+ czas dostawy
Dzikuska. Dziwoląg. Pewnie to sobie o niej pomyślicie.
Zawsze z czapką na głowie, bo daje jej ona poczucie ochrony przed całym światem. Do pokoju znosi sterty liści i patyków. Zimą śpi przy otwartym oknie. Poznajcie Figgrotten. Zdolną, bystrą dziewczynkę z wrażliwą duszą i niezwykłym sposobem odczuwania świata. "Przyglądała się ptakom, które najwyraźniej w pośpiechu szykowały się na nadejście burzy. Dźwięki wokół stawały się jakby przytłumione i jeśli nasłuchiwała wystarczająco intensywnie, słyszała spadające płatki śniegu, delikatniejsze niż kroki myszy przebiegającej po dywanie".
Ma wiele do powiedzenia i można z nią ciekawie spędzić czas, jednak coś blokuje ją przed bliskością z siostrą i nawiązaniem relacji z innymi dziećmi. Zmaga się z samotnością. "Kiedy była na dworze, tak naprawdę nigdy nie doskwierała jej samotność. Była szczęśliwa i czuła się naprawdę sobą. Poczucie osamotnienia dopadało ją wśród ludzi. Świadomość bycia odmieńcem niepasującym do grupy nie była zbyt miła.
Ale rozwiązanie tego problemu wydawało się dość banalne: spędzać więcej czasu na skałach. W dziczy".
Kiedy światem Figgrotten wstrząsa pewne wydarzenie, a dziewczynka wyrzuca z siebie nagromadzony smutek, zaczyna przechodzić przemianę, jakby wewnętrzną metamorfozę. Czy z życiowych kryzysów może wyłonić się coś dobrego? Czy sekretna dusza Figgrotten otworzy się na świat?
April Stevens stworzyła błyskotliwą powieść psychologiczną o różnicach między ludźmi, mechanizmach obronnych i dojrzewaniu psychospołecznym. Pokazuje, że kryzysy rozwojowe są drogą dojrzewania, a nawet rozkwitu osobowości. Książka wypełniona dobrem, prawdą psychologiczną, akceptacją, życzliwością i literacką magią. Rekomendowana przez pedagogów i wyróżniona przez krytyków literackich.
"Jeśli powieść może opisywać dojrzewanie duszy, dzieje się to właśnie tutaj. Gdy trzymamy kciuki za wzrastanie bohaterki, czasem bolesne, trzymamy je tym samym za nasze własne możliwości". Gary D. Smith
"Chwytający za serce opis wyjątkowych postaci, żałoby i mocy przebaczania". Kirkus Reviews
Grupa wiekowa: 9-100 lat
Dla kogo: Dla dzieci szczególnie uzdolnionych, trochę skomplikowanych albo zamkniętych w sobie, dla moli książkowych i wszystkich ludzi, którzy kochają nadzwyczajne książki z nietypowymi bohaterami.

„Mogła być tym, kim jest, a jednocześnie stać się częścią świata wokoło, który ciągał ja coraz mocniej. Czuła jego wołanie (…)”. Kiedy zobaczyłam po raz pierwszy opis wydawcy, wiedziałam że ta książka będzie wyjątkowa. Nie spodziewałam się jednak, takiej porcji emocji, wzruszeń i głębokich przemyśleń jakie zaserwowała nam autorka. „Figgrotten” to książka wyjątkowa, wielowymiarowa, która daje wolność, pozwala odetchnąć pełną piersią, zastanowić się się nad dorastaniem, szukaniem i odnajdywaniem siebie. Myślę, że każdy odnajdzie w głównej bohaterce choć niewielką cząstkę siebie. Frances Pauley, która sama nazywa się Figgrotten, to nieprzeciętnie inteligentna, zamknięta w sobie dziewczynka, która kocha przyrodę, stroni od innych i jest przy tym doskonałym obserwatorem. Traktowana przez rówieśników jako dziwadło, jest w rzeczywistości odseparowana od realnego życia. Gdy traci jedynego człowieka, którego nazywała mianem przyjaciela, smutek i poczucie straty, powodują szereg zmian w jej życiu i zachowaniu. Zaczytując się w kolejnych stronach tej przepełnionej mądrością, książce o dojrzewaniu wręcz namacalnie czujemy zimne, oczyszczające podmuchy świeżego powietrza, które tak kocha główna bohaterka. Ta pozycja otwiera horyzonty, pomaga spojrzeć na skomplikowany proces dojrzewania i trudy z nim związane, a także zagłębić się w czeluściach duszy nastolatka. To absolutnie magiczna, doskonała powieść psychologiczna dla dzieci. Choć porusza niewątpliwie trudny temat kryzysu osobowości i dojrzewania, napisana została lekko, spokojnie, wręcz kojąco. Obcowanie z nią to była dla mnie prawdziwa przyjemność. Jeśli szukacie książki, która pomoże Waszym dzieciom w procesie dojrzewania, wesprze ich lub otworzy oczy na zachowania i potrzeby innych, to będzie to bez wątpienia strzał w 10!