35.75
Literatura obyczajowa
Ale!
Powiedz, żebym został
Wydawnictwo:
Ale!
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
35,75 zł
Cena rekomendowana: 49,99 zł
Cena okładkowa/rekomendowana przez wydawcę/producenta.
Wysyłka: jutro (czwartek 25.06.2026)
Opis
Gdy dorosłość przychodzi zbyt szybko, konieczny jest wybór między sercem a rozumem. Chloe nie ufa swojej matce. Właśnie dlatego postanawia zostać prawną opiekunką dopiero co narodzonej siostry. Wątpliwa sytuacja finansowa Chloe nie stawia jej jednak w najlepszym świetle. Dziewczyna zostaje postawiona przed trudnym wyborem: albo pozwoli, by młodsza siostra trafiła do rodziny zastępczej, albo weźmie udział w nowym programie socjalnym o nazwie: Razem Raźniej. Warren jest gburowatym mechanikiem, który ponad wszystko ceni swoją prywatność. Pewnego dnia i on staje przed nie lada wyzwaniem – pragnie zdobyć prawo do opieki nad piętnastoletnim głuchym bratem. Choć trudno mu w to uwierzyć, los się do niego uśmiecha i razem z Chloe dostają szansę na lepsze życie. Jest tylko jeden haczyk: muszą ze sobą zamieszkać. Dzięki temu ona nieco podreperuje budżet, a on będzie miał dom dla siebie i brata. Ich relacja jest napięta, ale nie mają wyjścia – trwają w tym niezręcznym układzie, skupiając się na celu, jakim jest lepsza przyszłość. Ale gdy w grę zaczynają wchodzić emocje, sytuacja staje się wręcz nieznośna. Czy dla kilku chwil uniesienia warto aż tak ryzykować? Gdybym miała jednym słowem opisać tę książkę, to zdecydowanie byłby to „dom”. Wspaniale opisany motyw wymuszonej bliskości i odnalezionej rodziny. To wciągająca opowieść o nieznajomych, których drogi splatają się w najmniej oczekiwanym momencie. Po zakończeniu lektury trudno oderwać swoje myśli od bohaterów i ich przeżyć. „Powiedz, żebym został” na zawsze pozostanie w moim sercu, krzycząc w nim o upragniony powrót. @booksvaria
Szczegóły
Rok wydania
2024
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron
392
Format
13.5x21.0cm
Języki
polski
ISBN
9788326843068
Tłumacze
Chojnacka Sylwia
Tytuł oryginału
Next of Kin
Rodzaj
Książka
EAN
9788326843068
Data premiery
2024-04-10
Kraj produkcji
PL
Producent
Agora Książka i Muzyka sp. z o.o.
Dodałeś produkt do koszyka
Powiedz, żebym został
35,75 zł
Polecane kategorie
Polecane serie
Polecani autorzy
Czytaj więcej
Recenzje
Chloe jest młodą dziewczyną, która wychowywała się w rodzinie zastępczej. Pewnego dnia otrzymuje telefon, że jej biologiczna matka właśnie urodziła dziecko i to właśnie ją podała jako pierwszą osobę do opieki nad noworodkiem. Dziewczyna nie chce takiego życia dla swojej siostry jakie ona miała, temu też decyduje się zostać prawnym opiekunem nowonarodzonej istotki. Jednak jej sytuacja finansowa nie prezentuje się zbyt dobrze, temu też w ośrodku proponują jej by wzięła udział w nowym programie socjalnym o nazwie Razem Raźniej. Warren jest mechanikiem, on natomiast pragnie zdobyć prawa do opieki nad swoim piętnastoletnim głuchy bratem. Ma pracę, jednak ciężko jest mu znaleźć odpowiednie mieszkanie, blisko szkoły brata. Tak też dzięki programowi socjalnemu Chloe i Warren zamieszkują razem. Jednak z początku nie jest im łatwo się dogadać, A gdy do tego dochodzą emocje i sytuacja robi się nieznośna. Czy Chloe poradzi