Instytut Piękności
Opis
Mada Walter, wykształcona w Szwajcarii polska lekarka, w sercu okupowanej Warszawy otwiera Instytut Piękności. Sprowadza z Zachodu nowoczesne sprzęty do zabiegów kosmetycznych i fryzjerskich. Mówiąca świetnie po niemiecku właścicielka sa¬,lonu szybko zyskuje uznanie wśród żon okupanta. Tymczasem pod płasz¬,czykiem pozornie niewinnej działalności Mada rozpoczyna własną grę.
W Instytucie Piękności nieoczekiwanie pojawiają się uciekinierki z war¬,szawskiego getta, dla których Walterowa opracowuje przyspieszony kurs życia po drugiej stronie muru. Zmiana wyglądu nie wystarczy, by przetrwać. Trzeba stworzyć siebie na nowo, na przekór propagandzie Hitlera znów uwierzyć, że jest się człowiekiem.
Wznowienie przejmującej powieści inspirowanej prawdziwymi wydarzenia¬,mi. Historia o przełamującym schematy bohaterstwie, odwadze graniczącej z szaleństwem i kobiecej lojalności - prawdziwym siostrzeństwie ponad podziałami. Zawsze i pomimo wszystko.
Kraj produkcji: PL
Szczegóły
Recenzje
Czy spodziewalibyście się salonu kosmetycznego w okupowanej podczas II wojny światowej Warszawie? Co prawda życie w stolicy rządziło się swoimi prawami, ale taki przybytek, do tego prowadzony przez Polkę? Przyznaję, że sama byłam zaskoczona, ale tytułowy Instytut Piękności działał naprawdę. Otworzyła go Mada Walter - wykształcona w Szwajcarii polska lekarka, która pod przykrywką właśnie salonu piękności, ratowała ludzkie istnienia. Pojawiały się w nim uciekinierki z warszawskiego getta, które dzięki zmienionemu wyglądowi oraz całemu kursowi doszkalającemu - wszak trzeba było poznać niuanse życia przykładnej katolickiej kobiety, dostawały drugie życie, a przede wszystkim szanse na to, by przetrwać ten wojenny horror. Powieść autorstwa Marii Paszyńskiej „Instytut piękności” to fabularyzowana historia. Sama główna bohaterka, cała jej działalność są oczywiście prawdziwe, zaś reszta jest fikcją literacką, wplecioną fenomenalnie w zdarzenia historyczne. Mamy tu historię samej Mady - to, jak do tego doszło, że postanowiła w taki, a nie inny sposób nieść pomoc Żydom w okupowanej Warszawie. Są też historie czterech kobiet, Żydówek mocno doświadczonych przez los: Sary, niegdysiejszej Księżniczki kabaretu, Dalily - przykładnej i skromnej żony rabina, Zoji- wykształconej młodej profesorowej, a także Lei - młodziutkiej dziewczyny, która straciła matkę. Każda z nich inna, z innym bagażem doświadczeń, obracająca się przed wojną w innym środowisku, ale potrafiąca w obliczu zagrożenia odznaczyć się siostrzeństwem i wielką odwagą. Odwagą i mimo wszystko siłą - by dalej trwać, nawet wtedy, gdy wydawać by się mogło, że już gorzej być nie może. Piękna, momentami smutna i niezwykle wzruszająca. Opowiada o ciężkich czasach, w których tylko nie liczni potrafili odznaczyć się prawdziwym człowieczeństwem…