płaci się zbyt wysoką cenę, o rodzinach rozdzielonych przez wojnę i o ludziach, którzy mimo okoliczności wciąż mają odwagę.
Wrzesień 1939 roku rozrywa Warszawę na strzępy. W Domu Wyjątkowym zmieniają się zasady. Od teraz zakonnice nocują z dziećmi w niewielkiej przybudówce, bo nad miastem wyją syreny i słychać złowrogi warkot bombowców.
Marianna traci w bombardowaniu dom i próbuje od nowa poukładać swoje życie. Nie wie, że robotnicy właśnie zaczynają budować mur, który oddzieli dzielnicę żydowską od reszty miasta a ona, wraz z bliskimi, trafi niebawem do utworzonego getta.
Z przerażeniem odkrywa, że za murem obowiązują inne prawa, panuje głód i choroby a walka o przetrwanie jest bezwzględna. Jej mąż świetnie potrafi się w tej rzeczywistości odnaleźć, rodzinie naprawdę zaczyna się powodzić. Nowe zajęcie jest może dochodowe, ale całkowicie niemoralne.
Kobieta musi zdecydować, czy zostać przy nim, czy ratować córkę za wszelką cenę.
Po aryjskiej stronie przyjaciele ryzykują życie, by przemycać do getta jedzenie, wyprowadzać stamtąd dzieci i organizować fałszywe dokumenty. Każda wyprawa za mur może skończyć się śmiercią, a każdy gest pomocy — zdradą. W cieniu tych wydarzeń rozgrywa się dramat Domu Sierot doktora Korczaka, który do końca nie opuszcza swoich podopiecznych.
To opowieść o wyborach, za które zawsze płaci się zbyt wysoką cenę, o rodzinach rozdzielonych przez wojnę i o ludziach, którzy mimo okoliczności wciąż mają odwagę.
Kraj produkcji: PL
Szczegóły
Tytuł
Dom wyjątkowy. Tom 2. Po stronie piekła
Wydawnictwo
Seria
Rok wydania
2026
Oprawa
Miękka
Ilość stron
368
Format
14.5 x 20.5 cm
ISBN
978-83-68742-26-8
Kraj produkcji
PL
Rodzaj
Książka
EAN
9788368742268
Data premiery
2026-05-12
Kraj produkcji
PL
Producent
Replika Aleksander Szabliński
Dodałeś produkt do koszyka
Dom wyjątkowy. Tom 2. Po stronie piekła
29,18 zł
Polecane kategorie
Polecane serie
Polecani autorzy
Czytaj więcej
Recenzje
Mówi się, że to „wyjątkowi ludzie tworzą wyjątkowe miejsca”. I faktycznie, coś w tym jest 🙌🏻 To ludzie budują atmosferę, sprawiają, że i w tych najcięższych momentach w życiu, gdy ma się obok siebie kogoś życzliwego, jest nieco łatwiej. Tak, jak bohaterom powieści autorstwa Katarzyny Majewskiej-Ziemby „Po stronie piekła”. To drugi tom serii Dom Wyjątkowy. Zastajemy w nim bohaterów znanych z pierwszej części - „Pod milczącym niebem”, po wybuchu II wojny światowej. Mieszkańcy Domu Wyjątkowego, czyli sierocińca prowadzonego przez siostry zakonne, są już dorośli, wychowankami są już inne dzieciaki. Wszyscy zmagają się z innymi troskami dnia codziennego, do których dochodzą wszelkie obostrzenia związane z wybuchem wojny. Życie w strachu i pod tzw. butem okupanta nikomu nie służy. Wszechobecne ubóstwo i głód wyzwalają w ludziach najgorsze cechy. Instynkt przetrwania daje o sobie znać, zmienia niektórych na gorsze i popycha do kumoterstwa i kolaboracji z nazistami. Także strata bliskich i poczucie winy nie pomagają. Czy mimo wszystko bohaterom uda się przetrwać te najgorsze momenty i ocalić człowieczeństwo? „Po stronie piekła” to niezwykle przejmująca opowieść o trudnych wyborach. Wyborach między powinnością, robieniem tego, „co potrzeba”, a ratowaniem siebie, swojego życia. To też historia o rozdzielonych rodzinach, o bliskich znajdujących się po dwóch stronach muru. To też powieść o ludziach, którzy mieli odwagę. Odwagę, by walczyć - nie zawsze z bronią w ręku, ale chociażby przez ocalenie drugiego człowieka - bo w końcu to życie ludzkie jest najważniejsze! Powieść mnie urzekła. Zachwyciła tak samo, jak i pierwszy tom. Autorka w niebywały sposób oddała charakter tamtych czasów - okupowanej Warszawy. Po mistrzowsku połączyła fikcję literacką z prawdą historyczną - w powieści pojawiają się takie postaci jak chociażby Irena Sendlerowa czy doktor Korczak. Do tego wciągająca fabuła i postaci - niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, aż chce się więcej!
(...) Wrzesień 1939 r. Życie w Domu Wyjątkowym prowadzonym przez siostry zakonne musi zderzyć się z wojenną codziennością. Nieustanny lęk, głód, choroby. Zakonnice starają się by dzieci jak najmniej odczuły skutki wojny, jednak i do ich drzwi wkrótce zapuka śmierć w mundurze. Jednocześnie dawni wychowankowie, Rączka, Jurek, Inezka, Marianna, Gerek starają się odnaleźć w tej okrutnej rzeczywistości. Ale to co najgorsze dopiero ma nadejść... "Po stronie piekła" to przejmująca tragedią wojny, pełna bólu i emocjonalnego ładunku historia, która nie pozostawia czytelnika obojętnym i na długo zapada w pamięć. Autorka stworzyła fabułę, która trzyma w podskórnym napięciu z przeczuciem, że stanie się coś, czego tak bardzo byśmy nie chcieli. Momentami czytałam ze ściśniętym gardłem i łzami w oczach. Wojna ukazana tu przez pryzmat cierpienia, strachu, walki o człowieczeństwo, ma wpływ na każdego, bez względu na wiek, status społeczny. Przekonali się o tym bohaterowie powieści, którzy zdają się być jej największą siłą. Zwyczajni, pełni emocji i wewnętrznych rozterek, muszą każdego dnia podejmować wybory, z których żaden nie jest dobry. Mierzą się z własną bezsilnością wobec bezwzględnej siły wroga, ale i zdradą najbliższych, co chyba najbardziej boli. Na naszych oczach rozpada się z dnia na dzień ich życie, a my możemy tylko zastanawiać się jak sami byśmy postąpili. Ogromne wrażenie na mnie zrobiła odwaga tych, którzy podjęli walkę na miarę swoich możliwości. Znajdziemy tu motyw przemycania dzieci z getta na aryjską stronę, organizowanie fałszywych dokumentów, niesienie pomocy za mur, co wiązało się z ryzykiem utraty życia. Ale najbardziej wzruszający wątek, to chyba ten o doktorze Korczaku i "jego" dzieciach, bo autorka w fikcyjną opowieść wplotła sytuacje, które naprawdę miały miejsce i nazwiska, znane z kart historii. Pokazała też jak wojna potrafi zmieniać ludzi, wystawić sumienie na najcięższą próbę, ale jednocześnie, jaka siła drzemie w człowieku i ile znaczy solidarność nawet w najmroczniejszych czasach. Ta opowieść oparta na ludzkich emocjach jest zdecydowanie warta uwagi. Polecam!!!