sobie z wychowaniem swojej młodszej siostry? Czy Warren otrzyma prawa do opieki nad swoim bratem? I czy główni bohaterowie dojdą do porozumienia? Co do tej historii miałam ogromne oczekiwania, z początku wszystko zapowiadało się tak, że wydawało mi się, iż sprosta ona moim wymaganiom. Jednak jak dla mnie ta powieść była trochę przesłodzona. Może Zacznijmy od tego, że bardzo przyjemnie i lekko czytało się tę książkę. Dosłownie się przez nią przepływało, kartki same się przewracały. Rozdziały były krótkie i momentami naprawdę ciężko było mi się rozstać z tą historią. Główna bohaterka wykazała się ogromną odwagą, że zdecydowała się na bycie prawnym opiekunem swojej młodszej siostry. Wyciągnęła pomocną dłoń do swojej matki, przez którą nie oszukujmy się, ale ona sama wylądowała w rodzinie zastępczej. Wiedziała, że nie będzie lekko, ale mimo to się nie poddała. Warren natomiast zgrywa takiego zimnego drania, jednak tak naprawdę jest to dosyć romantyczny facet, który nie do końca chce się do tego przyznać. Jednak zależy mu na swoim bracie i chce dla niego jak najlepiej. Temu też nie chce się do nikogo przywiązywać, by w razie rozstania jego młodszy brat nie musiał z tego powodu cierpieć. Niestety ale w tej książce od odniosłam wrażenie, że wszystko idzie jak po maśle. Siostra głównej bohaterki nie dość, że urodziła się jako wcześniak, to miała również płodowy zespół alkoholowy. Tutaj wszystko potoczyło się idealnie i bez większych komplikacji. Skończyło się na kilku wizytach w szpitalu i zmianie leków. Warto też wspomnieć o tym, że Warren chcąc pomóc swojej współlokatorce postanawia pożyczyć swoje auto. Nie oszukujmy się, ale nie znam chyba faceta, który pożyczyłby znajomej auto, po tygodniu, po dwóch tygodniach znajomości. Zabrakło mi w tej książce jakiś taki nutki dramaturgii. Wszystko szło jak z płatka. Jednak historię czyta się bardzo szybko i zachęcam was byście sami się przekonali, czy wam może przypadnie do gustu w większym stopniu niż mi.
Chloe postanawia zostać prawnym opiekunem swojej młodszej siostry, o której istnieniu dopiero co się dowiedziała. Nie ma wystarczająco dużo pieniędzy, więc żeby mogła dostać prawa do opieki nad dziewczynką musi wziąć udział w programie społecznym, będąc zmuszona zamieszkać z nowym współlokatorem… Jedno trzeba przyznać- nietuzinkowy pomysł na fabułę. Obarczyć problemami i to takimi poważnymi tak młodych ludzi? Byłam bardzo ciekawa tej książki. Mogłabym się przyczepić tylko do tego, że mieli mało tych kłopotów po drodze, trochę bardziej bym tutaj namieszała, żeby całość była bardziej emocjonalna. Bo akcja pędziła i brakowało „tego czegoś”, szybszego bicia serca po prostu. Jeśli chodzi o głównych bohaterów to postać Warrena jak dla mnie na plus, lubiłam jego oziębłość, gburowatość i potyczki słowne. On bardziej mi przypadł do gustu niż Chloe. Czytało się sprawnie i przyjemnie, sięgnę jeszcze po książki autorki. Mimo, że książka porusza tematy dość smutne i dołujące to całokształt oceniam dobrze. Pokusiłabym się jak już wspomniałam o bardziej namieszanie w ich życiu, żeby nie było momentami zbyt łatwo, dodała jakieś emocje i rozwinęła pewne wątki. *To jest moja prywatna opinia. Zachęcam do przeczytania i wyrobienia sobie własnego zdania.