Smak szczęścia
Opis
Anna Matkowska ma trzydzieści trzy lata, czternastoletnią córkę, którą wychowuje samotnie, i ustabilizowane życie. Jest szczęśliwa chyba. Coraz częściej czuje jednak, że czegoś jej brakuje.
Wszystko zmienia się, gdy córka oznajmia, że skontaktowała się z kuzynką mieszkającą w Stanach Zjednoczonych.
Przed laty mama Anny zakochała się w Henrym Kownackim - Amerykaninie polskiego pochodzenia. Rodzinna legenda głosi, że siostra Janiny uwiodła go, by spełnić marzenie o wyjeździe za ocean. Janinie pozostały złamane serce i ciąża, której nie planowała. Ale czy na pewno właśnie tak było?
Anna postanawia odkryć prawdę. Nie wie jeszcze, że ta decyzja może zmienić wszystko.
Jakie będą konsekwencje wyjazdu?
Czy z rodziną naprawdę najlepiej wychodzi się tylko na zdjęciu?
I jak prawda odmieni losy całej rodziny?
Szczegóły
Recenzje
(...) Anna, podobnie jak jej matka przed laty, wychowuje samotnie córkę. Nina jest już nastolatką. Dziewczyna nawiązuje przez internet kontakt z Kate, kuzynką mieszkająca w USA. Niestety matka Ani i matka Kate, siostry, już od dawna nie utrzymują ze sobą kontaktu, a powód tego jest dla wszystkich owiany tajemnicą. Ma to związek z ojcem Anny, którego kobieta nigdy nie poznała. Ale w końcu postanawia dowiedzieć się prawdy, czemu sprzyja zaproszenie kobiet do Denver. Żadna z nich nie podejrzewa nawet, jak bardzo ta podróż odmieni ich życie... "Smak szczęścia" to cudowna, poruszająca historia o sile miłości, która potrafi wiele przetrwać, ale i znaleźć nas nawet na drugim końcu świata. Autorka stworzyła fabułę od której nie sposób się oderwać. Wlała w moje serce ogrom ciepła i obudziła marzenia. Miałam ochotę spakować walizkę i polecieć pierwszym lotem do Denver. Zamiast tego, zatapiając się w lekturze książki, udałam się w emocjonalną podróż pełną sekretów i wzruszeń. Michalina Kowolik udowadnia, że przeszłość nigdy nie znika, zawsze pozostawia jakiś ślad, a gdy dodatkowo naznaczona jest przez tajemnice, to z pewnością będą one mieć wpływ na życie przyszłych pokoleń. Bardzo podobało mi się to, że odkrywanie wszystkich sekretów odbywało się stopniowo, co trzymało w napięciu i dawało do myślenia. Ta historia pokazuje, że nie zawsze to, co wydaje się prawdą, faktycznie nią jest i jak ważne jest konfrontowanie naszych domysłów z rzeczywistością. Książkę czyta się bardzo przyjemnie i lekko, choć porusza ważne tematy jak np. samotne macierzyństwo, zdrada, przebaczenie. Z pewnością to duża zasługa kreacji bohaterów, którzy są na wskroś autentyczni, ze swoimi wadami, słabościami, przypadłościami, poczuciem humoru, nie da się ich nie lubić, aż żal było się rozstawać. Myślę, że to będzie idealna lektura dla miłośników obyczajowych powieści, gdzie rodzinne sekrety przeplatają się z odnajdywaniem siebie i budowaniem szczęścia od nowa. Ogromnie polecam!!